PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / PERN stawia na odnawialne źródła energii. W planach ogromne inwestycje

PERN stawia na odnawialne źródła energii. W planach ogromne inwestycje

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-05 20:00:24
PERN

Jak podał we wtorek PERN, wyzwania dla tej spółki w 2022 r. odnawialne źródła energii, obniżenie śladu węglowego i inwestycje o wartości ponad 1 mld zł.

We wtorek PERN ogłosił, że „wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, obniżenie śladu węglowego i realizacja kluczowych inwestycji o wartości ponad 1 mld zł” to dla tej spółki „najważniejsze wyzwania w 2022 r.” Spółka zapewniła, że jako podmiot działający w obszarze paliw kopalnych przykłada dużą wagę do racjonalnego wykorzystania zasobów energetycznych, ale także wody czy plastiku.

PERN stawia na odnawialne źródła energii 

Informując o swych planach w nowym roku, a także wykraczających poza tę perspektywę, PERN podkreślił, że „zapewniając bezpieczeństwo energetyczne Polsce, pozostaje jej strategiczną spółką, która tylko w 2021 r. odprowadziła do budżetu państwa i lokalnych samorządów kwotę 470 mln zł”.

We wtorek PERN ogłosił, że „wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, obniżenie śladu węglowego i realizacja kluczowych inwestycji o wartości ponad 1 mld zł” to dla tej spółki „najważniejsze wyzwania w 2022 r.”

„W niestabilnych, czasem kryzysowych okolicznościach transformacji całego sektora energetycznego w Europie i także w Polsce, utrzymanie w dobrej kondycji systemu zaopatrującego polską gospodarkę w ropę naftową, a końcowych odbiorców w niezbędne paliwa jest kluczowe” – ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, cytowany w informacji PERN. Spółka ta, jak zaznaczył Naimski, „spełnia niezbędna rolę stabilizacyjną w trudnym procesie zmian przewidzianych w polskiej Polityce Energetycznej do roku 2040”.

Inwestycje o wartości ponad 1 mld zł

„Wartość inwestycji PERN w 2022 r. jest wartością rekordową” – podkreśliła spółka. PERN inwestycje

Wyjaśniła przy tym, że największa część przypada na realizowany tam Program Megainwestycji – to dwie trzecie całości wydatków. PERN przypomniał, że chodzi m.in. o budowę kolejnych 15 zbiorników na paliwa, z czego 7 z nich już powstaje, a na kolejnych 8 trwa postępowanie przetargowe, a także o budowę rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia, który – jak wskazano - „istotnie poprawi dostępność do paliw Aglomeracji Śląskiej”.

PERN zwrócił jednocześnie uwagę, że Program Megainwestycji to nie jedyne podejmowane tam działania rozwojowe, gdyż spółka unowocześni także swoje systemy automatyki, infrastrukturę kolejową, instalacje odzysku par benzyn oraz fronty zarówno kolejowe, jak i autocysternowe w swych bazach paliw. Jednym z takich obiektów, gdzie prowadzona jest rozbudowa zdolności magazynowych, jest baza w Dębogórzu, przyjmująca dostawy paliw do Polski drogą morską.

„PERN w dalszym ciągu będzie rozwijał hub morski w Dębogórzu, który jest polskim, paliwowym oknem na świat. Tu inwestycje do 2024 r. przekroczą 40 mln zł” – zapowiedziała spółka.

Przypomniała też, że jej baza paliw w Dębogórzu niedawno powiększyła się o dwa nowe zbiorniki o pojemności po 32 tys. metrów sześc. każdy, a obecnie realizowana jest tam budowa kolejnego zbiornika, który zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku.

PERN zapewnił, że jako podmiot działający w obszarze paliw kopalnych przykłada dużą wagę do racjonalnego wykorzystania zasobów energetycznych, ale także wody czy plastiku.

„Firma chce również na większą skalę produkować własną energię elektryczną by obniżyć koszty energii elektrycznej związane z tłoczeniem surowca i paliw poprzez rurociągi. Dlatego w perspektywie do 2024 roku PERN zainwestuje 130 mln zł w farmy fotowoltaiczne, które będą zlokalizowane na terenach baz” – zapowiedziała spółka.

Sprawdź: PGE Energia Odnawialna zbuduje jedną największych farm fotowoltaicznych w Polsce

PAP/fot.pixabay.com