PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Firmy kupują od Taurona prąd pochodzący z OZE

Firmy kupują od Taurona prąd pochodzący z OZE

Autor: Tomasz Racki 2022-08-06 17:01:00
oze

Ponad dwa tysiące biznesowych klientów Taurona kupuje w tym roku prąd w ramach produktów opartych wyłącznie na OZE.

W tej formule Grupa dostarczy firmom trzy terawatogodziny energii, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej – podał w poniedziałek Tauron. „Na ten rok Tauron sprzedał ponad 3 TWh energii z linii Eko dla biznesu. To dwukrotny wzrost wobec 2021 roku. Zamówienia (…) na obecny rok złożyło ponad 2 tysiące klientów z tego segmentu” – poinformowała Grupa w komunikacie prasowym.

OZE coraz chętniej wybierane

Jak wynika ze statystyk, z roku na rok rośnie liczba odbiorców, którzy chcą mieć pewność, skąd pochodzi kupowana przez nich energia - stąd systematycznie rosnąca popularność wprowadzonej po raz pierwszy kilkanaście lat temu oferty, gdzie klienci mają gwarancję, iż korzystają z energii wytworzonej wyłącznie w odnawialnych źródłach: elektrowniach wodnych i wiatrowych, a od niedawna także w instalacji fotowoltaicznej.

„Rokrocznie odnotowujemy większe zainteresowanie zakupem zielonej energii przez firmy i instytucje odpowiedzialnie podchodzące do prowadzenia biznesu i chcące przyczynić się do rozwoju OZE w Polsce” – powiedział, cytowany w komunikacie, Tomasz Lender, wiceprezes spółki Tauron Sprzedaż ds. sprzedaży na rynku biznesowym.

Dzięki OZE firmy redukują emisje CO2

Jak wyliczył Tauron, dzięki korzystaniu z zielonej energii, biznesowi klienci Grupy uniknęli w tym roku emisji ponad 250 tys. ton CO2, zaś w całym 2022 roku może to być ok. 1 mln ton dwutlenku węgla, wobec przeszło 700 tys. ton niewyemitowanego CO2 rok wcześniej.

Dostarczana w ramach „zielonych” produktów energia jest objęta Systemem Gwarancji Sprzedaży Energii Ekologicznej, nadzorowanym przez niezależną instytucję - Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii. Nadzór Towarzystwa obejmuje też audyt źródła pod kątem jego oddziaływania na środowisko, gospodarowania odpadami czy spełniania wszystkich wymaganych norm i procedur. Dzięki temu klient ma gwarancję, że prąd został wytworzony w konkretnym odnawialnym źródle, w ściśle określonym czasie.

oze

Wielki firmy stawiają na ekologie

W tym roku z pochodzącego w pełni z OZE prądu z Taurona korzystają m.in.: Lotte Wedel, Toyota, Grupa Bosch czy zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce. W ramach innego produktu, z energii pochodzącej wyłącznie z OZE, mogą też korzystać odbiorcy indywidualni oraz małe i średnie firmy.

Gwarancje pochodzenia to dokumenty poświadczające, że określona w nich ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub przemysłowej została wytworzona w OZE. Kupując gwarancje pochodzenia firmy wspierają rozwój OZE.

Czytaj także: Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika? Dane zaskakują

PAP/fot. pixabay