O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej Choszczno II

Tauron

Niespełna rok po uruchomieniu 6-megawatowej farmy fotowoltaicznej w gminie Choszczno, Tauron zakończył budowę w pobliżu drugiej instalacji o mocy 8 megawatów.

Wraz z 5-megawatową instalacją w Jaworznie Grupa ma trzy elektrownie słoneczne i planuje budowę kolejnych. Zbudowana na powierzchni 13 hektarów instalacja Choszczno II jest jak dotąd największą farmą fotowoltaiczną należącą do Taurona. Trwająca blisko 11 miesięcy budowa drugiej farmy w Choszcznie kosztowała 20,8 mln zł. Do 2025 roku Grupa planuje dysponować mocą 1,6 tys. megawatów w odnawialnych źródłach energii.

Tauron uruchamia farmę fotowoltaiczną Choszczno II

"Rozbudowa zielonych mocy wytwórczych stanowi priorytet rozwojowy Grupy Tauron. To właśnie elektrownie fotowoltaiczne, obok lądowej energetyki wiatrowej, a w przyszłości także offshore, wyznacza nasze kierunki strategiczne w obszarze transformacji miksu energetycznego" – poinformował, cytowany we wtorkowym komunikacie, pełniący obowiązki prezesa Taurona Artur Michałowski.

Zbudowana na powierzchni 13 hektarów instalacja Choszczno II jest jak dotąd największą z trzech farm fotowoltaicznych Taurona, mogącą zaspokoić zapotrzebowanie na prąd ok. 3,5 tys. gospodarstw domowych. W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie budowy kolejnej farmy na Śląsku. Przygotowania prowadzi spółka Tauron Zielona Energia, odpowiedzialna za rozwój odnawialnych źródeł energii w Grupie.

Trwająca blisko 11 miesięcy budowa drugiej farmy w Choszcznie kosztowała 20,8 mln zł. Na elektrownię składa się osiem mniejszych instalacji pod nazwą Stradzewo 7-14, każda o mocy 1 megawata.

Grupa planuje do 2025 r. posiadać 1,6 tys. MW w OZE

Oprócz instalacji w Choszcznie Tauron maTauron 02 też 5-megawatową farmę fotowoltaiczną w Jaworznie (Śląskie), zbudowaną na terenie dawnej elektrowni. Instalacja powstała w ramach programu Tauron PV, zakładającego budowę mocy fotowoltaicznych o łącznej mocy 150 megawatów na należących do Grupy Tauron terenach poprzemysłowych – głównie po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Kolejne projekty w ramach tego programu są na różnych etapach zaawansowania.

Jesienią ub. roku Tauron poinformował o planowanej budowie farmy fotowoltaicznej o mocy ponad 40 megawatów w Mysłowicach, na terenie byłego składowiska odpadów paleniskowych. W przygotowaniu jest projekt budowy kolejnej instalacji w Stalowej Woli.

Inwestycje w energetykę odnawialną to jedno z głównych założeń ogłoszonej przez Grupę strategii tzw. zielonego zwrotu.

Do 2025 r. Grupa, której moce wytwórcze dziś oparte są w większości na węglu kamiennym, planuje dysponować mocą 1,6 tys. megawatów w odnawialnych źródłach energii.

Czytaj też: Farma wiatrowa na Bałtyku zostanie rozbudowana. Rusza przetarg

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023