PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Największa pływająca elektrownia słoneczna powstała w Portugalii

Największa pływająca elektrownia słoneczna powstała w Portugalii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-19 01:00:00
pływająca elektrownia słoneczna

Na tamie wodnej Alqueva we wschodniej Portugalii została zainaugurowana w piątek największa tego typu pływająca elektrownia słoneczna w Europie.

Jak podał dziennik "O Jornal Economico", pływające panele fotowoltaiczne o wielkości czterech boisk piłkarskich mają łączny potencjał 4 MW. Inwestycja pomoże zaopatrywać w energię elektryczną ponad 1500 gospodarstw domowych. Pływająca elektrownia składa się z 12 tys. paneli słonecznych umieszczonych na strukturze wykonanej z korka. 

Pływająca elektrownia słoneczna powstała w Portugalii 

Odnotowując uruchomienie projektu solarnego na tamie Alqueva, portugalskie media wskazały w piątek, że powstał on w miejscu posiadającym jeden z najwyższych w Europie poziomów nasłonecznienia.

Jak podał dziennik "O Jornal Economico", pływające panele fotowoltaiczne o wielkości czterech boisk piłkarskich mają łączny potencjał 4 MW. Ta dotychczas największa na kontynencie inwestycja tego rodzaju ma pomóc zapewnić energię elektryczną dla ponad 1500 gospodarstw domowych.

Pływająca elektrownia składa się z 12 tys. paneli słonecznych umieszczonych na strukturze wykonanej z korka. Została ona wybudowana przez portugalskie przedsiębiorstwo Corticeira Amorim i hiszpańską firmę Isigenere – przekazały władze portugalskiego inwestora, energetycznej spółki EDP. Jak wyjaśniono, dzięki umieszczeniu paneli słonecznych na wodzie ich efektywność wzrosła o 11 proc.

Według "O Jornal Economico" w planach EDP jest uruchomienie do 2025 r. na Alquevie innej pływającej elektrowni słonecznej. Ma ona posiadać moc 70 MW i być największą tego typu inwestycją fotowoltaiczną na świecie.

pływająca elektrownia słoneczna

Czytaj też: W Mysłowicach powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce

PAP/fot. tt Innovation at EDP, Postal do Algarve