O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ministerstwo Klimatu proponuje obniżenie obowiązku OZE w 2023 r.

Ministerstwo Klimatu

Ministerstwo Klimatu przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie wysokości tak zwanego obowiązku OZE na 2023 rok. 

Resort  proponuje, aby obniżyć obowiązek dla energii z OZE z 18,5 do 10 procent, oraz utrzymać dla biogazu poziom 0,5 procenta. Zmiana ma przyczynić się do ograniczenia stopnia obciążenia odbiorców końcowych kosztami wynikającymi z funkcjonowania systemu świadectw pochodzenia, przy jednoczesnym zapewnieniu rentowności instalacji i bezpieczeństwa partycypujących w nim wytwórców.

Obowiązek OZE miałby zostać obniżony do poziomu 10 proc.

Zgodnie z ustawą o OZE, sprzedawcy energii elektrycznej muszą się legitymować zakupieniem określonego wolumenu energii, której pochodzenie jest potwierdzone świadectwami pochodzenia, czyli specjalnymi certyfikatami.

“Obecny poziom obowiązku wynosi 18,5 proc. dla zielonych certyfikatów – czyli świadectw pochodzenia energii z OZE, oraz 0,5 proc. dla błękitnych certyfikatów – czyli świadectw pochodzenia energii elektrycznej z biogazu rolniczego” – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu.

Przekazany do uzgodnień i konsultacji projekt zakłada spadek obowiązku OZE do 10 proc. co ma – według resortu – przyczynić się do ograniczenia stopnia obciążenia odbiorców końcowych kosztami wynikającymi z funkcjonowania systemu świadectw pochodzenia, przy jednoczesnym zapewnieniu rentowności instalacji i bezpieczeństwa partycypujących w nim wytwórców.

Ministerstwo Klimatu

Ministerstwo Klimatu uzasadnia swoją propozycję

“W uzasadnieniu stwierdza się, że wskutek wzrostu cen energii łączny przychód inwestorów z tytułu sprzedaży energii oraz certyfikatów pod koniec 2021 r. osiągnął pułap, który w zdecydowany sposób przekracza łączną pomoc inwestycyjną i operacyjną w ramach systemu świadectw pochodzenia, wskazaną dla regulacji europejskich. Utrzymanie bieżącej sytuacji generuje nadmierne obciążenie odbiorców końcowych, których interesy powinny równoważyć się z interesami wytwórców funkcjonujących w systemie świadectw pochodzenia” – czytamy w uzasadnieniu przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu.

W ocenie resortu klimatu i środowiska rynkowe ceny certyfikatów rzędu 240-265 zł za MWh są wciąż zbyt wysokie, gdyż negatywnie wpływają na znaczny już stopień obciążenia odbiorców końcowych kosztami energii elektrycznej oraz rodzi ryzyko nadwsparcia inwestorów objętych systemem zielonych certyfikatów.

“Co równie istotne, kontrakty długoterminowe zawierane na Towarowej Giełdzie Energii potwierdzają utrzymanie się cen energii na poziomie, który zapewnia wystarczająco wysoki przychód inwestorów OZE partycypujących w systemie świadectw pochodzenia, gwarantujący rentowność ich instalacji” – wskazuje Ministerstwo Klimatu, uzasadniając propozycję obniżenia obowiązku.

Czytaj też: MKiŚ: Polski system ciepłowniczy sprawdzą przedstawiciele KE

PAP/fot.Wikimedia

swiatrolnika.info 2023