PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / PKN Orlen: Umowa na instalację turbin dla morskiej farmy podpisana

PKN Orlen: Umowa na instalację turbin dla morskiej farmy podpisana

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-20 23:00:00
PKN Orlen

PKN Orlen informuje w poniedziałek o podpisaniu umowy na transport i instalację morskich turbin wiatrowych przez Baltic Power.

Firma Baltic Power podpisała umowę na transport i instalację ok. 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej. Inwestycja, która ma być realizowana w latach 2024-2026 zakłada powstanie farmy o łącznej mocy wytwórczej do 1,2 GW. Dodano, że podpisana umowa rezerwacyjna gwarantuje dostępność specjalistycznego statku przeznaczonego do instalacji turbin podczas fazy budowy.

Umowa Baltic Power i Cadeler

Spółka z Grupy Orlen oraz duńska firma Cadeler podpisały umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power – wspólnego projektu PKN Orlen i Northland Power Inc.

"W kolejnych krokach spółka wybierze dostawców turbin, fundamentów, kabli wewnętrznych i eksportowych, wykonawców morskich i lądowych stacji elektroenergetycznych oraz serwisu i utrzymania farmy. Inwestycja, której realizacja planowana jest na lata 2024-2026 zakłada powstanie farmy o łącznej mocy wytwórczej do 1,2 GW"  poinformował w poniedziałek PKN Orlen.

PKN Orlen poinformował, że firma Cadeler specjalizuje się w montażu turbin offshore. Od 2012 roku zainstalowała blisko 400 morskich turbin wiatrowych i ponad 500 fundamentów, które łącznie produkują energię dla ponad 5,5 miliona europejskich gospodarstw domowych.

Dodano, że podpisana umowa rezerwacyjna gwarantuje dostępność specjalistycznego statku przeznaczonego do instalacji turbin podczas fazy budowy. Umowa właściwa zostanie podpisana po podjęciu przez spółkę Baltic Power finalnej decyzji inwestycyjnej.

PKN Orlen farmy wiatrowe

PKN Orlen wystąpiła o 11 koncesji 

Przypomniano, że obok zaawansowanego projektu Baltic Power o mocy do 1,2 GW, Grupa Orlen wystąpiła także o jedenaście koncesji, których łączny potencjał szacowany jest na ponad 10 GW. To moc, która byłaby w stanie zaspokoić 25 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. Ponadto, koncern analizuje możliwość realizacji podobnych inwestycji na litewskim i łotewskim obszarze Bałtyku.

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku na polskich wodach ma powstać od 9 do 11 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych. Inwestycje w porty, realizowane z udziałem polskich dostawców, będą znaczącym impulsem dla rozwoju regionów oraz krajowej gospodarki - zaznaczono w komunikacie.

"Zeroemisyjna energetyka to fundament długofalowego rozwoju Grupy Orlen. Już dzisiaj posiadamy około 650 MW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach i chcemy dynamicznie zwiększać ten udział. Prowadzimy zaawansowane prace przy pozyskiwaniu lokalizacji portowych i nawiązujemy współpracę ze sprawdzonymi dostawcami" – stwierdził cytowany w komunikacie prasowym prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Czytaj również: PKN Orlen zainwestuje w elektrownie fotowaltaiczną w Żurawicy

fot.pixabay.com