Talk icon

Informacje

09-08-2021

Autor: Monika Faber

Wegetarianizm zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych?

wegetarianizm

Rosyjska publikacja popularnonaukowa Naked Science, powołując się na Journal of Affective Disorders (JAD), donosi, że niemieccy naukowcy badają związek między dietą wegetariańską a stanami depresyjnymi. Czy wegetarianizm powoduje depresję?

Wegetarianizm a depresja

Dwa zespoły – kierowane przez Sebastiana Ocklenburga, doktora psychologii, profesora Uniwersytetu Ruhr i jego koleżanki, Jette Borawski z Uniwersytetu Duisburg-Essen – odkryły, że wegetarianizm zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych. Przeprowadzili metaanalizę 13 badań z udziałem 49 889 ochotników: 8057 diet wegańskich i wegetariańskich oraz 41 832 produktów pochodzenia zwierzęcego.

Naukowcy początkowo postanowili ustalić poziom rozpowszechnienia poważnych zaburzeń depresyjnych wśród wegetarian i respondentów, którzy nie zrezygnowali ze źródeł białka zwierzęcego, ale nie zostało to jeszcze osiągnięte z powodu braku wiarygodnych statystyk.

Tymczasem już na starcie byli przekonani, że ludzie stosujący wegetarianizm częściej doświadczają epizodów depresyjnych (p < 0,01). W przypadku 4181 respondentów odmowa jedzenia mięsa była następstwem wystąpienia depresji. Według autorów artykułu naukowego w JAD związek ten można wyjaśnić na dwa sposoby. Z jednej strony zaburzenie emocjonalne może zwrócić uwagę na własny stan i prowokować przejście na dietę wegetariańską zgodnie z powszechną koncepcją zdrowego stylu życia.

 Sezon na kalafior – w jakim miesiącu jest najlepszy?

Wegetarianizm nie jest dla wszystkich 

Z drugiej strony na tle depresyjnego stanu psychicznego Wegetarianizm depresjawzrasta współczucie dla zwierząt doświadczających cierpienia i bólu. To prawda, na razie wszystko to są tylko przypuszczenia. Pytanie o rolę wegetarianizmu w rozwoju objawów depresji pozostaje otwarte. Środowisko naukowe dwóch uniwersytetów w Niemczech zamierza kontynuować badania wraz z poszerzaniem geografii i grona jej uczestników. Ponadto naukowcy spodziewają się uzyskać brakujące statystyki.

Belgijski profesor Frédéric Leroyv otwarcie mówi, że dieta roślinna nie jest tak świetna, jak ją przedstawiają.

Nie każdy może się dobrze odżywiać na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej 

– mówi profesor Leroy.

Nie każdy może normalnie funkcjonować na takiej diecie i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych makroskładników. W grupie ryzyka są dzieci i seniorzy. Dziecko, które się rozwija, potrzebuje diety zróżnicowanej bogatej w witaminy i minerały. Weganizm i wegetarianizm nie są w stanie tego zapewnić.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023