O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Prototypowa ciepłownia przyszłości powstanie w Lidzbarku Warmińskim

ciepłownia przyszłości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poinformowało, że w Lidzbarku Warmińskim do 2023 roku powstanie prototypowa ciepłownia przyszłości. 

Instalacja niemal w całości ma być oparta o odnawialne źródła energii. W poniedziałek NCBR poinformowało, że ciepłownię przyszłości będzie budowało przedsiębiorstwo Euros Energy. Przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” jest jedną z inicjatyw NCBR wspierających realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

Ciepłownia przyszłości będzie dostarczać ciepło ze źródeł odnawialnych 

Budowa prototypowej ciepłowni przyszłości ma służyć udowodnieniu hipotezy badawczej, że da się zbudować opłacalny rynkowo system ciepłowniczy, który niemal w całości (co najmniej w 80 proc.) dostarczać będzie ciepło ze źródeł odnawialnych. Cena tak wyprodukowanego ciepła ma być akceptowalna dla odbiorcy – podało NCBR. Przedsięwzięcie ma być gotowe przed końcem 2023 roku.

"Istniejące systemy ciepłownicze mogą być tak modernizowane, aby pozwolić ich właścicielom uodpornić się na zmiany przepisów prawnych oraz perturbacje, jakie rynki przechodzą z powodu innych okoliczności, w szczególności skutkujących wzrostem cen paliw, dostaw i usług. To bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa" – powiedział cytowany w komunikacie p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Remigiusz Kopoczek. Zaznaczył, że w ciepłownia przyszłości będzie zawierać "pomysły polskich przedsiębiorców i naukowców".

W poniedziałek NCBR poinformowało, że ciepłownię przyszłości będzie budowało przedsiębiorstwo Euros Energy. Koncepcja przedstawiona przez ten podmiot zakłada wykorzystanie pomp ciepła oraz trójstopniowe magazynowanie ciepła; mają powstać m.in. dwa magazyny sezonowe ładowane latem energią w 100 proc. OZE. Firma zapowiedziała pełne odejście od spalania paliw kopalnych i biomasy, "a nie proste przestawienie ciepłowni z węgla na gaz ziemny".

Ciepłownia przyszłości

Ciepłownia wspiera realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu

Zarówno NCBR, jak i Euros Energy liczą, że polskie samorządy zainteresują się technologią ciepłowni przyszłości i przetransferują te rozwiązania do siebie. "Dzięki maksymalnemu lokalnemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii mamy system niemal zeroemisyjny (90 proc. OZE w bilansie) i stabilność cen ciepła dla odbiorcy końcowego" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy dr Kamil Kwiatkowski.

Przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” jest jedną z inicjatyw NCBR wspierających realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu. W ramach tej transformacji opracowane zostaną również: elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym, budynki efektywnie energetycznie i procesowo, nowoczesne oczyszczalnie ścieków, innowacyjne biogazownie, magazyny energii elektrycznej oraz ciepła i chłodu, wentylacja dla szkół i domów oraz technologie domowej retencji.

Przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Czytaj też: MKiŚ: Polski system ciepłowniczy sprawdzą przedstawiciele KE

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023