PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / Święto wędkarstwa bez ryb? PETA proponuje rybakom wegańskie sushi

Święto wędkarstwa bez ryb? PETA proponuje rybakom wegańskie sushi

Autor: Świat Rolnika 2022-08-11 22:00:00
PETA

Aktywiści PETA nie zyskali sympatii rybaków z Brandenburgii, zakłócając ich tradycyjny festiwal wędkarski. Działacze zaoferowali wegańskie sushi.

Mieszkańcy Ketzin an der Havel w Brandenburgii po pandemii koronawirusa wznawiają obchody swojego tradycyjnego festiwalu wędkarskiego. Nie obyło się jednak bez problemów. Obrońcy praw zwierząt domagają się, by święto rybaków odbyło się bez ryb. W zamian chcą przekazać organizatorom 500 wegańskich sushi!

Święto wędkarstwa z ponad 80-letnią tradycją vs. aktywiści

Komercyjne rybołówstwo na Haweli ma długą tradycję. Jej owocem jest Ketziner Fischerfest – odbywający się od 1939 roku festiwal wędkarstwa. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID–19 festiwal folklorystyczny po raz pierwszy odbędzie się ponownie. Od 19 do 21 sierpnia będzie można uczestniczyć w  średniowiecznych spektaklach, zabawie na karuzelach oraz koncertach. Jako gwiazda wystąpi bowiem piosenkarz pop Bernhard Brink. W niedzielę natomiast odbędzie się tradycyjna parada rybna, podczas której ketzinski rybak za pomocą sieci wyciąga z Haweli ryby, które następnie są licytowane. Karp, ołów, sandacz – wszystko, co ma do zaoferowania rzeka.

Radosny nastrój rybaków zakłócili jednak aktywiści PETA. Organizacja skontaktowała się z organizatorem festiwalu i zaproponowała wykorzystanie nowej koncepcji dla tego typu wydarzeń. Zamiast festiwalu wędkarskiego Ketzian i ich goście powinni w przyszłości świętować „Vischerfest”, podczas którego w zamian za prawdziwe ryby oferowane będą tylko wegańskie alternatywy. Organizacja praw zwierząt również chce pomóc organizatorom w przygotowaniach, na przykład przy stoiskach z wegańskimi potrawami i przepisami. Na początek zaproponowali przekazanie 500 wegańskich sushi.

PETA

PETA: Zabijanie ryb na posiłek jest niedopuszczalne

Zawodowi rybacy i wędkarze od dawna są solą w oku obrońców praw zwierząt. „Ryby są zabijane na szybki posiłek i często umierają w męczarniach” – mówi Tanja Breining, specjalistka PETA ds. ryb i życia morskiego. „Smak ryb nie musi pochodzić od zwierząt” – dodaje.

Proponuje warzywne sushi, roślinne paluszki rybne, wegańskie filety z łososia, roślinne kanapki z tuńczykiem czy visch & chips. „Gdyby to zostało podane na festiwalu, biesiadnicy uratowaliby niezliczone życia zwierząt – byłby to wspaniały pokaz współczucia dla wszystkich organizmów wodnych i służyłby jako krajowy lub globalny wzór do naśladowania” – mówi ekspertka PETA.

Eberhard Heieck, organizator Ketziner Fischerfest, odmówił z podziękowaniem. Bez ryb święto rybaka jest po prostu niewykonalne. „Oczywiście nasz festiwal zachowa swoją nazwę” – poinformował Heieck w rozmowie z KURIEREM. Nigdy dotąd obrońcy praw zwierząt nie sprawiali żadnych problemów. „Jest również całkowicie w porządku, gdy ludzie kwestionują coś krytycznie” – dodaje.

Czytaj również:Aktywiści PETA walczą z nazwą ronda. Za dużo w niej mięsa

Berliner–kurier.de /fot.pixabay