PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Obajtek: Efekt skali zapewni opłacalność inwestycji w wiatraki na Bałtyku

Obajtek: Efekt skali zapewni opłacalność inwestycji w wiatraki na Bałtyku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-11 15:08:38
Obajtek

Zależny nam zdecydowanie na tym, aby odmrozić możliwość inwestycji w wiatraki na lądzie. Bez tego nie jesteśmy w stanie modernizować polskiej energetyki – mówi "Rzeczpospolitej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek: chcemy osiągnąć efekt skali

Prezes PKN Orlen w rozmowie z "Rz" mówił m.in. o planowanych inwestycjach energetycznych w części Morza Bałtyckiego.

"Nie interesuje mnie wyłącznie większa liczba koncesji w Polsce na Bałtyku, rozmawiamy z Litwą, Łotwą i Estonią o offshorze w tamtej części Morza Bałtyckiego. Chcemy ubiegać się o koncesje również w tym regionie, aby osiągnąć odpowiedni efekt skali" – powiedział Obajtek.morskie farmy wiatrowe 00110011

Pytany o sektor offshore (morska energetyka wiatrowa – red.) i o to, gdzie widzi port instalacyjny dla Orlenu – w Polsce czy na Bornholmie, zaznaczył, że obecnie PKN Orlen posiada jedną koncesję.

Wielkie inwestycje

"W 2024 r. rozpoczniemy proces inwestycyjny jako pierwsi na Bałtyku. Teraz myślimy już o następnych 11 koncesjach, które zostaną przyznane w najbliższym czasie. To jest kluczowe. Jako Orlen będziemy również składać wnioski, ale mamy taką samą szansę jak inne podmioty. Jeżeli uda nam się pozyskać więcej koncesji, to uzyskamy efekt skali i zupełnie inaczej będzie można rozegrać np. kwestie logistyki, zakupów i wykonawstwa" – wyjaśnił Obajtek.

Jak dodał, chodzi nie tylko o port instalacyjny i serwisowy, ale też o produkcję kluczowych komponentów w Polsce. "Mając kilka koncesji, będziemy w stanie zapewnić odpowiedni portfel zleceń potrzebny dla powstania polskiego łańcucha dostaw, ale to będzie możliwe tylko przy efekcie skali. Wtedy automatycznie partner technologiczny będzie mógł zainwestować w Polsce. Jeżeli koncesje będą rozdrobnione, to nasza gospodarka nie wykorzysta w pełni inwestycji w offshore. Bez skali nie będzie polskiego łańcucha dostaw" – podkreślił prezes Orlenu.

Czytaj także: Niemcy: Pogorszenie bilansu zielonej energii w bieżącym roku. Winny słaby wiatr

Wskazał, że element skali będzie decydował o opłacalności budowy farm wiatrowych na morzu.

Pytany, kiedy jest szansa na odblokowanie wiatraków na lądzie, odparł: "zależy nam zdecydowanie na tym, aby odmrozić możliwość inwestycji w wiatraki na lądzie". "Bez tego nie jesteśmy w stanie modernizować polskiej energetyki. Ale na tak zadane pytanie powinien odpowiedzieć regulator, a nie ja" – dodał.