PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / PGE: W maju ruszą pomiary wietrzności dla Baltica 1

PGE: W maju ruszą pomiary wietrzności dla Baltica 1

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-02 01:00:00
Baltica 1

EOLOS Floating Lidar Solutions przeprowadzi pomiary dot. zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1.

Pomiary ruszą w drugiej połowie maja br. i potrwają około dwóch lat – poinformowała PGE Baltica. Jak zaznaczył prezes PGE Baltica Dariusz Lociński, cytowany we wtorkowym komunikacie spółki, projekt Baltica 1 o mocy ok. 1 GW jest realizowany zgodnie z harmonogramem, który zakłada rozpoczęcie eksploatacji tej morskiej elektrowni wiatrowej na początku przyszłej dekady.

Pomiary prowadzone na potrzeby budowy Baltica 1 

Prezes PGE Baltica Dariusz Lociński, dodał, że projekt uzyskał pozwolenie lokalizacyjne i warunki przyłączenia do sieci przesyłowej.

We wtorek PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, podała, że "przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1". "Badania przeprowadzi firma EOLOS Floating LiDAR Solutions, jeden z kilku najbardziej doświadczonych wykonawców tego typu badań na morzu. Kampania pomiarowa rozpocznie się w drugiej połowie maja 2022 roku i potrwa około dwóch lat" - poinformowała.

"Dwuletni okres pomiarów da nam reprezentatywne dane na temat warunków meteorologicznych panujących na obszarze przeznaczonym pod budowę elektrowni na morzu. Wyniki pomiarów będą stanowić bezcenną wiedzę dla kolejnych etapów rozwoju tego projektu, w szczególności niezbędną do rozmieszczenia turbin, tak by ich moc wykorzystywana była w sposób jak najbardziej efektywny" – podkreślił prezes PGE Baltica.

Jak wskazała spółka, w ramach kampanii pomiarowej dla elektrowni wiatrowej Baltica 1 wykorzystana zostanie technologia Lidar (Light Detection and Ranging) zamontowana na pływającej boi. Technologia ta wykorzystuje światło promienia laserowego, które odbija się od zawiesin w powietrzu i wraca do urządzenia. "Poprzez analizę odbitego sygnału urządzenie szacuje prędkość przesuwających się nad nim mas powietrza. Stosowany sprzęt pozwala na wykonanie badań wiatru na wysokości ponad 200 metrów nad poziomem morza. Dodatkowe czujniki zamontowane na boi pozwalają także na zmierzenie ruchów fal i prądów morskich" - podano.

 Projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim

Przypomniano, że umowę z hiszpańską firmą EOLOS podpisano w grudniu 2021 r. w wyniku postępowania przetargowego w formie dialogu konkurencyjnego. Wcześniej, w 2019 roku, firma zakończyła takie same badania realizowane na potrzeby innego projektu PGE – Baltica 3. Wówczas wykonawca badań dysponował tylko dwoma urządzeniami pomiarowymi. Obecnie ma ich już 17i prowadzi badania na potrzeby morskich farm wiatrowych w Europie, Azji i w obu Amerykach.

Baltica 1 jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez PGE projektów morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W latach 2026-2027 mają rozpocząć działalność morskie elektrownie Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW. Baltica 1 przewidziana jest do uruchomienia po 2030 r., a jej moc zainstalowana wyniesie ok. 1 GW. Powstanie ona ok. 80 km od polskiego brzegu Morza Bałtyckiego na Ławicy Środkowej, na północ od projektów Baltica 2 i Baltica 3. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia przynajmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 r. – podano w komunikacie.

Grupa PGE to producent energii elektryczne z węgla i źródeł odnawialnych; ma 5,4 mln odbiorców. Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i zysku.

Czytaj też: Port serwisowy dla farmy wiatrowej Baltic Power powstanie w Łebie

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Tauron przyłączy kolejnych 200 stacji ładowania aut elektrycznych 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Hołownia: Tylko odnawialne źródła energii zapewnią Polsce niezależność 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Prawo ochrony środowiska przyjęte przez senacką Komisję Środowiska


BULT SMOGOWICZE