O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-02-2022

Autor: Karol Pepliński

PGE złożyło siódmy wniosek o pozwolenie lokalizacyjne dla farmy wiatrowej

PGE

PGE złożyła w środę kolejny, siódmy wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o nowe pozwolenie lokalizacyjne dla elektrowni morskiej na Morzu Bałtyckim.

Rzeczniczka prasowa Grupy Małgorzata Babska wyjaśniła, że wniosek firmy do ministerstwa dotyczy obszaru zlokalizowanego na Ławicy Odrzanej. Obecnie PGE realizuje inwestycje na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ok. 3,5 GW w oparciu o trzy uzyskane w 2012 roku pozwolenia lokalizacyjne. Prace prowadzone w tych miejscach realizowane są zgodnie z harmonogramem.

Walka o pozwolenie lokalizacyjne

Obecnie PGE realizuje inwestycje na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ok. 3,5 GW w oparciu o trzy uzyskane w 2012 roku pozwolenia lokalizacyjne. Prace prowadzone w tych miejscach realizowane są zgodnie z harmonogramem.

Rzecznik prasowy Grupy PGE Małgorzata Babska podała, że w najbliższych miesiącach spodziewane jest uzyskanie ważnych decyzji administracyjnych dotyczących m.in. pozwoleń środowiskowych dla infrastruktury przyłączeniowej, w dalszej kolejności pozwoleń na budowę. "W trakcie realizacji są przetargi dotyczące poszczególnych etapów inwestycji" – objaśniła.

Celem strategicznym Grupy PGE w obszarze energetyki morskiej jest zbudowanie co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 roku. Według założeń rządowych, morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie Morza Bałtyckiego w 2040 r. będą posiadały moc ok. 8-11 GW.

Na Morzu Bałtyckim obecnie dostępnych jest 11 akwenów, w ramach których PGE i inne podmioty będą mogły starać się o pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp.

PGE i farma wiatrowa

Największa farma wiatrowa na polskiej części Bałtyku budowana przez PGE i Ørsted jest coraz bliżej realizacji. W tym roku proces inwestycyjny przyśpieszy.

W nadchodzących miesiącach spodziewane jest uzyskanie ostatnich wymaganych pozwoleń prowadzących do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej. Ruszające kolejne przetargi (organizowane przez Polską Grupę Energetycznę i duński Ørsted – czyli partnerów joint venture w projekcie MFW Baltica) na realizację poszczególnych etapów inwestycji mogą być dużą szansą dla krajowego przemysłu.

„Następne kroki w projektach Baltica 2 i 3 będą obejmowały uzyskiwanie pozwoleń. Oczekujemy na wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przesyłowej, później będziemy wnioskować o pozwolenie na budowę. Jest to ostatnie pozwolenie, jakiego potrzebujemy, żeby podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną. Ponadto mamy też dużą liczbę trwających postępowań, pozyskujemy komponenty do wszystkich głównych obszarów inwestycji” – mówi agencji Newseria Biznes Søren Westergaard Jensen, p.o. dyrektora zarządzającego Ørsted Offshore w Polsce w temacie inwestycji, jaką jest farma wiatrowa.

Czytaj również: Lewiatan: Firmy czekają istotne zmiany prawne w ochronie środowiska i OZE

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023