PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Projekty wodorowe w Polsce z dofinansowaniem z Unii Europejskiej

Projekty wodorowe w Polsce z dofinansowaniem z Unii Europejskiej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-16 14:30:00
Projekty wodorowe

Rynek wodoru dynamicznie się rozwija. Polska została jednym z 15 krajów unijnych, które otrzymają dofinansowanie na projekty wodorowe.

Komisja Europejska zatwierdziła 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów członkowskich na projekty związane z technologią wodorową – poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że pierwszy projekt zgłosiło międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi polski Synthos.

5,4 miliardy wsparcia na rozwój rynku wodoru

"Komisja Europejska i Polska zatwierdziła pierwsze projekty wodorowe w mechanizmie IPCEI Hydrogen" - przekazano na Twitterze resortu klimatu i środowiska. Dodano, że "KE zatwierdziła do 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów członkowskich na projekt stanowiący przedmiot europejskiego zainteresowania (PCE) w łańcuchu wartości technologii wodorowej (IPCEI)".

Zaznaczono, że wsparcie badań naukowych i innowacji oraz pierwszego zastosowania w przemyśle dotyczy konsorcjum w skład którego wchodzi polski Synthos.

W opublikowanej na stronach MKiŚ informacji wyjaśniono, że projekt o nazwie IPCEI Hy2Tech przygotowało i zgłosiło wspólnie piętnaście państw członkowskich: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja i Włochy.

Projekty wodorowe zapewnią 20 000 nowych miejsc pracy

"Projekt ten pomoże osiągnąć istotny przełom technologiczny, w tym w zakresie nowych wysokowydajnych materiałów elektrodowych, bardziej wydajnych ogniw paliwowych, innowacyjnych technologii transportu, np. pierwszego wprowadzenia technologii mobilności opartej na wodorze. Oczekuje się, że IPCEI przyczyni się do utworzenia około 20 tys. bezpośrednich miejsc pracy" – napisano.

Wyjaśniono, że projekty wodorowe obejmują 41 projektów z 35 przedsiębiorstw, w tym 8 małych i średnich przedsiębiorstw („MŚP”) i start-upów, prowadzących działalność w co najmniej jednym państwie członkowskim. Uczestnicy bezpośredni będą ściśle współpracować między sobą, a także z ponad 300 partnerami zewnętrznymi, takimi jak uczelnie wyższe, organizacje badawcze i MŚP w całej Europie.

NFOŚiGW angażuje się w projekty wodorowe

Przypominamy, że pod koniec ubiegłego roku NFOŚiGW zapowiedział, że w 2022 roku jako inwestor wejdzie w inicjatywy wodorowe. Dodał, że na projekty wodorowe NFOŚiGW będzie też dawać firmom pożyczki - jak podkreślił "z dużym umorzeniem". Szef Narodowego Funduszu podkreślił w rozmowie z PAP, że w 2022 roku w ramach przyjętej przez rząd Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040, NFOŚiGW będzie aktywnie działać na rzecz inicjowania projektów, inwestycji wodorowych w kraju.

Czytaj również:Pierwsza w Polsce stacja wodorowa została otwarta w Krakowie

PAP /fot.pixabay