PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Niemcy inwestują w OZE. 80 procent energii z odnawialnych źródeł

Niemcy inwestują w OZE. 80 procent energii z odnawialnych źródeł

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-08 11:00:00
OZE

Niemcy rozwijają OZE. Zgodnie z planem, do 2030 roku aż 80 procent wytwarzanej w kraju energii ma być czerpane z odnawialnych źródeł.

Nasi zachodni sąsiedzi podjęli już działania, by zrealizować ambitne zamiary. ,,Niemiecki parlament Bundestag uchwalił pakiet ustaw, mających zapewnić, że do 2030 roku 80 procent energii elektrycznej pochodzić będzie z odnawialnych źródeł energii” – poinformowała telewizja ARD.

2 procent powierzchni federalnej przeznaczone na wiatraki

Minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck powiedział, że kompleksowy pakiet legislacyjny dla szybszej ekspansji zielonej energii elektrycznej pozyskiwanej z wiatru i słońca w Niemczech jest największym w sektorze energetycznym w ostatnich latach, a prawdopodobnie i w dekadach.

Udział energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii (OZE) w zużyciu energii elektrycznej ma zostać zwiększony do 2030 roku do co najmniej 80 procent; obecnie wynosi on nieco poniżej 50 procent. Aby osiągnąć ten cel, dwa procent całej federalnej powierzchni lądowej ma być przeznaczone na turbiny wiatrowe. Kraje związkowe mają być teraz prawnie zobowiązane do udostępnienia większej ilości obszarów – informuje ARD.

Znacząco ma też wzrosnąć liczba instalacji solarnych na dachach. Ponadto wzdłuż federalnych autostrad i linii kolejowych ma być więcej miejsca na systemy montowane na ziemi. Projekty ustaw muszą jeszcze w piątek przejść przez Bundesrat (Rada Federalna)

OZE

Dynamika rozwoju OZE w Unii Europejskiej

Warto zaznaczyć, że Niemcy już od dłuższego czasu rozwijają OZE. Kraj ten jest między innymi na pierwszym miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej fotowoltaiki w UE. Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował raport "Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022". Zgodnie z nim na koniec 2021 roku moc zainstalowana w krajach Unii Europejskiej w fotowoltaice wyniosła 158 GW, co oznacza przyrost 21,4 GW (tempo wzrostu rynku wyniosło ponad 15 proc.). Dodano, że Polska najprawdopodobniej (nie wszystkie kraje potwierdziły ostateczne i oficjalne dane) znalazła się na drugim miejscu, za Niemcami.

Czytaj również:Fotowoltaika na świecie: Te kraje wytwarzają najwięcej energii

PAP/fot.pixabay