Talk icon

Informacje

20-01-2022

Autor: Tomasz Racki

PGE planuje zdobyć z emisji akcji ponad 3 mld zł na m.in. OZE i sieci

OZE

Polska Grupa Energetyczna planuje emisję nowej serii akcji i zdobycie 3,2 mld zł na sfinansowanie projektów w obszarze OZE, źródeł niskoemisyjnych i sieci.

Spółka podała, że we wtorek jej zarząd podjął decyzję o emisji, zgodę musi jeszcze wydać NWZA. Jak poinformowała spółka, planowana nowa emisja pozwoli na przyspieszenie realizacji projektów w latach 2022-2026 w obszarach sieci dystrybucyjnych, źródeł odnawialnych i dekarbonizacji.

Inwestycje w sieci

W przypadku sieci chodzi m.in. o zwiększenie udziału linii kablowych, przyspieszenie procesu wprowadzania inteligentnych liczników oraz wzrost efektywności procesów przyłączeniowych nowych odbiorców oraz źródeł energii.inwestycja w fotowoltaike 2021 2

OZE zostanie doinwestowane?

PGE planuje przyspieszenie programu rozwoju mocy fotowoltaicznych oraz zdobyć środki na akwizycje projektów lądowych farm wiatrowych oraz farm PV.

W obszarze dekarbonizacji PGE planuje zdobyć pieniądze na sfinansowanie projektu bloku gazowo-parowego w Rybniku oraz dekarbonizację ciepłownictwa w Zgierzu, Kielcach i Bydgoszczy.

"Zależy nam na intensyfikacji realizacji ambitnych celów transformacyjnych, które wyznaczyliśmy w strategii Grupy PGE. Wymaga to dodatkowych środków na rozwój. Pozyskany kapitał przeznaczymy na rozwój kapitałochłonnych projektów inwestycyjnych. Chcielibyśmy, żeby w ofercie przede wszystkim wzięli udział nasi dotychczasowi najwięksi inwestorzy" – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.

Według firmy proponowane pozyskanie kapitału w formie emisji akcji serii E stanowi najbardziej optymalną formę pozyskania środków finansowych. Proponowana uchwała przewiduje, że obecni akcjonariusze, którzy spełnią określone w uchwale kryteria i na koniec dnia rejestracji na Walne Zgromadzenie będą posiadać więcej niż 0,10 proc. akcji w kapitale zakładowym spółki, będą mogli skorzystać z prawa pierwszeństwa przydziału. Przeprowadzenie emisji akcji serii E z wyłączeniem prawa poboru może umożliwić zmaksymalizowanie uzyskanych na ten cel środków finansowych, a także ograniczyć koszty zaznaczyła PGE.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które ma zatwierdzić decyzję o emisji zwołano na 7 marca 2022 r.

PGE przypomniała, że jej długotrwały cel to neutralność klimatyczna do 2050 r., a do 2030 r. wzrost udziału energetyki odnawialnej w portfelu wytwórczym do poziomu 50 proc.

Czytaj także: PGE Energia Odnawialna zbuduje jedną największych farm fotowoltaicznych w Polsce

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023