PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Fotowoltaika: Nowe panele od polskiego startupu mogą być rewolucją

Fotowoltaika: Nowe panele od polskiego startupu mogą być rewolucją

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-02-19 09:32:00
Fotowoltaika

Fotowoltaika jest ciągle rozwijana. Przykładem jest polski startup, który rusza z produkcją nowego rodzaju paneli fotowoltaicznych światła odbitego.

"Przede wszystkim w podejściu do światła. W modułach H4E Reverse prąd jest generowany ze skupionego światła odbitego. Tylko tyle i aż tyle. Dzięki tej technologii udało się uzyskać kilka parametrów, które zachęcają do zrewidowania własnych poglądów na temat fotowoltaiki. Z jednej strony olbrzymia wydajność, a z drugiej niskie koszty produkcji - zapewnienie takich proporcji jest możliwe dzięki pozostawieniu tylko 15% powierzchni jako moduły solarne, a pozostałą powierzchnię zastąpiono zwierciadłem" – mówi Maciej Kwiatkowski z Hub4Energy.

Panel fotowoltaiczny o 80% tańszy

Polski startup technologiczny Hub4Energy rusza właśnie z produkcją nowego rodzaju paneli fotowoltaicznych światła odbitego. Niska cena modułów jest możliwa dzięki temu, że do produkcji prądu wykorzystywane jest światło odbite, a nie bezpośrednio padające na moduły. Do uzyskania mocy 320W wykorzystuje się moduły o mocy jedynie 60W. Pozostała konstrukcja to lustro, które jest kilkanaście razy tańsze niż moduł fotowoltaiczny wykorzystywany przy produkcji paneli klasycznych. Fotowoltaika może przejść rewolucję.

Nie wymyślono tu nic nowego. Moduły światła odbitego są już wykorzystywane na świecie, ale do podgrzewania wody. Celem firmy było znalezienie modelu produkcji, który z jednej strony będzie tańszy niż klasyczne, a przy okazji bardziej EKO. Po dwóch latach prac udało się opracować optymalną konstrukcję. Głównym wyzwaniem, z którym się mierzono, było nadmierne nagrzewanie modułów spowodowane przetwarzaniem prawie siedem razy więcej światła niż moduły klasyczne. Zastosowanie odpowiedniego systemu odprowadzania ciepła oraz specjalna powłoka sprawia, że moduły nie grzeją się, co wydłuża ich żywotność.

Fotowoltaika, a recykling

Fotowoltaika to również odpady. Dzisiaj mało mówi się o utylizacji paneli po zakończeniu ich eksploatacji. Firma Hub4Energy myśli o tym już na etapie produkcji. Jej panel składa się jedynie w 15% z modułów fotowoltaicznych, które są scalone w sposób ułatwiający ich „rozebranie” na czynniki pierwsze. Cała reszta w panelu to szkło i aluminium, czyli wszystko, co ulega recyklingowi.

Ciekawostką może być instalacja farmy laboratoryjnej firmy Hub4Energy, na której długość trawy jest regulowana w najbardziej ekologiczny z możliwych sposobów, czyli przez stado królików.

Pomimo świetnych uzysków, jakie osiągają panele firmy Hub4Energy, nie chce ona na tym poprzestać. Aktualnie skupia się na poszukiwaniu i testowaniu powłok dla powierzchni odbijającej światło, które będą odbijały jedynie spektrum światła wytwarzającego energię elektryczną. Takie selektywne podejście pozwoli uzyskać lepsze parametry termiczne (mniejsze grzanie) modułów fotowoltaicznych, które z tego odbitego światła wytwarzają prąd.

Czytaj również: Farma fotowoltaiczna w Tarnobrzegu będzie zaopatrywać Zakłady „Siarkopol”

PAP/fot.pixabay


Koszt przyłączenia biogazowni do sieci. Kto ma go ponieść?

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-29 14:08:00

Jacek Sasin: Będziemy dalej inwestować w kierunku OZE

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 11:00:00

Rzecznik rządu: Ustawa dot. wiatraków na rządzie w następnym tygodniu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 10:00:00

BULT SMOGOWICZE