O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Fotowoltaika połączy siły z wiatrakami – projekt na horyzoncie

fotowoltaika

Cable pooling to idea pozwalająca na podział energii między farmami wiatrowymi i słonecznymi. Oznacza to, że fotowoltaika będzie mogła działać razem z wiatrakami.

Na początku listopada br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że rozpoczęło prace nad wprowadzeniem tzw. cable pooling, czyli rozwiązania dającego możliwość współdzielenia infrastruktury energetycznej pomiędzy farmami wiatrowymi a słonecznymi. Pomysł chwalą sobie sektory z branży OZE.

Fotowoltaika i farmy wiatrowe połączone

Cable pooling (w tłumaczeniu - łączenie kabli) ma co najmniej kilka zalet. Oprócz tego, że fotowoltaika i farmy wiatrowe działają w inteligentnej synergii, takie rozwiązanie pozwoliłoby odciążyć całą sieć energetyczną, która z racji ogromnego zainteresowanie Polaków OZE, w krótkiej perspektywie czasu potrzebuje „oddechu”. Kolejny plus, to formalno-prawne ułatwienia dla „zielonych” inwestorów, co zagwarantowałoby tańsze przyłączenie i możliwość pracy dwóch technologii w jednej lokalizacji. Kolejną zaletą jest uproszczona logistyka, gdyż dzięki rozwiązaniu cable pooling będzie można wykorzystać grunty w obecnych farmach wiatrowych pod instalacje PV.

Wraz z zapowiedzią Ministerstwa Klimatu i Środowiska pojawiła się na horyzoncie nadzieja na uregulowanie prawne synergii obu technologii. Przedstawiciele branży OZE, np. Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, publicznie chwalą decyzję resortu i już z niecierpliwością czekają na gotowy projekt. Wszyscy zainteresowani liczą też na to, że Anna Moskwa, nowa szefowa resortu klimatu i środowiska, będzie kontynuowała kurs wyznaczony przez swojego poprzednika Michała Kurtyki, który był dużym zwolennikiem „łączenia kabli”.

"Branża OZE ciągle się rozwija i szuka nowych, kreatywnych rozwiązań w dobie transformacji na krajowym oraz światowym rynku energetycznym. Cable pooling daje możliwość uruchomienia elektrowni fotowoltaicznej w tej samej lokalizacji, w której wcześniej zbudowano elektrownię wiatrową i wykorzystywanie jednego przyłącza do sieci energetycznej. Dzięki takiej optymalizacji mamy szansę powiększyć ilość energii z OZE" – uważa Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE.

Idealne połączenie?

Eksperci i naukowcy od kilku lat przekonują,fotowoltaika że fotowoltaika i energia wiatrowa są wręcz stworzone do wspólnego działania. Wszystko dlatego, że przez cały rok mogłyby świetnie się nawzajem uzupełniać. W nocy czy zimą, gdy instalacje PV mają ograniczoną wydajność zastępowałyby je energia wyprodukowana przez farmy wiatrowe. I na odwrót. Gdy latem czy w południe wiatraki nie mogą liczyć na duże prędkości wiatru, niedobór energii uzupełniałyby panele słoneczne.

"O tym, że to dobry kierunek zmian świadczy też to, ze nad podobnymi rozwiązaniami aktualnie pracuje się m.in. w Holandii i Danii, a więc krajach dalece bardziej zaawansowanych w zakresie wykorzystania i rozwoju segmentu OZE. Naturalnym moim zdaniem uzupełnieniem cable pooling’u powinny być magazyny energii. Wówczas nowy system powinien być dużym impulsem dla dalszego i intensywnego rozwoju polskiej branży OZE" – dodaje Jakub Jadziewicz.

Warto dodać, że Polska ma szerokie plany względem OZE. Anna Moskwa zapowiada Przechodzenie na gospodarkę zeroemisyjną, a także przyspieszenie zielonych inwestycji w regionie krajów V4, to główny temat rozmów podczas panelu na konferencji Central European Energy Conference 2021.

Czytaj też: Ranking RECAI: Polska coraz bardziej przyjazna inwestycjom OZE

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023