O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Offshore – PGE, Tauron i Enea zacieśniają współpracę

Offshore

PGE podpisała w czwartek porozumienia z Tauronem i Eneą dotyczące współpracy w offshore. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśnił, że chodzi o występowanie o nowe koncesje na budowę wiatraków na Bałtyku.

Prezes PGE powiedział na czwartkowej konferencji, że jako trzy największe w Polsce grupy energetyczne postanowiono realizując wcześniejsze uzgodnienia, podpisać umowę zacieśniającą współpracę występowania o nowe PSZW (pozwolenia lokalizacyjne - PAP), czyli nowe koncesje na budowę offshoru w kolejnej fazie realizacji tej wielkiej inwestycji na Morzu Bałtyckim.

PGE, Tauron i Enea zacieśniają współpracę

PGE podpisała w czwartek porozumienia z Tauronem i Eneą dotyczące współpracy w offshore. Prezes PGE wyjaśnił, że podpisane w czwartek porozumienie zakłada warunkową sprzedaż udziałów w spółkach projektowych, które realizować będą inwestycje w energetyce wiatrowej na Bałtyku.

Ta umowa jest warunkowa, ponieważ potrzebna jest jeszcze zgoda UOKiK, czekamy na ostateczną zgodę. Biznes ma polegać na tym, że to my jako PGE warunkowo sprzedajemy udziały w spółkach projektowych, które ubiegać się będą o nowe koncesje na Bałtyku.

– dodał szef PGE.

PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała z Tauronem Polską Energią oraz Eneą warunkowe umowy sprzedaży udziałów w czterech spółkach projektowych, których zadaniem będzieoffshore współpraca koncernów pozyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm offshore w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. 18 stycznia 2021 roku PGE, Tauron i Enea podpisały list intencyjny ws. zacieśnienia współpracy tych koncernów energetycznych przy offshorze.

Prezes Enei Paweł Szczeszek podkreślił, że podpisana w czwartek umowa to realizacja styczniowego listu intencyjnego i przejście od słów do czynów.

To bardzo ważny krok do budowy nowego zielonego sytemu elektroenergetycznego, neutralności klimatycznej, która jest celem transformacji energetycznej.

– podkreślił.

Offshore na Morzu Bałtyckim 

W podobnym tonie wypowiedział się p.o. prezesa zarządu Tauronu Artur Michałowski, który zwrócił uwagę, że transformacje polskiego sektora energetycznego wymagać będzie odejścia od węgla i to całkowicie. Jego zdaniem podpisana w czwartek umowa da szanse na efekt skali i doprowadzenie do tego, że to polskie firmy będą budować wiatraki na Bałtyku.

Dąbrowski dodał, że PGE wraz z partnerami, czyli Tauronem i Eneą aplikować będą o cztery decyzje lokalizacyjne - przy trzech z Eneą, a przy jednej z Tauronem. Mają powstać cztery spółki celowe, w których PGE będzie partnerem; w trzech razem z Eneą i w jednej z Tauronem. Prezes PGE wyjaśnił, że projekt biznesowy nie zakłada odsprzedaży udziałów podmiotom zagranicznym, choć - zaznaczył - że nie można takiej możliwości wykluczyć w przyszłości.

Na dzisiaj zakładamy, że chcielibyśmy to realizować własnymi siłami.

– zapewnił.

Dąbrowski dodał, że potencjał wszystkich nowych PSZW na Bałtyku jest szacowany na ok. 11-13 GW. Przypomniał, że zgodnie ze strategią spółki, PGE w energetyce wiatrowej chce mieć 6,5 GW, a obecnie realizowane projekty to już jest 3,5 GW.

Podpisane w czwartek umowy są umowami warunkowymi. Zgoda UOKiK jest jedynym warunkiem zawieszającym dla obu umów przedwstępnych. Wniosek do Prezesa UOKiK o koncentrację spółki PGE z Eneą został złożony 5 lipca. Z kolei wniosek o koncentrację PGE z Tauronem – 28 października. Aktualnie oba wnioski są procedowanie przez UOKiK.

Czytaj także: Realizacja europejskiej strategii offshore – dyskusja z udziałem PGE

PAP/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023