PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Morskie farmy wiatrowe z portem instalacyjnym na Bałtyku już za 3 lata

Morskie farmy wiatrowe z portem instalacyjnym na Bałtyku już za 3 lata

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 15:30:00
farmy wiatrowe

Morskie farmy wiatrowe będą wyposażone w port instalacyjny na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego już za niespełna 3 lata.

Grupa Orlen planuje uruchomienie w 2025 r. w Porcie Świnoujście pierwszego na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Orlen Neptun, spółka Grupy Orlen do nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej, stara się o dzierżawę terenu pod przyszły obiekt.

Morskie farmy wiatrowe z portem instalacyjnym w 2025 

Grupa Orlen planuje uruchomienie pierwszego portu instalacyjnego. Morskie farmy wiatrowe z portem instalacyjnym będziemy mogli zobaczyć już w 2025 r. 

Jak poinformował w czwartek PKN Orlen, port instalacyjny zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim, wraz z drugim, którego realizacja planowana jest w Gdańsku, "będzie w stanie zapewnić kompleksową obsługę wszystkich projektów wiatrowych na Bałtyku".

"Spółka Orlen Neptun, odpowiedzialna w Grupie Orlen za rozwój nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej, weszła w finalny etap postępowania na dzierżawę terenu w Porcie Świnoujście"  przekazał w komunikacie koncern. Zaznaczył przy tym, że "w przypadku wygrania przez spółkę postępowania, z początkiem 2025 r. możliwe będzie uruchomienie w tej lokalizacji pierwszego na polskim wybrzeżu portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych".

Według PKN Orlen, na 20 ha wydzierżawionych od Portu Świnoujście planowane jest wybudowanie infrastruktury zdolnej do obsługi dużych jednostek, transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych, takich jak turbiny, ich wieże oraz fundamenty; z portu wypływałyby również specjalistyczne jednostki zajmujące się realizacją zaawansowanych prac budowlanych.

"Morskie farmy wiatrowe oraz porta instalacyjny to skuteczna odpowiedź na wyzwania związane z transformacją energetyczną i zwiększaniem bezpieczeństwa naszego regionu. Do pełnego wykorzystania jej potencjału potrzebne jest jednak osiągnięcie efektu skali. Dlatego oprócz realizowanego już projektu farmy wiatrowej, która ma rozpocząć produkcję w 2026 r., Grupa Orlen wystąpiła o koncesje na kolejnych 11 projektów na Bałtyku" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Jak podkreślił, "realizacja tak wielkoskalowych projektów" wymaga od Grupy Orlen zapewnienia odpowiedniej infrastruktury. "Dwa porty instalacyjne będą w stanie efektywnie zabezpieczyć potrzeby związane z tymi inwestycjami, ale będą również mocnymi impulsami rozwojowymi dla całych regionów" – ocenił Obajtek.

farmy wiatrowe Bałtyk

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej fundamentem rozwoju

PKN Orlen przypomniał, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest fundamentem strategii rozwoju Orlen 2030, przy czym "w perspektywie dekady koncern zamierza przeznaczyć 47 mld zł na inwestycje w nowoczesną nisko i zeroemisyjną energetykę".

Obok zaawansowanego projektu, jakim są farmy wiatrowe Baltic Power o mocy do 1,2 GW, Grupa Orlen  jak zaznaczono w informacji  "wystąpiła także o jedenaście koncesji, których łączny potencjał szacowany jest na ponad 10 GW".

"To moc, która byłaby w stanie zaspokoić 25 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. Ponadto koncern analizuje możliwość realizacji podobnych inwestycji na litewskim i łotewskim obszarze Bałtyku"  oświadczył PKN Orlen.

Sprawdź też: Forum Wizja Rozwoju: Morskie farmy wiatrowe to tysiące miejsc pracy

fot.pixabay.com