O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-12-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

31 gmin małopolski zamontuje instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła

31 gmin pompy ciepła

31 gmin uczestniczy w projekcie „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”, w ramach którego na budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz gruntach zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Ekopartnerzy to 31 gmin małopolski

W poniedziałek wójt gminy Gromnik Bogdan Stasz – w imieniu wszystkich 31 gmin, czyli partnerów programu – podpisał umowy z trzema wykonawcami inwestycji, którzy zostali wyłonieni w postępowaniach przetargowych.

Całkowita wartość projektu to ponad 110 mln zł, z czego 59,2 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Dzięki projektowi, na budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz gruntach położonych na terenie tych gmin zostanie zamontowanych łącznie blisko 6 tysięcy sztuk instalacji odnawialnych źródeł energii: ponad 3 tys. instalacji fotowoltaicznych, około 2,8 tys. kolektorów słonecznych i 39 pomp ciepła. Wyprodukują one łącznie: 14,3 tys. MWhe/rok energii elektrycznej oraz 8,8 tys. MWht/rok energii cieplnej.

Proekologiczny projekt będzie realizowany przez 31 gmin: Biskupicach, Bukownie, Charsznicy, Ciężkowicach, Gdowie, Gołczy, Gromniku, Jodłowniku, Kluczach, Kłaju, Kozłowie, Krzeszowicach, Książu Wielkim, Lisiej Górze, Miechowie, Myślenicach, Niepołomicach, Olkuszu, Rabce-Zdroju, Racławicach, Ryglicach, Skrzyszowie, Słaboszowie, Tarnowie, Trzyciążu, Tuchowie, Wieliczce, Wierzchosławicach, Wolbromiu, Zakliczynie i Żabnie.

czytaj także: Rolnik szuka żony – emisja przeniesiona, fani rozgoryczeni!

 31 gmin starało się o dofinansowanie z ram województwa małopolskiego

31 gmin pompy ciepłaEnergia elektryczna produkowana przez instalacje będzie wykorzystywana przez odbiorców, niedobory energii będą uzupełniane z sieci, a nadwyżki produkcji - magazynowane w sieci. Uzyskana ciepła woda użytkowa będzie zużywana w całości na potrzeby własne obiektów.

Jak podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, województwo to stawia na odnawialne źródła energii, ponieważ zwrot ku efektywności i źródłom odnawialnym jest szansą dla społeczeństwa, gospodarki i środowiska.

Projekt, o którym dziś rozmawiamy, jest inwestycją w zdrowie i w ekologię, kolejnym krokiem w walce o czyste powietrze i lepszy komfort życia dla mieszkańców regionu – wskazał.

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz ocenił, że energetyka odnawialna rozwija się coraz szybciej, dzięki czemu np. ogniwa fotowoltaiczne na dachach to coraz bardziej powszechny widok w Małopolsce.

Cieszy fakt, że kolejne małopolskie gminy dostrzegły szansę, jaką dają unijne środki i postanowiły skorzystać z dotacji na proekologiczne projekty – podsumował Urynowicz.

swiatrolnika.info 2023