PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Lubuskie: W gminie Pszczew otwarto elektrownię fotowoltaiczną

Lubuskie: W gminie Pszczew otwarto elektrownię fotowoltaiczną

Autor: Tomasz Racki 2021-10-04 21:15:22
elektrownia fotowoltaiczna

GoldenPeaks Capital Holdings (GPC) i jego spółka zależna Spectris Energy uruchomiły w piątek w pobliżu Pszczewa (Lubuskie) elektrownię fotowoltaiczną. Instalacja pokrywa ok. 16 ha i ma moc 8MW.

Kolejna instalacja fotowoltaiczna

Instalacja została wykonana w ciągu siedmiu miesięcy i jest jedną z pierwszych w Polsce, w ramach której zastosowano obustronne moduły fotowoltaiczne. Moduły te mogą wytwarzać energię po obu stronach, co pomaga zwiększyć wydajność energetyczną o 5 do 10 proc.

Inwestycja w Pszczewie to jeden z wielu projektów instalacji fotowoltaicznych, wchodzących w skład portfolio "Bravo" o całkowitej mocy 86MW. W uroczystym uruchomieniu farmy wzięli udział m.in. przedstawiciele BayernLB i Siemens Bank.fotowoltaika 0090987

„Kooperacja przy realizacji projektów inwestycyjnych oraz podobny model rozumienia współpracy zaowocowały sukcesem w postaci skutecznego uruchomienia instalacji w Pszczewie. GoldenPeaks Capital posiada portfel projektów w Polsce o mocy 1 GW z czego 86 MW to wybudowane instalacje fotowoltaiczne, kolejne 400 MW jest już w trakcie realizacji” – powiedział cytowany w komunikacie Fergie May z GoldenPeaks Capital.

„Z dumą otwieramy kolejną inwestycję fotowoltaiczną w Polsce. Instalacja w Pszczewie to efekt współpracy ekspertów z różnych dziedzin i naszego doświadczenia w tej branży. Instalacja jest bardzo wydajna i opiera się na nowoczesnych, sprawdzonych podzespołach. Pozwoli nam to znacznie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych” – powiedział cytowany prezes Spectris Energy Sp. z o.o. Marek Duda.

Czytaj także: Morska energetyka wiatrowa z ważnym porozumieniem

Rynek kwitnie

Jak przekazano w komunikacie, na przestrzeni ostatnich dwóch lat rynek fotowoltaiki w Polsce rozwija się w szybkim tempie. Na koniec 2020 r. moc zainstalowana instalacji fotowoltaicznych wynosiła 3 936 MW, co oznacza wzrost o 2 463 MW, a więc o 200 proc. rok do roku.

Wg prognoz Instytutu Energii Odnawialnej (IEO), Polska w 2021 roku, po raz kolejny z rzędu, utrzyma wysoką czwartą pozycję w UE w tym zakresie. IEO ocenia, że na koniec 2021 r. moc zainstalowana w PV w Polsce może przekroczyć 6 GW i tym samym osiągnąć poziom mocy zainstalowanej w wietrze sprzed roku.

GoldenPeaks Capital jest międzynarodowym inwestorem działającym głównie w sektorach energii odnawialnej i nieruchomości. Grupa działa w Europie, gdzie buduje portfolio nowych projektów. Spółka Spectris Energy to z kolei rozwijająca się firma na rynku energii odnawialnej w Polsce