O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ireneusz Zyska: Z końcem 2021 r. mieliśmy w Polsce ponad 800 tys. prosumentów

 Zyska

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, powiedział w Sejmie, że wraz z końcem 2021 r. funkcjonowało w Polsce blisko 800 tys. prosumentów.

Przedstawiciel MKiŚ brał w środę udział w debacie towarzyszącej drugiemu czytaniu poselskiego projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, której celem jest ochrona fotowoltaicznych tzw. projektów parasolowych realizowanych przez gminy. W czasie wystąpień nie złożono poprawek do projektu i tym samym został on skierowany do trzeciego czytania, czyli głosowania na sali plenarnej.

Zyska: Moc zainstalowana w fotowoltaice to już ponad 5 GW

Zyska podkreślił, że w 2015 roku w Polsce funkcjonowało zaledwie 4 tys. prosumentów. Zaznaczył jednak, że nie uważa, iż zrobiono wtedy za mało, by prosumentów było więcej, gdyż po prostu rynek był na wczesnym etapie rozwoju. Zwrócił jednak uwagę, że od tego czasu nastąpił skokowy przyrost liczby jednoczesnych producentów i konsumentów prądu, m.in. dzięki programowi "Mój prąd".Zyska2 27.01

"Na koniec 2021 roku, prawdopodobnie, bo nie ma jeszcze oficjalnych danych – przekroczyliśmy poziom 800 tys. prosumentów, a moc zainstalowana w fotowoltaice to ponad 5 GW" – powiedział wiceminister.

Według Zyski w 2025 roku w Polsce w odnawialnych źródłach energii zainstalowane będzie 28 GW mocy.

Poselski projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii, który był przedmiotem drugiego czytania, ma zabezpieczyć dokończenie realizowanych obecnie przez samorządy fotowoltaicznych projektów parasolowych.

Kwestia net billing może wyhamować zainteresowanie fotowoltaiką

Ma to związek ze zmianą rozliczeń dla prosumentów – z opustowego na net billing, który zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Do tego czasu, osoby, które wejdą do sytemu, będą rozliczane na dotychczasowych zasadach (opust) jeszcze przez 15 lat.

Poselski projekt przewiduje, że osoba, która do 31 marca 2022 r. zawrze umowę na zakup, montaż czy dofinansowanie mikroinstalacji OZE z samorządem, który realizuje projekt "parasolowy" – dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego, a także do końca grudnia 2023 r. złożyła prawidłowy wniosek o przyłączenie mikroinstalacji, będzie mogła być rozliczana na niezmienionych zasadach, czyli w systemie opustowym.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że to odpowiedź na wątpliwości samorządów, które podnosiły, że zmiana systemu rozliczeń prosumentów z opustowego na net-billing, co przewiduje niedawna nowelizacja ustawy o OZE, spowoduje, że beneficjenci programów parasolowych będą masowo z nich rezygnować.

Przedstawiciele gmin ostrzegali podczas prac nad nowelą, która wprowadziła nowy system rozliczeń prosumentów, że masowe odejścia od programów parasolowych spowodują, że samorządy nie będą w stanie ich prawidłowo zakończyć. To z kolei może prowadzić do konieczności zwrotu znacznych środków europejskich otrzymanych na takie projekty.

Kilka tygodni temu analogiczne rozwiązanie do tego, jakie znalazło się teraz w poselskim projekcie ustawy, miał wprowadzić Senat do nowelizacji ustawy o OZE. Ostatecznie Izba Wyższa Parlamentu zdecydowała jednak o odrzuceniu w całości ustawy uchwalonej przez Sejm dotyczącej nowych rozliczeń prosumentów. Następnie Sejm nie poparł wniosku Senatu o odrzucenie ustawy, w związku z czym, rozwiązania dotyczące projektów "parasolowych" nie znalazły się w nowelizowanych przepisach.

Czytaj także: Magazyny energii mogą przyspieszyć zwrot z inwestycji w fotowoltaikę

źródła:PAP/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023