Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Monika Faber 20-09-2021 14:02:02

Spurek chce zakazać terapii dla dzieci chorych i niepełnosprawnych?

Spurek

Instytut Analiz Środowiskowych przedstawił dalekoidące konsekwencje ekoideologicznych pomysłów Sylwii Spurek. Jeśli pomysły europosłanki wejdą w życie, może to oznaczać zakaz terapii dzieci chorych i niepełnosprawnych, likwidację miejsc pracy czy wzrost cen żywności i nowych podatków. Czy takiej Polski chcemy?

Spurek zniszczy polskie rolnictwo?

Sylwia Spurek zaproponowała niedawno Nową Piątkę dla zwierząt. Przewiduje ona między innymi zakaz wędkarstwa czy całkowity zakaz hodowli zwierzęcej. Pomysły ekoposłanki bardzo mocno uderzą nie tylko w polskie rolnictwo, ale również wpłyną na życie milionów Polaków.

Prawie dokładnie rok temu prezes rządzącej partii ogłosił postulat „Piątki dla zwierząt”, czyli projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Projekt przewidywał m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, nadanie nowych uprawnień samozwańczym kontrolerom dobrostanu zwierząt, zakaz udziału zwierząt w widowiskach, zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi i określenie minimalnych wymiarów kojców oraz ograniczenie możliwości uboju rytualnego. Na skutek sprzeciwu społecznego (głównie hodowców) projekt utknął w tzw. sejmowej zamrażarce. Nawet jeśli nigdy nie zostanie „odmrożony” w pierwotnej formie, to otworzył szeroko furtkę wszelkim ekologicznym radykałom. Kolejnych postulowanych „piątek” powstało już bowiem wiele.

– opisuje Instytut Analiz Środowiskowych.

Jak wskazuje IAŚ, Sylwia Spurek zdaje się nie brać pod uwagę negatywnych konsekwencji swoich decyzji.

Problemem postulatów politycznych w ogólności, a dotyczących zwierząt i przyrody w szczególności, jest przedstawianie skutków zmian z perspektywy wyłącznie ich korzyści. W ten sposób politycy głosząc konieczność zmian np. w polityce energetycznej (odejście od węgla, główny udział OZE w miksie energetycznym) będą wspominać tylko o czystym powietrzu i ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Nie wspomną natomiast, że ich postulat niesie za sobą także podwyżki cen wszelkich dóbr, likwidację miejsc pracy w branży wydobywczej, czy uzależnienie energetyczne od podmiotów zagranicą. Podobnie w przypadku rozszerzania stref ochronnych (np. Parków Narodowych) przedstawia się wizję nieskażonej przyrody, bez informowania o ograniczeniu terenów pod budownictwo mieszkaniowe, rozwój bezpiecznej infrastruktury drogowej, czy spadku dochodów z produkcji drewna. Przykłady można mnożyć. Na potrzeby niniejszych rozważań przyjrzyjmy się postulatom „Nowej5dlaZwierząt” Sylwi Spurek, europosłanki Frakcji Zielonych.

– dodaje IAŚ.

Sylwia Spurek wyśmiana za pomysł zakazu wędkarstwa i hodowli zwierząt!

Pomysł Spurek wypunktowane

A co pomysły Spurek oznaczają w praktyce? Spurek IASPraktycznie zniszczenie polskiego rolnictwa, a nawet uderzenie w sferę terapii dla dzieci.

Oryginalne brzmienie znajduje się na załączonej grafice. Nie ma na niej informacji o innych konsekwencjach takich kroków, do których należy zaliczyć:

2023:
- konieczność uśmiercenia lub uwięzienia zwierząt pracujących w branży rozrywkowej,
- zakaz realizacji ulubionej pasji wielu osobom, odebranie starszym osobom powodu do przebywania na łonie natury,
- wzrost wielkości szkód łowieckich, pokrywanie szkód łowieckich z pieniędzy podatników, -wzrost cen żywności,
- pozbawienie osób cierpiących na alergie i nietolerancje pokarmowe dostępu do łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego,
- wzrost liczby wypadków drogowych z udziałem zwierząt.
2025:
- ograniczenie rozwoju terenów wiejskich i konieczność migracji młodych osób do miast
2030:
- zakaz lub istotne spowolnienie rozwoju branży farmaceutycznej i kosmetycznej,
- ograniczenie możliwości produkcji wielu lekarstw i szczepionek, w tym ograniczenie prac badawczych nad lekami i szczepionkami na nowe choroby,
2040:
- brak koni do hipoterapii dzieci z porażeniem mózgowym i innymi chorobami,
- brak psów do dogoterapii dzieci z zanikiem mięśniowym czy zaburzeniami rozwojowymi,
- brak psów do poszukiwania osób zaginionych,
- brak psów przewodników osób niewidomych,
- likwidacja setek tysięcy miejsc pracy
- import mięsa z zagranicy,
- wzrost cen żywności.

