PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / Wegetarianie powracają do jedzenia mięsa! Czemu?

Wegetarianie powracają do jedzenia mięsa! Czemu?

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-08-16 16:02:04
Wegetarianie

Aktywiści zajmujący się zwierzętami powinni kłaść nacisk na ograniczenie, a nie eliminację jedzenia mięsa. Naukowiec dr Hal Herzog wyjaśnił, dlaczego wegetarianie wracają do jedzenia mięsa.

Wegetarianie porzucają swoje nawyki

Dzięki nowemu badaniu przeprowadzonemu przez Humane Research Council wiemy teraz dużo więcej o psychologii i tego, dlaczego wegetarianie i weganie rezygnują ze swoich wegetariańskich pomysłów.. Humane Research Council, obecnie znany jako Faunalytics, jest organizacją non-profit, która używa technik badania rynku w celu oceny opinii publicznej na kwestie związane ze zwierzętami. Ich misją jest dostarczanie informacji, które organizacje zajmujące się ochroną zwierząt mogą wykorzystać do skuteczniejszego rozpowszechniania swoich przesłań. Do tego badania zrekrutowali grupę najlepszych socjologów, aby zaprojektowali ankietę badającą różnicę między obecnymi i byłymi wegetarianami oraz weganami.

Próba badawcza była wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze, była ogromna – z reprezentatywnej grupy Amerykanów, prowadzonej przez Harris Interactive, zrekrutowano 11 399 dorosłych osób o różnym poziomie żywieniowym. Po drugie, chociaż nie jest idealnie reprezentatywny dla amerykańskiej opinii publicznej, jest znacznie bliższym odzwierciedleniem populacji Stanów Zjednoczonych niż inne badania zbiorowych wyborów żywieniowych.

Dla każdego, kto interesuje się psychologią jedzenia i unikania mięsa, te dane są kopalnią złota. Oto krótki przegląd niektórych z bardziej interesujących ustaleń na temat tego, dlaczego wegetarianie przestają nimi być.

Wilk zaatakował grzybiarza! ”Chciał mnie zagryźć!”

Wegetarianie znów jedzą mięso

Odsetek prawdziwych wegetarian i wegan w Stanach ZjednoczonychWegetarianie jest zaskakująco mały. Tylko około 2% badanych nie spożywało mięsa – 1,5% stanowili wegetarianie, a 0,5% weganie. Wyniki te są generalnie zgodne z innymi badaniami.

Pięć na sześć osób, które rezygnują z mięsa, ostatecznie porzuca wegetariańskie nawyki. Weganie są mniej skłonni do odstępstwa niż wegetarianie. Podczas gdy 86% wegetarian wróciło do mięsa, zrobiło to tylko 70% wegan.

Ponad dwa razy więcej wegetarian i wegan wskazało, że są politycznie liberalni, a nie konserwatywni. W porównaniu z obecnymi wegetarianami/weganami byli wegetarianie byli zazwyczaj starsi, bardziej konserwatywni i bardziej skłonni do bycia tradycyjnymi chrześcijanami. Nie było różnic w proporcjach płci , wykształcenia lub rasy/ pochodzenia etnicznego byłych i obecnych wegetarian/wegan.

Zgodnie z oczekiwaniami, zarówno wśród obecnych, jak i byłych osób unikających mięsa, był wyższy odsetek kobiet niż mężczyzn. Obecni wegetarianie/weganie znacznie częściej niż dawni unikający mięsa twierdzili, że początkowo zrezygnowali z jedzenia mięsa ze względu na smak, troskę o zwierzęta, poczucie wstrętu, sprawiedliwość społeczną lub przekonania religijne.

Tylko 29% byłych wegetarian/wegan wskazało, że podczas stosowania diety bezmięsnej doświadczyło określonych objawów zdrowotnych. 37% byłych wegetarian/wegan wskazało, że byliby zainteresowani powrotem do diety bezmięsnej w pewnym momencie w przyszłości. 43% byłych wegetarian/wegan stwierdziło, że zbyt trudno jest im być „czystym” w swojej diecie.

Konsekwencje tego badania są ważne. Tylko 2% Amerykanów nie je żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, fakt, że pięciu na sześciu wegetarian wraca do jedzenia mięsa, sugeruje, że większości ludzi bardzo trudno jest utrzymać dietę wyłącznie wegetariańską na dłuższą metę. Dlatego autorzy raportu twierdzą, że protekcjonistom zwierząt lepiej byłoby skoncentrować swoje wysiłki na przekonaniu „wielu” do ograniczenia spożycia mięsa, zamiast próbować przekonać „nielicznych”, by wybrali absolutną drogę i całkowicie zrezygnowali z mięsa.

psychologytoday.com/fot.pixabay