O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-02-2022

Autor: Karol Pepliński

MAP: Atom w Polsce staje się faktem

Atom

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że atom w Polsce staje się faktem. Polska podpisała umowę na budowę małych reaktorów nuklearnych SMR.

,,To nowa jakość i zupełnie nowa perspektywa. Już za 7 lat w Polsce powinien zacząć działać pierwszy mały reaktor atomowy” – mówił wicepremier Jacek Sasin. Podczas jego wizyty w USA podpisana została umowa na budowę w Polsce małych reaktorów nuklearnych w technologii SMR.

Atom w Polsce

Umowa podpisana została między KGHM Polska Miedź a amerykańską firmą NuScale Power. Firma ta to światowy lider wśród producentów małych reaktorów jądrowych w technologii SMR. Jak tłumaczy ministerstwo, dzięki tej umowie, atom w Polsce staje się faktem.

,,To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie” – podkreśla wicepremier Jacek Sasin.

Transakcja zakłada opracowanie i wybudowanie sześciu modułowych reaktorów nuklearnych w technologii SMR, z opcją rozbudowy do 12. Ich moc zainstalowana to około 1GW. Jako jeden z największych w kraju konsumentów energii, KGHM buduje je przede wszystkim na własne potrzeby, ale z opcją wykorzystania komercyjnego. Jak tłumaczy resort, takie rozwiązanie w przyszłości zapewnieni spółce stabilne źródło czystej energii oraz wesprze zieloną transformację Polski.

,,Nie waham się powiedzieć, że podpisanie umowy to moment historyczny dla polskiej gospodarki i polskiej przyszłości. To nowa jakość i zupełnie nowa perspektywa. Jesteśmy w procesie transformacji naszej elektroenergetyki, która w 70% jest dziś uzależniona od węgla. Rozwój energetyki jądrowej będzie tu mieć kluczowe znaczenie” – mówi Jacek Sasin.

Uzupełnienie inwestycji

Minister Aktywów Państwowych podkreśla, że budowa „małych” reaktorów atomowych to uzupełnienie planów dotyczących inwestycji w tzw. „duży” atom, który ma rozpocząć prace w połowie lat 30, a o którym mowa w kontekście zasadniczej zmiany struktury polskiej energetyki.

,,To ważny krok na drodze do zasadniczej zmiany miksu energetycznego Polski” – dodaje Jacek Sasin.

Technologia SMR jest nowością, ale wiadomo, że w najbliższym czasie będzie się dynamicznie rozwijać.

,,Można stwierdzić, że jesteśmy świadkami przełomu. Dzięki umowie, którą podpisał KGHM, zyskujemy też pewne przewagi konkurencyjne, co ma ogromne znaczenie dla gospodarki” – zwraca uwagę wicepremier.

Jacek Sasin podkreśla, że nabiera to szczególnego znaczenia w kontekście ostatnich działań Gazpromu na rynku gazu. KGHM do 2030 roku chce ograniczyć emisję CO2 o 30 procent względem 2020 roku, a w 2050 chce być firmą neutralną klimatycznie.

,,Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 roku to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej” – uzasadnia prezes KGHM Marcin Chludziński.

Czytaj też: OZE i atom wyprą węgiel szybciej niż się spodziewano?

PAP/fot.MAP

 

swiatrolnika.info 2023