PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Minister Anna Moskwa o wyzwaniach transformacji energetycznej

Minister Anna Moskwa o wyzwaniach transformacji energetycznej

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-02-28 20:00:00
Moskwa

Minister Anna Moskwa wzięła udział w posiedzeniu konwentu prezesów zarządów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

 „Jesteśmy w trakcie procesu transformacji, który ma doprowadzić do zbudowania nowego – zeroemisyjnego systemu energetycznego. Ta ogromna skala zmian stawia przed nami wiele wyzwań natury technicznej, społecznej i finansowej” – mówiła minister klimatu i środowiska. Wydarzenie odbyło się 23 lutego 2022 r. w Kielcach.

Moskwa: Niezwykle ważny w procesie transformacji jest wymiar lokalny

Jak zaznaczyła minister Anna Moskwa, zbyt szybkie zmiany w sektorze energetyki mogą doprowadzić do nieodwracalnych, negatywnych konsekwencji dla całej gospodarki i społeczeństwa, oraz stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

,,Działania inwestycyjne powinny zostać przeprowadzone w sposób przemyślany i dalekowzroczny – tempo odejścia od paliw kopalnych musi być synchronizowane z tempem procesu inwestycyjnego w nisko- i zeroemisyjne źródła, przy efektywnym wykorzystaniu środków unijnych i krajowych" – powiedziała minister.

,,Niezwykle ważny w procesie transformacji jest wymiar lokalny. Szczególną rolę w tym zakresie odgrywa lokalne planowanie energetyczne – jest to nie tylko obowiązek ustawowy, ale i szansa dla samorządów" – zaznaczyła.

Jak dodała szefowa resortu klimatu i środowiska, posiadanie kompleksowych planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, pozwala gromadzić dane, pokazując kompleksowy bilans eko energetyczny. To z kolei pozwala na realne zarządzanie procesem transformacji.

GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii

W trakcie wydarzenia Minister Anna Moskwa wzięła również udział w wręczeniu nagród w konkursie „Ekolaur Świętokrzyski Edycja II”, przyznawanych za działalność prospołeczną w zakresie ochrony środowiska.

Konwent miał miejsce podczas międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - NOWA ENERGIA.

Na stoisku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można było się również zapoznać z założeniami programu Ministerstwa Klimatu i Środowiska „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”. Obecność Ministerstwa na targach była okazją do zachęcenia polskich firm mających w swojej ofercie zielone technologie, w szczególności w branży energetycznej, do udziału w kolejnej edycji programu, która zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku.

Czytaj też: Transformacja energetyczna może nas kosztować ok. 1,6 bln zł – twierdzi Lewiatan

MKiŚ/fot.MKiŚ


Farma wiatrowa na Bałtyku coraz bliżej. Budowa ruszy za 1,5 roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 22:00:00

Kolejna farma wiatrowa zostanie wybudowana w Polsce

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 16:30:00

PKN Orlen aspiruje do bycia liderem na rynku biogazu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 10:00:00

BULT SMOGOWICZE