Talk icon

Informacje

21-05-2021

Autor: Monika Faber

Unijna Komisja Rolnictwa po stronie organizacji antyhodowlanych!

Komisja Rolnictwa

Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego zagłosowała za rezolucją, wzywającą do zniesienia klatek dla zwierząt hodowlanych do 2027 r. Tym samym unijny organ stanął po stronie niebezpiecznych organizacji antyhodowlanych. Zakaz klatek uderzy bowiem w polskie i europejskie rolnictwo.

Komisja Rolnictwa przeciwko rolnikom!

Koniec Epoki klatkowej to inicjatywa organizacji antyhodowlanych, która stanowić może realne zagrożenie dla wskaźników produkcji i eksportu artykułów rolnych w całej Unii Europejskiej. Inicjatywa zakłada likwidację chowu klatkowego kur niosek, królików, młodych kur, kaczek, gęsi, loch w kojcach porodowych oraz indywidualnych kojców dla cieląt. Niestety, Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego nie stanęła po stronie europejskich i polskich rolników i zagłosowała za rezolucją, wzywającą do zniesienia klatek dla zwierząt hodowlanych do 2027 r.

Wprowadzenie zakazów w proponowanym zakresie może wpłynąć negatywnie na konkurencyjność europejskiego rolnictwa, które konkurować musi na globalnym rynku z produktami wytwarzanymi bez konieczności spełniania tak wysokich wymagań w zakresie dobrostanu zwierząt.

Środowiska rolne obawiają się, że potencjalny zakaz spowodowałby drastyczną podwyżkę cen żywności, która nieunikniona byłaby ze względu na ogromne podniesienie kosztów produkcji. Europejskie mięso przestałoby być konkurencyjne, czego niechybną konsekwencją będzie wzrost importu z krajów pozaunijnych. Tu powracają stare już demony takie jak zwiększający się eksport z terenów Ukrainy czy negocjowana przez Komisję Europejską umowa na linii UE-Mercosur. Te zagrożenia, w połączeniu z takimi inicjatywami jak Podatek od mięsa czy Europejski Zielony Ład, mogą postawić opłacalność europejskiej produkcji rolnej pod znakiem zapytania.

Czytaj więcej: Ardanowski o inicjatywie Koniec Epoki Klatkowej: Najpierw trzeba chronić ludzi!

Czy Komisja Rolnictwa zdaje sobie sprawę, za czym zagłosowała?

Rykoszetem zmian, których chcą „ekolodzy”, uderzyłyby Komisja Rolnictwa PE także w sektor produkcji roślinnej. Większość zbóż uprawianych w Unii Europejskiej przeznaczona jest do skarmiania zwierząt gospodarskich. Nieuniknioną konsekwencją wejścia w życie inicjatywy Koniec Epoki Klatkowej jest ograniczenie skali produkcji zwierzęcej. Co za tym idzie, sektor ten potrzebować będzie mniej surowca paszowego, co uniemożliwi zbyt wielu producentom branży roślinnej.

Już dziś wśród rolników da się słyszeć głosy nawołujące do zorganizowania kolejnej fali protestów, które w ubiegłym roku zalały europejskie miasta i główne szlaki komunikacyjne. Biorąc pod uwagę skalę zagrożenia dla sektora rolnego, decydenci powinni przygotować się na zdecydowany opór europejskich rolników, którzy tak licznie manifestowali przeciw obarczaniu ich winą za zmiany klimatyczne, czy – w Polsce – przeciw tak zwanej Piątce dla zwierząt. 

fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023