Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Monika Faber 04-09-2021 18:33:44

Energia z wiatru – zielony silnik polskiej gospodarki

Energia z wiatru

Transformacja energetyczna Polski nie będzie możliwa bez energetyki wiatrowej. Inwestycje w farmy wiatrowe to jeden z głównych filarów projektowanej zmiany modelu polskiej energetyki w przedstawianym przez rząd „Nowym Ładzie". Wyzwania i perspektywy dla zielonej energii to główne wątki Konferencji PSEW 2021. Rozpoczyna się największe wydarzenie branży energii wiatrowej w Europie Środkowo – Wschodniej, które od 15 lat jest platformą międzynarodowej, eksperckiej dyskusji między przedsiębiorcami produkującymi zieloną energię, a przedstawicielami rządu, parlamentu czy samorządu.

Transformacja energetyczna

Transformacja energetyczna Polski to szansa na szybszy rozwój gospodarki i korzyści dla wielu sektorów – rozwój branży poddostawców, szanse dla samorządów i mieszkańców oraz niższe ceny energii. Z szacunków wynika, że uwolnienie energetyki opartej na wietrze może sprawić, że niemal wszyscy Polacy będą korzystać z taniej, zielonej energii. Wykorzystanie potencjału rozwoju energetyki wiatrowej pozwoli przeprowadzić transformację energetyczną Polski o wiele taniej niż to wynika z rządowego dokumentu jakim jest Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu.

Jednak bez zmian w prawie może nie powstać żadna nowa elektrownia wiatrowa. Sam projekt Nowego Ładu stawia ambitne cele przed polską energetyką wiatrową, ale obecnie obowiązujące prawo, a w szczególności ustawa 10h, właściwie uniemożliwia realizację projektów wiatrowych na lądzie. Jeśli zmiany w przepisach nie wejdą w życie, krajowy miks energetyczny nadal będzie oparty o emisyjne źródła, które według dokumentów rządowych powinny być redukowane i zastępowane zielonymi i odnawialnymi.Rekompensaty dla gmin za zmiane opodatkowania wiatrakow

Energetyka wiatrowa to najtańsze źródło energii, które generuje oszczędności - obniża rachunki Polaków za prąd i odciąża państwo z płacenia gigantycznych kwot za prawa do emisji CO2. Dodatkowo zainteresowanie inwestorów budową nowych farm wiatrowych jest ogromne. Jeśli tylko zmiany legislacyjne związane z ograniczeniami lokalizowania wiatraków wejdą w życie, możemy spodziewać się nawet 10GW nowych mocy na lądzie w najbliższej dekadzie. To kluczowe tematy, które będziemy podejmować w trakcie naszej konferencji, licząc na konkretne deklaracje zainteresowanych stron – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Czytaj także: Morskie farmy wiatrowe muszą być bezpieczne

Morska energetyka wiatrowa

Drugim kluczowym segmentem, którego rozwój zmieni oblicze polskiej energetyki jest morska energetyka wiatrowa - to potencjał kolejnych 28 GW, które mogłyby zostać zainstalowane do 2050 roku. Przy odpowiednim wsparciu wiatr z Bałtyku jeszcze bardziej przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej to dla polskiej gospodarki olbrzymia szansa. Powstanie nowego segmentu rynku wygeneruje tysiące nowych miejsc pracy, zaangażuje niezbędnych specjalistów i wzmocni polski przemysł. Dlatego musimy umiejętnie wykorzystać wszelkie możliwości maksymalizacji tzw. local contentu – czyli udziału polskich przedsiębiorstw w realizowanych projektach. Dzięki temu, polskie podmioty zyskają niezbędne doświadczenie i know how, które będzie nieocenione w przyszłych inwestycjach – mówi Zbigniew Gryglas, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Obecnie morska energetyka wiatrowa potrzebuje jasnej strategii rozwoju najbardziej atrakcyjnych obszarów, wsparcia polskiego local content i promowania dostawców na arenie międzynarodowej.

