PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Koszt przyłączenia biogazowni do sieci. Kto ma go ponieść?

Koszt przyłączenia biogazowni do sieci. Kto ma go ponieść?

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-29 14:08:00
oszt przyłączenia biogazowni

Eksperci wskazują, że koszt przyłączenia biogazowni do sieci stanowi – mimo potencjału sektora – ważny problem w rozwoju biogazownictwa w Polsce. 

Ambicją Polskiej Spółki Gazownictwa jest budowa gazociągów przystosowanych do przesyłu wszystkich gazów domieszkowych, jednak problemem jest koszt przyłączenia biogazowni do naszej sieci – ocenił prezes spółki gazowej Robert Więckowski podczas VIII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

Kto ma ponieść koszt przyłączenia biogazowni do sieci?

Więckowski uczestniczył w poniedziałek w VIII Kongresie Polskiego Przemysłu Gazowniczego w Łodzi, który odbywa się pod hasłem „Rynek gazu w nowych realiach”. Omawiano na nim najważniejsze zagadnienia wpływające na rozwój polskiego gazownictwa.

Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa podkreślił, że spółka koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju, poprzez dostarczenie paliwa w sposób sprawny i bezpieczny zarówno odbiorcom zawodowym jak i indywidualnym.

"Obecna sytuacja sprawiła, że stoimy przed nowymi wyzwaniami. Naszą ambicją jest budowa gazociągów przystosowanych do przesyłu wszystkich gazów domieszkowych. Największym problemem jest jednak koszt przyłączenia biogazowni do naszej sieci, w istocie – kto ma ten koszt ponieść" – powiedział Więckowski, cytowany w komunikacie PSG.

Więckowski podkreślił, że polskie społeczeństwo na ten moment nie stać, aby przejść z dnia na dzień z gazu na inne źródła energii odnawialnej.

Polska Spółka Gazownictwa jest największą spółką Grupy Kapitałowej PGNiG. Jest Narodowym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Polsce, zatrudniającym ponad 11 tys. pracowników w całej Polsce. Spółka dystrybuuje gaz poprzez ponad 200 tys. km gazociągów. 

koszt przyłączenia biogazowni

Czytaj także: Biogazownia rolnicza – jej działalność ma same plusy!

PAP/fot. pixabay