PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Aukcje OZE: Prezes Urząd Regulacji Energetyki ogłasza kolejną turę

Aukcje OZE: Prezes Urząd Regulacji Energetyki ogłasza kolejną turę

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-26 11:00:00
Aukcje OZE

Zgodnie z uzgodnionym z ministrem klimatu harmonogramu kolejnych w 2021 roku aukcji na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych, pierwsze dwie odbędą się 2 i 3 grudnia tego roku i dedykowane zostały hybrydowym instalacjom OZE. Informuje w nowym komunikacie URE.

Dwie kolejne aukcje – 7 i 9 grudnia – przeznaczone będą dla instalacji wiatrowych na lądzie i technologii PV (fotowoltaika). Odbędą się one w dwóch koszykach: dla instalacji poniżej i powyżej 1 MW.

Aukcje OZE – łącznie 5 do końca roku

W ostatniej, piątej aukcji będą mogły wziąć udział m.in. źródła wodne oraz geotermalne. W grudniowych aukcjach do rozdysponowania jest ponad 8,6 mld złotych (do zakupu przeznaczono 18,5 TWh energii).

Jak informuje URE, pierwszą turę tegorocznych aukcji OZE prezes URE przeprowadził w maju i czerwcu tego roku. Do sprzedaży w ramach ośmiu aukcji przeznaczono wtedy nieco ponad 68 TWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych o łącznej wartości blisko 24 mld zł.

W wyniku rozstrzygnięcia aukcji sprzedano łącznie blisko 37 TWh (54 proc.) wolumenu energii o łącznej wartości ponad 8,5 mld zł (36 proc.).

System aukcyjny okazał się bardzo efektywnym narzędziem wspierania wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Rezultaty jego stosowania przekładają się na realizację realnej infrastruktury wytwórczej po najniższym możliwym koszcie. W wyniku przeprowadzonych dotychczas aukcji wsparciem objęto blisko 4 tysiące instalacji OZE, kontraktując wytwarzaną w nich energię elektryczną na kwotę ponad 59 mld zł.

– powiedział cytowany w komunikacie Rafał Gawin, Prezes URE.


Aukcje OZE – królem fotowoltaika

Wyniki  pokazują, że energetyka słonecznaaukcje oze 04 jest coraz bardziej konkurencyjna.

– powiedziała na koniec 2020 roku PAP prezes Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki Ewa Magiera.

Cena z aukcji spadła już w okolice rynkowych cen sprzedaży, więc państwo nie dopłaci wcale, albo niewiele, Może być wręcz odwrotnie – to producenci będą zwracać budżetowi nadwyżkę, czyli różnicę między wyższą ceną, po której sprzedali, a tą niższą, którą zagwarantowali sobie w aukcji.

– tłumaczyła rok temu Magiera.

Czytaj również: Aukcje OZE 2020: wiatr wyczerpuje potencjał, fotowoltaika bardziej konkurencyjna

PAP/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kolejna farma wiatrowa zostanie wybudowana w Polsce


Autor: Polska Agencja Prasowa

PKN Orlen aspiruje do bycia liderem na rynku biogazu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morskie farmy wiatrowe z portem instalacyjnym na Bałtyku już za 3 lata


BULT SMOGOWICZE