PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Tauron: Fotowoltaika nadal się opłaca. Nawet w net-billingu

Tauron: Fotowoltaika nadal się opłaca. Nawet w net-billingu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-27 01:00:00
fotowoltaika

W nowym, opartym na tzw. net–billingu, systemie rozliczeń prosumentów, fotowoltaika nadal jest opłacalna – przekonują przedstawiciele grupy Tauron.

We wtorek Tauron udostępnił na swojej stronie internetowej poradnik, wyjaśniający jak korzystać z nowego systemu rozliczeń prosumentów. Publikacja zawiera również praktyczne informacje i przykładowe wyliczenia dotyczące oszczędności, jakich mogą spodziewać się osoby decydujące się na instalacje fotowoltaiczne w nowym systemie.

Nowe rozliczanie OZE

„Im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia, i większa autokonsumpcja (energii wytworzonej przez instalację – PAP), tym oszczędności z fotowoltaiki rozliczanej w systemie net-billingu są większe” – czytamy w poradniku, dostępnym od wtorku na stronie tauron.pl/ebook.

Net-billing to system rozliczeń stosowany np. we Włoszech czy Portugalii. Prosument jest tu aktywnym uczestnikiem rynku, co oznacza, że sprzedaje wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną energię, której nie zużyje na bieżąco (nadwyżkę), ale też kupuje z sieci energię, gdy jego instalacja nie pokrywa zapotrzebowania.

W dotychczasowym systemie opustów, prosument oddaje do sieci nadwyżki energii i odbiera je w momencie zapotrzebowania. W tym sposobie rozliczeń to, ile wprowadzonej do sieci energii prosumentmoże za darmo odebrać, zależy bezpośrednio od mocy instalacji. W net–billingu nie ma znaczenia moc instalacji – zasada rozliczenia jest dla każdego taka sama: prosument sprzedaje nadwyżki, a kupuje energię, gdy jej potrzebuje.

W nowym systemie, jak wynika z przedstawionych przez Tauron w poradniku przykładów, gospodarstwo domowe złożone z 4–5 osób, w zależności od mocy instalacji i jej umiejscowienia, może – fotowoltaika jest główną zasługą - zaoszczędzić w ciągu roku od ponad 50 do blisko 80 proc. wydatków na energię.

fotowoltaika

Fotowoltaika w miksie energetycznym

Energetycy wskazują, iż okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę zależy bezpośrednio od wysokości poniesionych nakładów, które mogą różnić się dość znacząco, w zależności od rodzaju wybranych paneli, falownika czy kosztów montażu.

„Duże znaczenie dla obliczenia zwrotu z inwestycji ma sposób finansowania, a także dotacje uzyskane na inwestycję” – czytamy w poradniku, gdzie przedstawiono analizę dla instalacji mocy 3,55 kWp za ok. 21 tys. zł, z dotacją 4 tys. zł z rządowego programu „Mój prąd”. Przy realnym koszcie instalacji rzędu 17 tys. zł oraz oszczędnościach wyliczonych na 2160,31 zł rocznie, okres zwrotu inwestycji wyniósłby ok. 8 lat.

„Jeżeli prosument połączy dofinansowanie w programie Mój Prąd z innymi formami wsparcia, np. ulgą termomodernizacyjną, okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę będzie jeszcze krótszy” – oceniają przedstawiciele Taurona.

Według danych z końca lutego br., od ub. rok liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce podwoiła się (z ponad 485,5 tys. do przeszło 921,5 tys.), a ich moc wzrosła z ponad 4,2 tys. do niespełna 8,8 tys. megawatów.

„Fotowoltaika pozostaje atrakcyjnym i opłacalnym źródłem energii dla gospodarstw domowych - szczególnie tych, które zmaksymalizują tzw. autokonsumpcję. Sam, działający od kwietnia, nowy system rozliczeń prosumentów umożliwi zrównoważony rozwój fotowoltaiki w perspektywie średnio i długoterminowej” – powiedział prezes Taurona Paweł Szczeszek, cytowany we wtorkowej informacji spółki.

Nowe przepisy wchodzą w życie

W nowych przepisach pojawiają się także inne, obok systemu rozliczeń, nowe rozwiązania – np. kategoria prosumenta zbiorowego, który produkuje i wykorzystuje energię z instalacji fotowoltaicznej należącej do danego budynku wielolokalowego, a także prosumenta wirtualnego, który wykorzystuje energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną wyłącznie na własne potrzeby - z tą różnicą, że instalacja ta zamontowana jest w innym miejscu niż miejsce poboru energii.

Zmiany w przepisach wprowadzane będą etapami. W praktyce rozwiązania, które weszły w życie od kwietnia br., w pełni będą obowiązywać dopiero od lipca 2024 r. Od 1 kwietnia do 30 czerwca br. obowiązuje przejściowy system opustów. Osoby, które złożyły po 1 kwietnia br. wnioski o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, do końca czerwca br. rozliczane będą jeszcze na starych zasadach, zaś po zakończeniu okresu przejściowego automatycznie przejdą na nowy system rozliczeń.

Czytaj również: Nowy system rozliczeń prosumentów obowiązuje od 1 kwietnia

PAP/fot.pixabay


Farma wiatrowa na Bałtyku coraz bliżej. Budowa ruszy za 1,5 roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 22:00:00

Kolejna farma wiatrowa zostanie wybudowana w Polsce

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 16:30:00

PKN Orlen aspiruje do bycia liderem na rynku biogazu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 10:00:00

BULT SMOGOWICZE