O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Koalicja Obywatelska składa projekt nowelizacji ustawy o OZE

OZE

Zniesienie limitu ustawiania wiatraków i wydłużenie ulg dla właścicieli fotowoltaiki – zakłada projekt nowelizacji ustawy o OZE zaprezentowany przez KO.

Przedstawiciele Zielonych w czwartek zaprezentowali założenia projektu noweli ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. "Składamy projekt, który odblokuje rozwój energii odnawialnej w Polsce" – powiedziała posłanka KO Małgorzata Tracz. "Presja Rosji na Ukrainę wyznaczyła nowy punkt w historii Europy, a także w historii świata. Jako Polska i Europa musimy zerwać ze szkodliwym uzależnieniem od rosyjskich surowców. To najskuteczniejszy sposób, żeby powstrzymać reżim Putina, a jego główną osią powinno być postawienie na radykalny rozwój energii ze źródeł odnawialnych" – mówiła Tracz.

Nowelizacja ustawy zaprezentowana

Stąd, jak dodała, postawienie na energię odnawialną, postawienie na niezależność energetyczną i postawienie na bezpieczeństwo. Każda kilowatogodzina ze słońca i wiatru to mniejszy import gazu i węgla z Rosji – przekonywała.

"Musimy jak najszybciej postawić na rozwój energii ze źródeł odnawialnych, bo energia odnawialna to jest uniezależnienie od Rosji, to jest niezależność energetyczna, energia odnawialna to energia wolności" – apelowała Tracz.

Projekt, jak dodała, zakłada dwie zmiany w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów. "Pierwsza zmiana to zniesienie tzw. zasady 10H, która blokuje rozwój energii wiatrowej na lądzie" - powiedziała. Zamiast tego ma być wprowadzona zasada, że farmy wiatrowe będą mogły być 500 metrów od najbliższych zabudowań lub terenów przyrodnicza cennych. "Ta zmiana odblokuje 25 proc. powierzchni Polski dla energetyki wiatrowej na lądzie" – podkreślała Tracz.

Druga zmiana to utrzymanie preferencyjnych zasad dla prosumentów, którzy montują fotowoltaikę na dachu do 2024 roku. "Wydłużamy ten czas, zgodnie z maksymalnym terminem wyznaczonym prawem europejskim" – powiedziała posłanka KO.

"Te dwie zmiany to będzie deklaracja naszej energetycznej niezależności, to postawienie na potencjał, który drzemie w OZE" - mówiła Tracz. "To będzie wyjście naprzeciw obywatelek i obywateli Polski, którzy chcą produkować własną energię z wiatru i ze słońca" – dodała.

Ustawa o OZE z nowelizacją?

Wyraziła nadzieję, że już na przyszłym posiedzeniu projekt będzie procedowany i zostanie przez Sejm przyjęty.

"Nałożenie embarga na import węgla i gazu z Rosji jest niezwykle pilnie potrzebne" – podkreślała przewodnicząca Zielonych, posłanka KO Urszula Zielińska.

Potrzebna jest także, jej zdaniem, aktualizacja polityki energetycznej państwa. Dziś, jak mówiła, dokument "Polityka energetyczna Polska 2040" jest oparty na węglu, gazie i energii jądrowej. "To nie jest ta ścieżka, dzisiejsza sytuacja pokazuje, jak bardzo niebezpieczny to jest kierunek" – podkreślała Zielińska.

W jej opinii wszelkie uzależnienie od paliw kopalnych jest szkodliwe. Podobnie szkodliwa jest energetyka jądrowa, co pokazują przykłady ukraińskich elektrowni w Czarnobylu i Energodarze. "Tam ludzie własnymi ciałami zasłaniają elektrownie jądrowe przed wtargnięciem wojsk rosyjskich, tam naprawdę grozi nam katastrofa" – powiedziała.

"Mówimy do rządu: Polska energetyka może i powinna opierać się na źródłach odnawialnych" – apelowała Zielińska.

Prosumenci to podmioty i osoby fizyczne, które są zarazem odbiorcami, jak i producentami energii. Ustawa z 2016 r. wprowadziła zasadę 10H, czyli dziesięciokrotność wysokości elektrowni wiatrowej jako minimalną odległość nowej inwestycji od istniejących zabudowań mieszkalnych i form ochrony przyrody. Ograniczyło to znacznie możliwość tworzenia nowych farm wiatrowych.

W połowie grudnia ub.r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o OZE modyfikującą system wsparcia prosumentów. Ustawa przewiduje, że dla nowych prosumentów wchodzących na rynek po dniu 1 kwietnia 2022 r., dotychczasowy system opustów zostanie zastąpiony modelem rozliczeń energii Net-billingiem.

Wskazano, że dotychczasowi prosumenci, jak również podmioty, którzy wejdą do systemu do dnia 31 marca 2022 r., mają zagwarantowane prawa nabyte, co oznacza, że będą mogli korzystać z systemu opustów przez 15 lat od chwili wytworzenia w instalacji PV (fotowoltaicznej) i wprowadzenia do sieci elektroenergetycznej pierwszej kWh.

Czytaj również: Energia z OZE energią przyszłości dla firm w Polsce

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023