PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Rynek fotowoltaiki będzie wspierany przez polską branże cyfrową

Rynek fotowoltaiki będzie wspierany przez polską branże cyfrową

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 16:03:00
rynek fotowoltaiki

Rynek fotowoltaiki będzie wspierany przez polską branże cyfrową. Związek Cyfrowa Polska inicjuje kampanię „Jasne jak słońce”.

Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje krajową branżę cyfrową, inicjuje kampanię „Jasne jak słońce”, której celem jest podkreślenie znaczenia cyberbezpieczeństwa w procesie transformacji energetycznej. Organizacja będzie edukować biznes i decydentów w tym zakresie, a także promować rozwiązania pochodzące z bezpiecznych źródeł.

Branża cyfrowa będzie wspierać rynek fotowoltaiki 

Jak zauważa prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik, niezależność energetyczna i dywersyfikacja źródeł dostaw surowców to kierunki działań, które, szczególnie w kontekście inwazji na Ukrainie, w ostatnim czasie nabrały w szczególnego znaczenia.

„Europa jest dzisiaj w dużym stopniu uzależniona od zagranicznych dostawców energii, co ogranicza jej kontrolę nad polityką bezpieczeństwa. Zmiana tej sytuacji to priorytet dla całej Unii Europejskiej. Jako branża cyfrowa, mająca na swoim pokładzie ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa, chcemy włączyć się w proces transformacji energetycznej, pokazując bezpieczne rozwiązania i możliwości”  mówi Michał Kanownik.

W tym celu Związek Cyfrowa Polaka rozpoczyna kampanię „Jasne jak słońce”, za pomocą której będzie podkreślać znaczenie niezależności energetycznej Polski i rozwoju sektora energii odnawialnej, w szczególności, jeśli chodzi o rynek fotowoltaiki. W ramach działań organizacja będzie promowała wykorzystywanie urządzeń i komponentów od producentów pochodzących z państw sojuszniczych wobec Polski i należących do tego samego obszaru kultury prawnej.

rynek fotowoltaiki Polska

Zielona energia w Polsce

W Polsce rynek zielonej energii z roku na rok coraz szybciej się rozwija. Sektor energii odnawialnej, w szczególności rynek fotowoltaiki, z 48 proc. udziałem w rynku, staje się jednym z kluczowych dla przyszłości polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Przy montażu paneli coraz częściej wykorzystywane są inteligentne urządzenia - czyli te, które podłączone są do jednej sieci i mogą efektywnie się ze sobą komunikować. Jednak, jak zauważa Michał Kanownik, jest to również związane z przesyłaniem i udostępnianiem wrażliwych danych.

„Niestety, komponenty urządzeń pochodzą także z krajów, których polityka zagraniczna nie zawsze sprzyja polskiemu bezpieczeństwu strategicznemu”  zauważa prezes Cyfrowej Polski.

Sprawdź też: PGE wybuduje nowe farmy fotowoltaiczne. Powstanie 12 instalacji

fot.pixabay.com