O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ustawa o OZE, wprowadzająca nowy system dla prosumentów znowelizowana przez Sejm

Ustawa o OZE

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w piątek została znowelizowana ustawa o OZE. Wprowadza ona dla prosumentów nowy system rozliczeń - net billing.

Zgodnie z nim, prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy.

Ustawa o OZE wprowadza net billing

Ustawa o OZE została poparta przez 225 posłów, przeciw było 212, a jeden poseł wstrzymał się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił zgłoszony przez klub KO wniosek o odrzucenie projektu w całości. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Zgodnie z nową regulacją, net billing będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Wszyscy, którzy staną się prosumentami do dnia wejścia w życie ustawy, będą rozliczani na dotychczasowych zasadach - w systemie opustów - przez 15 lat.
Net billing przewiduje, że prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci, zaś za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy prądu. Będą też ponosić opłaty dystrybucyjne, z 15 proc. rabatem na opłatach zmiennych dystrybucyjnych dla energii wprowadzanej do sieci oraz zmagazynowanej tam przez osoby i podmioty niebędące przedsiębiorcami.

Rozliczanie w systemie net billingu

Rozliczanie w systemie net billingu,Ustawa o OZE który wprowadza ustawa o OZE ma się odbywać w okresie 12 miesięcy. Prosument będzie miał depozyt - ewidencję środków prowadzoną miesięcznie i z niego będzie mógł płacić za zużytą energię. Wartość energii, zapisywana w depozycie ma być liczona na razie według średniej ceny miesięcznej. Od energii wprowadzonej do sieci prosument ma nie płacić VAT ani PIT. Jednak pobierając energię z sieci zapłaci częściowo opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE i kogeneracyjną oraz akcyzę i VAT.

Dziś prosumenci produkujący energię w instalacjach do 10 kWp rozliczają się w stosunku 1 do 0,8. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą pobrać za darmo 0,8. Przy większych instalacjach (powyżej 10 kWp) ten stosunek wynosi 1 do 0,7. Jest to system net meteringu wykorzystujący mechanizm opustów. Rozliczanie następuje w okresach półrocznych. Prosumenci nie płacą części opłat dystrybucyjnych za użytkowanie sieci.

Przypomnijmy, że niedługo bo już najprawdopodobniej w I kwartale 2022 roku wystartuje program Mój prąd 4.0.  Program pozwoli na wykonanie kolejnego kroku w kierunku efektywnej, bezpiecznej energetyki rozproszonej.

 Fotowoltaika martwi samorządowców. Chodzi o zmianę przepisów

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023