PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Farma fotowoltaiczna Grupy Enea otwarta w Jastrowiu

Farma fotowoltaiczna Grupy Enea otwarta w Jastrowiu

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-15 16:06:00
farma fotowoltaiczna

Farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW, zdolna do zasilania około 1 tys. gospodarstw domowych, otwarta została w Jastrowiu (pow. złotowski, woj. wielkopolskie). 

To pierwsza tego typu ukończona inwestycja Grupy Enea – poinformowała spółka. W komunikacie Enei napisano, że oddana do użytku instalacja jest złożona z ponad 7,4 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 14,4 tys. m kw. Moduły farmy wykonano w technologii Si-Mono. „Produkcja energii elektrycznej z instalacji pozwoli na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię około 1 tys. gospodarstw domowych” – zaznaczono w informacji prasowej.

Farma fotowoltaiczna w niecały rok

Budowa farmy w Jastrowiu rozpoczęła się we wrześniu 2021 r. W marcu instalacja rozpoczęła próbną pracę z pełną mocą. Koszt budowy farmy sięgnął około 8,4 mln zł. Inwestorem była Enea Nowa Energia, a wykonawcą Enea Serwis. Farma powstała na terenie należącym do gminy Jastrowie.

Prezes Enei Paweł Majewski podkreślił, że inwestycja w Jastrowiu jest pierwszym projektem tego typu zrealizowanym przez firmę. „Instalacja powstała w ramach wewnątrzgrupowej współpracy. Liczę, że zdobyte przez spółki doświadczenie będzie procentowało przy kolejnych projektach i pozwoli na szybki rozwój mocy PV w Grupie Enea. Nowa inwestycja będzie impulsem do szybszego zwiększania potencjału OZE i podnoszenia konkurencyjności Grupy Enea” – zaznaczył.

Farma fotowoltaiczna pomoże gminie

Burmistrz Jastrowia Piotr Wojtiuk przyznał, że inwestycja Enei przyniesie jego gminie dodatkową wartość w postaci podatków. „Ale również zyskujemy status gminy, w której powstała pierwsza tego typu inwestycja w Grupie Enea. Enea Nowa Energia to dla nas poważny partner, otwarcie farmy fotowoltaicznej w Jastrowiu to pierwszy etap naszych wspólnych planów, a ja wierzę, że wraz z nowymi inwestycjami Enei Nowa Energia w gminie i mieście Jastrowie pojawi się nowa dobra energia” – ocenił.

Enea inwestuje w fotowoltaikę

Według zapowiedzi w tym roku Enea Nowa Energia zamierza sfinalizować kolejne inwestycje fotowoltaiczne. W województwie zachodniopomorskim w miejscowości Krzęcin firma zbuduje instalację o łącznej mocy ponad 6,6 MW, a powstająca w gminie Płoty farma fotowoltaiczna Likowo ma mieć około 1 MW mocy. Z kolei w województwie lubuskim, w gminie Lubiszyn, mają powstać farmy Lubno I i II, które będą zbudowane z ponad 9 tys. modułów

Enea Nowa Energia jest częścią Grupy Enea. Firma zarządza projektami opartymi na odnawialnych źródłach energii (OZE), w tym elektrowniami wodnymi, farmami wiatrowymi i fotowoltaicznymi oraz biogazowniami. Oddziały spółki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym m.in. w Radomiu, Koronowie, Jastrowiu i Płotach.

Enea to jeden z największych koncernów energetycznych w Polsce. Firma dostarcza energię do ponad 2,7 mln klientów i jest notowana na GPW w Warszawie od 2008 r.

Czytaj także: Farmy wiatrowe mają uniezależnić nas od Rosji. Tak twierdzą ankietowani

PAP/fot. pixabay


Koszt przyłączenia biogazowni do sieci. Kto ma go ponieść?

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-29 14:08:00

Jacek Sasin: Będziemy dalej inwestować w kierunku OZE

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 11:00:00

Rzecznik rządu: Ustawa dot. wiatraków na rządzie w następnym tygodniu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 10:00:00

BULT SMOGOWICZE