PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Fotowoltaika z ważnym porozumieniem. Branża może przyspieszyć

Fotowoltaika z ważnym porozumieniem. Branża może przyspieszyć

Autor: Tomasz Racki 2021-12-20 16:08:56
Fotowoltaika

Fotowoltaika przeżywa prawdziwy boom. Obok energetyki słonecznej jest to najprężniej rozwijająca się część sektora OZE.

Przedstawiciele administracji rządowej oraz zainteresowane podmioty sektora energetyki słonecznej podpisali porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Fotowoltaika z szansami na dalszy rozwój

Celem tej inicjatywy jest wspieranie rozwoju branży oraz maksymalizacja udziału krajowego przemysłu urządzeń fotowoltaicznych w łańcuchu dostaw.rodzaje paneli fotowoltaicznych

"Podpisane dziś Porozumienie to dla nas bardzo ważny sygnał wyznaczający kierunek dalszych działań. Fotowoltaika to jeden z kluczowych sektorów nie tylko energetyki, ale całej naszej gospodarki. Ostatnie lata pokazały jej dynamikę i wzrost znaczenia w kształtowaniu naszego rynku energetycznego. Tym bardziej cieszy fakt, że udało się wspólnie z branżą wypracować katalog zadań i propozycji do dyskusji na przyszłość" – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Stronami Porozumienia są przedstawiciele administracji rządowej: Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Minister Finansów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Edukacji i Nauki, Minister Aktywów Państwowych, Minister Rozwoju i Technologii, Minister Spraw Zagranicznych, a także przedstawiciele inwestorów, podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw dla sektora fotowoltaiki, organizacji otoczenia biznesu, instytucji finansowych i ubezpieczeniowych oraz przedstawiciele świata nauki.

"Energetyka słoneczna, obok lądowej energetyki wiatrowej, napędza rozwój OZE w Polsce. Kluczowe jest stworzenie odpowiedniego otoczenia prawno-ekonomicznego dla dalszego rozwoju tego sektora. Współpraca administracji rządowej z przedstawicielami branży OZE jest niezbędna do tego, aby Polska kontynuowała transformację energetyczną w oparciu o nowoczesne technologie zeroemisyjne" – dodał Zyska.

Stroną Porozumienia może zostać każdy zainteresowany podmiot, który złoży pisemne oświadczenie o woli przystąpienia do wypełniania postanowień porozumienia, przesyłając je do Ministra Klimatu i Środowiska.

Czytaj także: GUS: Farmy fotowoltaiczne zanotowały wzrost produkcji o 176% w 2020 roku

PAP/fot. pixabay


Autor: Tomasz Racki

Farma fotowoltaiczna dzięki współpracy banków? Tak, na Pomorzu


Autor: Świat Rolnika

Fotowoltaika jest ważnym element niezależności energetycznej Polski


Autor: Monika Faber

Fotowoltaika w końcu dostrzeżona przez ubezpieczycieli


BULT SMOGOWICZE