Poziom ambicji dla local content szacowany jest na 20-25% dla pierwszej fazy rozwoju MEW. Potencjał krajowego przemysłu jest znacznie większy - w dalszej perspektywie udział lokalnych przedsiębiorstw w rozwoju morskich farm może osiągnąć nawet 45-50%. Jednak dojście do poziomu 50% to ogromne wyzwanie. Polska może je zrealizować tylko z pomocą odpowiedniego wsparcia instytucjonalno-regulacyjnego i odpowiednio rozplanowanych i poprowadzonych wielokierunkowych działań, mających na celu stworzenie sprzyjającego środowiska biznesowego dla rozwoju offshore. O tym będziemy rozmawiać w trakcie konferencji z kluczowymi graczami branży – mówi dr Kamila Tarnacka, Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

W tegorocznym spotkaniu biorą udział managerowie firm z branży energetycznej, globalni liderzy technologii oraz największe podmioty prowadzące procesy inwestycyjne na całym świecie, zarówno na lądzie, jak i na morzu. W dyskusjach oraz warsztatach głos zabiorą również przedstawiciele administracji państwowej, którzy mają realny wpływ na warunki rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.

Dyskusję podczas Konferencji PSEW2021 zdominują analizy eksperckie oraz debaty uczestników o wpływie energetyki wiatrowej na odbudowę gospodarki po pandemii Covid – 19, a także rolę tej technologii w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy.

Pozostałe zaplanowane panele będą opisywać stan obecny oraz szanse dla lądowej energetyki wiatrowej w Polsce, rynku energii elektrycznej oraz jego dynamicznych zmian. Istotną kwestią będzie morska energetyka wiatrowa wraz z dotychczasowymi regulacjami, sugestiami modyfikacji, niezbędnymi warunkami oraz sector deal. Przedstawiciele branży będą dyskutować o skutecznym zarządzaniu instalacjami, które pozwolą na ich efektywną pracę przez 20 lat i dłużej (20 + Life Time Extension), poznamy również potencjał polskich przedsiębiorstw oraz ich rolę w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej, a także model wykorzystania wodoru z energetyki wiatrowej do stabilizacji pracy Krajowego Systemu Energetycznego. A to wszystko uzupełnione sesjami eksperckimi, warsztatami, strefą networkingową oraz wydarzeniami towarzyszącymi.

Opublikował:
Monika Faber
Author: Monika Faber
O Autorze
z wykształcenia prawnik, z zamiłowania rolnik. Połączenie tych dwóch profesji pomaga zrozumieć jak wymagające jest dzisiejsze rolnictwo. Jestem dumna z polskiej wsi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 12:00:14

OZE tematem debaty naukowców i praktyków w Kamieniu Śląskim

OZE, w tym instalacje fotowoltaiczne nadal będą się opłacały, choć zwrot poniesionych na nie nakładów wydłuży się – powiedział prof. Sławomir Zator.

Na zamku w Kamieniu Śląskim w środę odbyło się Forum Praktyków poświęcone problematyce Odnawialnych Źródeł Energii. Patronat naukowy nad konferencją sprawowała Politechnika Opolska. Jak powiedział prof. Sławomir Kielar, rozwój OZE w Polsce przekroczył wcześniejsze oczekiwania.

Debata nad odnawialnymi źródłami energii

"Pamiętam, jak startowała pierwsza edycja programu Mój Prąd, wtedy mówiono o 200 tysiącach instalacji i 1GW dla prosumentów indywidulanych. Mamy 800 tysięcy instalacji i 3,5 GW. Jest dużo więcej niż oczekiwano, dynamika zaskoczyła chyba wszystkich. Problemy są, jak tą energię zagospodarować. Magazyny energii są jednym ze sposobów zagospodarowania energii, niestety dla konsumenta indywidualnego to się nie opłaca jeśli nie będzie dotacji. W pierwszym kwartale br. wchodzi program Nowy Program Prąd 4.0 zapis, że będą wspierane nowe magazyny, na razie nie wiadomo w jakiej wysokości" – zauważył uczony.

Zdaniem Kielara inwestycje w instalacje fotowoltaiczne nadal będą opłacalne, jednak czas zwrotu wydanych na nie środków wydłuży się z 7 do około 12 lat. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na fakt, że bez odpowiednich magazynów energii lub elektrowni pracujących przez cały czas, same instalacje OZE nie wystarczą do utrzymania stabilnooze alternatywaści systemu energetycznego, ponieważ w dni słoneczne będziemy mieli nadmiar energii, a nocą i w okresie zimy, jej niedostatek.

OZE coraz bardziej popularne

Damian Koziol, prezes specjalizującej się w magazynowaniu energii firmy MEB Grup ocenił, że dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu OZE cena prądu może wyraźnie spaść.

