O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-02-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Prosumenci coraz liczniejsi w Polsce – na koniec 2021 r. było ich 850 tys.

prosumenci

Na koniec 2021 roku prosumenci liczyli ponad 850 tysięcy osób; w samym 2021 r. przybyło ich 400 tys. – poinformował Ireneusz Zyska.

Wiceszef MKiŚ brał we wtorek udział w posiedzeniu połączonych senackich komisji – nadzwyczajnej ds. klimatu oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej, a także komisji gospodarki oraz środowiska. Rozpatrzyły one nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która dotyczy tzw. projektów parasolowych i grantowych OZE realizowanych przez gminy i finansowanych ze środków europejskich.

Rozwój odnawialnych źródeł energii

Według informacji resortu klimatu i środowiska projekty parasolowe OZE prowadzi ponad 800 gmin, a dzięki nim powstanie ok. 92 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych.

"Na koniec ubiegłego roku przekroczyliśmy 850 tys. prosumentów. W ciągu roku 2021 przybyło 400 tys. prosumentów w naszym kraju" – poinformował na posiedzeniu komisji nadzwyczajnej ds. klimatu oraz samorządu wiceminister Zyska.

Nowelizacja, która była inicjatywą posłów, ma związek ze zmianą sposobu rozliczania producentów i odbiorców prąd, jakimi są prosumenci. Od 1 kwietnia 2022 r. zacznie obowiązywać nowy system rozliczeń – net billing. Wszyscy, którzy staną się prosumentami do końca marca, będą rozliczani na dotychczasowych zasadach – w systemie opustów – przez 15 lat.

Prosumenci coraz liczniejsi

Ustawa, która była przedmiotem prac komisji, przewiduje jednak, że osoba, która do 31 marca 2022 r. zawrze umowę na zakup, montaż czy dofinansowanie mikroinstalacji OZE z samorządem, który realizuje projekt parasolowy – dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego, a także do końca grudnia 2023 r. złoży prawidłowy wniosek o przyłączenie mikroinstalacji, będzie mogła być rozliczana na niezmienionych zasadach, czyli w systemie opustowym. Prosumenci są coraz liczniejsi.

Inicjatywa odpowiada na wątpliwości i zastrzeżenia samorządów, które podnosiły, że zmiana systemu rozliczeń prosumentów z opustowego na net-billing spowoduje, iż beneficjenci programów parasolowych będą masowo z nich rezygnować. To – jak wskazywały samorządy – mogłoby prowadzić do konieczności zwrotu znacznych środków europejskich.

Komisje, które we wtorek rozpatrywały nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, jednogłośnie poparły wniosek o niewprowadzanie do niej poprawek.

Czytaj również: Fotowoltaika zimą – czy jest efektywna i czy trzeba ją odśnieżać?

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023