PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Ireneusz Zyska: OZE jest nie tylko opłacalne, ale także konkurencyjne

Ireneusz Zyska: OZE jest nie tylko opłacalne, ale także konkurencyjne

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-17 13:00:00
Zyska

Dzisiejsza moc zainstalowana w lądowych farmach wiatrowych wynosi 7,3 GW, ale jej potencjał jest znacznie wyższy – powiedział Ireneusz Zyska.

“Dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje działania legislacyjne, aby ten potencjał zwiększyć” –  dodał wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik ds. OZE otwierając panel ,,Energetyka wiatrowa jako droga do rozwoju gospodarki i obniżenia cen energii w Polsce” podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbyła się w Serocku.

Zyska: OZE jest ważną częścią transformacji energetycznej 

Jak zaznaczył pełnomocnik rządu ds. OZE, energetyka wiatrowa jest częścią ważnego procesu zmian polskiej energetyki, w którym coraz ważniejszą rolę będą pełniły zero- i niskoemisyjne źródła wytwórcze.

“Dzięki spadkowi kosztów technologii OZE celowej i odpowiedzialnej polityce rządu, ukierunkowanej na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i stabilnych dostaw energii do odbiorców końcowych, odnawialne źródła energii są nie tylko opłacalne, ale również konkurencyjne względem energetyki konwencjonalnej opartej o paliwa kopalne” – wyjaśnił.

Zyska

Wiceminister Ireneusz Zyska podkreślił również, że zwiększenie mocy wytwórczych morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z działań, które uniezależniają państwa Unii Europejskiej od dostaw surowców energetycznych ze Wschodu.

Poinformował także, że Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który został skierowany do dalszych prac Rady Ministrów i wkrótce zostanie skierowany do Parlamentu.

Czytaj też: Zyska: Za trzy lata z OZE uzyskamy 28 gigawatów mocy

gov.pl


Lokalne spółdzielnie energetyczne mogą być szansą na tańszą energię

Autor: Magdalena Podgórska 2022-07-03 01:13:00

Rynek biogazu przedmiotem dyskusji PGNiG i Orlen Południe

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 20:00:00

Rynek fotowoltaiki będzie wspierany przez polską branże cyfrową

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 16:03:00

BULT SMOGOWICZE