"Pod koniec 2019 roku cena energii na Towarowej Giełdzie Energii wahała się w granicach 280-290 zł za 1MWh. Dzisiaj wynosi ona 740 zł. Prognozy wskazują, że w ciągu dwóch lat energia zdrożeje o 150 procent. Jestem przekonany, że dzięki wykorzystaniu OZE cena za megawatogodzinę może wynieść tylko 160 zł. Od kwietnia zmienia się ustawa, nie będzie już bilansowania współczynnikiem 0,7 lub 0,8 i rząd pracuje nad programem Mój Prąd 4, który prawdopodobnie będzie wspierał tylko instalacje fotowoltaiczne właśnie z magazynami energii" – uważa Koziol.

Były komendant PSP w Opolu Paweł Kielar, który obecnie zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa w OZE podkreślał rolę odpowiednich surowców i wykonania instalacji. Przypomniał, że w ubiegłym roku tylko na terenie województwa opolskiego doszło do pięciu pożarów mających związek z fotowoltaiką.

"Instalacje fotowoltaiczne jak każde urządzenie elektryczne jeżeli jest dobrze wykonane, nie występują wady fabryczne, jest bezpieczne. Problemy pojawiają się w przypadku złego zaprojektowania instalacji, złego dobrania zabezpieczeń czy niewłaściwego montażu. Od początku tego roku organy Państwowej Straży Pożarnej rejestrują jako odrębne zdarzenia związane z instalacjami fotowoltaicznymi, elektrowniami wiatrowymi i pojazdami elektrycznymi, dzięki czemu będziemy mieli większą wiedzę na temat tego zagadnienia" – powiedział Kielar.

Czytaj również: Tauron chce wykorzystać w woj. opolskim wodór do produkcji energii

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 26-01-2022 23:01:00

Biometan w ramach programu został sprowadzony przez PKN Orlen

PKN Orlen, jako pierwsza firma w Polsce, w ramach pilotażu zaimportował certyfikowany biometan, który jest odnawialnym odpowiednikiem gazu ziemnego.

"To kolejna inicjatywa, która zgodnie ze strategią Orlen2030 przybliża koncern do osiągnięcia neutralności emisyjnej i wspiera transformację energetyczną w Polsce" - napisano w komunikacie. Jak dodano, biometan ma podobne parametry jakościowe jak gaz ziemny, ale produkowany jest z odpadów organicznych. "Jego zużycie ogranicza więc wykorzystywanie innych paliw kopalnych. Biometan może służyć jako paliwo do produkcji m.in. biowodoru i być wykorzystywany w transporcie" – oceniono.

Certyfikowany biometan sprowadzony

"Kładziemy mocny nacisk na nowe, perspektywiczne obszary i konsekwentnie budujemy efektywny system odnawialnych źródeł energii. Zgodnie ze strategią będzie on oparty m.in. na rozwoju branży biometanu. Dostrzegamy jego duży potencjał i w pełni chcemy go wykorzystać, dlatego zaimportowaliśmy certyfikowany biometan w ramach działań pilotażowych i konsekwentnie prowadzimyPKN Orlen 022 inwestycje, które w niedalekiej przyszłości umożliwią nam także jego produkcję. Podejmowane działania są elementem transformacji energetycznej i wpisują się w realizację naszych celów przechodzenia na paliwa nisko- i zeroemisyjne" – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w informacji przesłanej przez koncern.

Jak napisano w komunikacie podejmowane przez koncern działania mają przyczynić się do wzrostu wykorzystania w Polsce biogazu i biometanu, a co za tym idzie zwiększenia krajowego bezpieczeństwa energetycznego oraz zmniejszenia uzależnienia od importu surowców energetycznych. Zaimportowany biometan został kupiony od spółki RWE Supply & Trading i będzie wykorzystany na potrzeby PKN Orlen.

PKN Orlen inwestuje w kolejne technologie

"W Grupie Orlen kompetencje w obszarze biometanu rozwijane są również poprzez spółkę Orlen Południe. Nabyła ona już trzy biogazownie rolnicze, w których z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przetwórstwa będzie produkowany przyjazny środowisku biometan, wykorzystywany w przemyśle lub energetyce. Jednocześnie Orlen Południe wspólnie z PGNiG złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o utworzenie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci nowoczesnych biometanowni" – czytamy.

