O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Rynek biogazu przedmiotem dyskusji PGNiG i Orlen Południe

Rynek biogazu

PGNiG i Orlen Południe opracowują strategię w związku z wejściem spółki na rynek biogazu. Ustalenia obejmują liczbę instalacji i wolumenów produkcyjnych.

Pod koniec stycznia br. Orlen Południe i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowały, że wspólnie utworzą spółkę, która zainwestuje w rozwój biometanowni. Orlen Południe będzie miał w niej 51 procent, a Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo 49 procent udziałów.  Jak informuje PGNiG, trwają rozmowy o strategii spółki.

Utworzenie spółki do rozwoju zeroemisyjnej energetyki

Po ogłoszeniu decyzji o utworzeniu spółki dodano, że pozytywną decyzję w sprawie jej powołania wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), co pozwala przystąpić do opracowania struktury i zasad funkcjonowania nowego podmiotu. Orlen Południe stwierdził wtedy, że realizacja programu biogazowego wpisuje się w strategię Orlen 2030, zakładającą rozwój nisko- i zeroemisyjnej energetyki.

"Spółka celowa GK PGNiG (PGNiG SPV7), powołana do działań rozwijających rynek biogazu i biometanu, prowadzi aktualnie audyt projektów biogazowych, które mogą posłużyć do realizacji stawianych przed nią zadań. Jednocześnie GK PGNiG i Orlen Południe są w trakcie ustaleń biznesowych dotyczących strategii wspólnego przedsiębiorstwa, które będzie zaangażowane w projekty biogazowe i biometanowe. Przedmiotem tych ustaleń są także założenia dotyczące liczby instalacji i wolumenów produkcyjnych" - poinformowało PAP Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Spółka zaznaczyła, że informacje na ten temat będzie mogła podać dopiero po zakończeniu rozmów.

"Jeżeli do czasu powołania wspólnego przedsiębiorstwa GK PGNiG i Orlen Południe, PGNiG SPV7 nabędzie jakieś aktywa biogazowe/biometanowe, zostaną one wniesione do wspólnego przedsiębiorstwa" – dodało PGNiG. Zaznaczono, że GK PGNiG nie posiada obecnie biogazowni. Trzy instalacje stanowią własność Orlen Południe.

Rynek biogazu w Polsce prężnie się rozwija. Nowe biogazownie

Dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak przekazał PAP pod koniec czerwca br., że potencjał wytwarzania biogazu w Polsce sięga kilku mld m sześc. rocznie. Dodał, że Orlen realizuje program budowy biogazowni przez spółkę córkę biorafinerię Orlen Południe.

W styczniu br. PKN Orlen informował, że spółka Orlen Południe przejęła trzy biogazownie rolnicze, w których z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przetwórstwa będzie produkowany biometan, wykorzystywany w przemyśle lub energetyce.Pierwszą jest instalacja działająca w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka. Następnie spółka sfinalizowała zakup biogazowni rolniczej w miejscowości Wojny-Wawrzyńce, w gminie Szepietowo. W planach jest rozbudowa tych instalacji i przekształcenie ich w biometanownie wytwarzające biometan, który potencjalnie mógłby zostać wykorzystany do produkcji zielonego wodoru - informowała spółka.

Trzecią biogazownię Orlen Południe kupił w gminie Jeżewo w województwie kujawsko-pomorskim. Instalacja o mocy 1,8 MWe produkuje energię elektryczną z przeznaczeniem na lokalny rynek. Spółka planuje do 2024 r. rozbudowę zakładu o dodatkowe zbiorniki fermentacyjne, co pozwoli zwiększyć moc instalacji do 3,2 MWe. Z kolei doposażenie jej w urządzenia i instalacje do przekształcenia biogazu w biometan umożliwi produkcję ok. 8 mln m3 biometanu rocznie. Razem z biogazownią w Jeżewie, Orlen Południe przejął zakład utylizacji odpadów, którego zdolności przerobu wynoszą 150 tys. ton odpadów rocznie, w tym ok. 15,5 tys. ton odpadów poubojowych.

Czytaj również:PKN Orlen aspiruje do bycia liderem na rynku biogazu

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023