O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Kolejna farma wiatrowa zostanie wybudowana w Polsce

farma wiatrowa

Kolejna farma wiatrowa powstanie w Polsce. Wybuduje ją firma Iberdrola, a sama farma będzie miała moc 150 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu 40 tys. domów.

Zgodnie z informacją Iberdroli farma wiatrowa Korytnica II ma mieć moc zainstalowaną 50,4 MW, będzie zlokalizowana w województwie mazowieckim obok istniejącej już farmy Korytnica I (82,5 MW). Nowa farma będzie wyposażona w 14 turbin wiatrowych Vestas o mocy 3,6 MW. "Nowo wybudowana farma wyprodukuje 150 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię 40 000 polskich gospodarstw domowych" - przekazała firma.

Kolejne inwestycje w OZE

"Produkcja z farmy wiatrowej Korytnica II będzie sprzedawana także w drodze umowy zakupu energii (PPA) z wiodącym producentem energii odnawialnej Statkraft, wspartej kontraktem na różnice kursowe (CfD), uzyskanym na czwartej aukcji przeprowadzonej w Polsce w czerwcu 2021" - wskazano w informacji prasowej.

Iberdrola przypomniała, że obecne trwają prace modernizacyjne na terenie istniejącej stacji 30/110kV Pniewnik, które umożliwią przyłączenie elektrowni do sieci. "Instalacja drugiego transformatora (30/110kV; 63MVA) umożliwi przyłączenie elektrowni wiatrowej +Korytnica II+ do sieci dystrybucyjnej +Wind Field Korytnica+" - wyjaśniono.

Elektrownia wiatrowa ma rozpocząć działalność w pierwszym kwartale 2023 r. Wraz z działającymi już elektrowniami Zopowy (30MW) na Opolszczyźnie oraz Korytnica I (82,5 MW), zwiększy moc lądowej energetyki wiatrowej Iberdroli w Polsce do 163 MW.

Iberdrola to hiszpańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Bilbao produkujące energię elektryczną. Zgodnie z informacją spółki firma obsługuje ponad 31 milionów klientów w 12 krajach. Jest największym hiszpańskim koncernem energetycznym o największej wartości giełdowej. Spółka jest notowana na giełdzie Euro Stoxx 50.

Farma wiatrowa na Bałtyku

Farma wiatrowa budowana przez PGE i Orsted wchodzi w kolejną fazę realizacji. Ogłoszono przetarg na budowę infrastruktury potrzebnej do wyprowadzenia mocy.

"Przygotowanie do budowy lądowej części infrastruktury Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica i jej realizacja to kilkuletni proces toczący się równolegle z pracami przygotowawczymi na morzu. Rok 2022 będzie dla nas bardzo intensywny pod względem postępowań przetargowych związanych z wyprowadzeniem mocy, a rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych na lądzie planowane jest na czwarty kwartał 2023 roku – powiedział cytowany w komunikacie spółki prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Baltica 3 będzie miała moc 1045,5 MW, MA być skończona w 2026 roku. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy do 1497 MW, ma rozpocząć produkcję do 2027 roku. Inwestycje te przyczynią się do przyspieszenia polskiej transformacji energetycznej. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSzW), decyzje środowiskowe dla części morskiej, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD). W 2022 roku partnerzy projektu spodziewają się otrzymania decyzji środowiskowej dla części przesyłowej na lądzie, a także rozpoczną pracę nad pozyskaniem pozwoleń na budowę. Jest to ostatnie pozwolenie wymagane przed podjęciem finalnej decyzji inwestycyjnej.

Czytaj również: Wiatraki nie będą mogły stać w okolicy linii najwyższego napięcia

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023