Jak dodano, PKN Orlen podpisał także porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu wspólnie z pełnomocnikiem rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Ministerstwem Rozwoju i Technologii, a także przedstawicielami m.in. inwestorów, organizacji branżowych i jednostek naukowych.

Czytaj również: NCBR: Nawozy ze ścieków i biometan z odpadów są możliwe

PAP/fot.twitter


Autor: Polska Agencja Prasowa 26-01-2022 17:00:00

Tauron chce wykorzystać w woj. opolskim wodór do produkcji energii

Tauron, wspólnie z Instytutem Naukowo-Badawczym Sebastineum Silesiacum w Kamieniu Śląskim planuje budowę instalacji wodorowej.

Instalacji wodorowa będzie produkowała energię elektryczną i ciepło na potrzeby kompleksu pałacowego z Sanktuarium św. Jacka. Projekt zakłada produkcję wodoru z wody doprowadzonej do elektrolizera. Zastosowane w instalacji urządzenie, w ciągu jednej godziny, jest w stanie wytworzyć z około 30 m sześć. tego paliwa. Powstały w ten sposób wodór trafi następnie do dwóch zbiorników, w których pod odpowiednim ciśnieniem będzie można przechowywać aż 360 Nm sześc. tego paliwa.

Tauron zbuduje instalację wodorową w Kamieniu Śląskim

Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Kamieniu Śląskim Piotr Apollo, wiceprezes Tauron Nowe Technologie, firma podjęła decyzję o budowie w tej miejscowości instalacji wodorowej, która będzie obsługiwała położony przy kompleks pałacowy – parkowy z Sanktuarium św. Jacka.

Projekt zakłada produkcję wodoru z wody doprowadzonej do elektrolizera. Zastosowane w instalacji urządzenie, w ciągu jednej godziny, jest w stanie wytworzyć z około 30 m sześć. tego paliwa. Powstały w ten sposób wodór trafi następnie do dwóch zbiorników, w których pod odpowiednim ciśnieniem będzie można przechowywać aż 360 Nm sześc. tego paliwa.

W godzinach największego zapotrzebowania na energię zostanie nim zasilone ogniwo paliwowe typu PEM, w którym następuje konwersja wodoru na energię elektryczną – maksymalna moc wyjściowa tego systemu to 50 kW. W ciągu roku powstanie w ten sposób około 2000 MWh energii elektrycznej. Na takiej ilości prądu średniej klasy samochód elektryczny byłby w stanie pokonać około 1 mln km. Powstały w ten sposób prąd zostanie ostatecznie przekazany do odbiorcy końcowego. Warto dodać, że odpadem opisanego procesu będzie ciepło pochodzące z układów chłodzenia, które zostanie wykorzystane do celów grzewczych.

Grupa współpracuje z Instytutem Naukowo-Badawczym w Kamieniu Śląskim

"Tauron stawia na praktyczne tauron rozwiązania, chcemy sprawdzić, jak w praktyce sprawdza się to paliwo i czy może odegrać znaczącą rolę w transformacji energetycznej. Instytut Naukowo-Badawczy w Kamieniu Śląskim wydaje się być partnerem idealnym do realizacji tego typu projektu, bo do nowych technologii wytwórczych w energetyce podchodzi bardzo praktycznie. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie w budowie różnych instalacji wytwórczych, postanowiliśmy połączyć siły w działaniu, które uzupełni miks energetyczny czystym prądem powstałym z wodoru" – powiedział Apollo.

Zanim jednak rozwiązanie trafi na rynek, eksperci z Taurona będą uczyli się na „żywym organizmie” budowy i obsługi instalacji, tak by wyeliminować błędy czy niedoskonałości powstałe na etapie projektu.

Jak zaznaczyła spółka, obiekt w Kamieniu Śląskim to modelowy przykład miejsca, które w obliczu światowych trendów w gospodarce stało się w dużym stopniu samowystarczalne energetycznie. Funkcjonujące tam od połowy 2019 roku instalacje OZE z pompami ciepła, układami solarnymi, turbinami wiatrowymi wraz z magazynem energii pozwoliły ośrodkowi zyskać miano zielonej wyspy.

Czytaj też: Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej Choszczno II

 PAP/fot. wikimedia Superglob

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.