PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Farma wiatrowa na Bałtyku coraz bliżej. Budowa ruszy za 1,5 roku

Farma wiatrowa na Bałtyku coraz bliżej. Budowa ruszy za 1,5 roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 22:00:00
farma wiatrowa

Już niedługo na Bałtyku stanie farma wiatrowa. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział rozpoczęcie budowy już za 1,5 roku.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w piątek w Krakowie o inwestycjach, podejmowanych przez koncern w celu realizacji polityki niskiej emisji dwutlenku węgla. Grupa Orlen planuje uruchomienie w 2025 r. w Porcie Świnoujście pierwszego na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Orlen Neptun, spółka Grupy Orlen do nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej, stara się o dzierżawę terenu pod przyszły obiekt.

Farma wiatrowa na Bałtyku

„PKN Orlen idzie w zeroemisyjność, to nie tylko słowa, to jest potężny proces inwestycyjny” – powiedział.

Zapowiedział także, że na Bałtyku powstanie farma wiatrowa, a rozpoczęcie budowy rozpocznie się za 1,5 roku.

 „Za 1,5 roku jak pierwsza spółka Skarbu Państwa rozpoczniemy budowę farmy wiatrowej na Bałtyku” – powiedział. Dodał, że proces przygotowawczy został zakończony i obecnie trwa proces kontraktowania wykonawców inwestycji.

PKN Orlen przypomniał, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest fundamentem strategii rozwoju Orlen 2030, przy czym "w perspektywie dekady koncern zamierza przeznaczyć 47 mld zł na inwestycje w nowoczesną nisko i zeroemisyjną energetykę".

farma wiatrowa

Czytaj też: Forum Wizja Rozwoju: Morskie farmy wiatrowe to tysiące miejsc pracy

PAP/fot.pixabay