IAŚ również zamierza przygotować „Piątkę”, będącą w opozycji do pomysłów Spurek i innych działaczy pseudoekologicznych.

Aktywiści Instytutu Analiz Środowiskowych nie boją się wchodzić na teren do tej pory zagospodarowany przez oponentów – dlatego niebawem ogłosimy własną „Piątkę IAŚ dla człowieka i przyrody”.

– dodaje IAŚ.

fb/fot.fb

Opublikował:
Monika Faber
Author: Monika Faber
O Autorze
z wykształcenia prawnik, z zamiłowania rolnik. Połączenie tych dwóch profesji pomaga zrozumieć jak wymagające jest dzisiejsze rolnictwo. Jestem dumna z polskiej wsi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Monika Faber 24-01-2022 16:00:00

Aktywiści klimatyczni wtargnęli na płytę francuskiego lotniska

Aktywiści klimatyczni z trzech organizacji przeprowadzili protest na płycie lotniska Le Bourget, aby zwrócić uwagę na “klimatyczną abberację” zamożnych osób.

Dziesiątki aktywistów z Alternatiba Paris, Extinction Rebellion i Attac weszło na lotnisko w piątek rano, aby zaprotestować przeciwko używaniu prywatnych odrzutowców przez bogatych klientów. Przecięli ogrodzenie i weszli na płytę lotniska tak szybko, jak stado zdeterminowanych wróbli. Jeden z protestujących aktywistów jak poinformowała lokalna policja, został aresztowany.

Aktywiści celowo wybrali lotnisko Le Bourget

"Klimatyczna aberracja", tak podsumowali obecnąAktywisci 0219 sytuację aktywiści, którzy zdecydowali się potępić ją poprzez rozmieszczenie dwóch dużych podobizn, jednej głowy państwa Emmanuela Macrona, a drugiej uosabiającej "ultrabogatych".

Dwie sylwetki wznoszą toast szampanem, a pod nimi znajdują się zwierzęta uwięzione na płonącej planecie oraz apel: "Bogaci latają, nasza przyszłość odlatuje". Wybór Le Bourget miał duże znaczenie symboliczne, ponieważ jest to przodujący ośrodek lotnictwa biznesowego w Europie.

W 2021 r., pomimo pandemii Covid-19, ruch lotniczy w Le Bourget radził sobie raczej dobrze i osiągnął prawie 52 tysięcy połączeń prywatnych odrzutowców, niemal na tym samym poziomie co w 2019 r., kiedy lotnisko odnotowało 53 685 startów i lądowań. W 2020 r. liczba ta spadła do nieco ponad 33,5 tys.

Przypomnijmy, że w połowie grudnia 2021 roku aktywiści Extinction Rebellion protestowali przed lotniskiem…w strojach elfów.

Cały protest aktywistów trwał około 30 minut

Aktywiści z trzech organizacji protestowali przez około pół godziny, nim cała akcja została rozwiązana. Wzięło w nich udział 74 osób.

“Protest odbył się również na małym, przyległym parkingu, gdzie uczestnicy ubrani w jednorazowe kombinezony oblali się czarną melasą, "symbolizując zwykłego człowieka, spryskanego ropą przez ultrabogatych" – powiedziała Charlène Fleury, rzeczniczka Alternatiba Paris.

“Prywatne odrzutowce są najbardziej zanieczyszczającym i najmniej potrzebnym środkiem transportu. Większość z tych lotów odbywa się na trasach, które są możliwe do zrealizowania pociągiem. Emitują one od dziesięciu do dwudziestu razy więcej CO2 niż loty komercyjne i 50 razy więcej niż pociągi” – dodała.

Zarządca lotniska Le Bourget zapowiedział, że złoży skargę. Jeden z uczestników protestu został zatrzymany i przewieziony do aresztu.

Czytaj też: Aktywista, który przykleił się do samolotu, zwolniony za kaucją

leparisien.fr/fot.Twitter


Autor: Polska Agencja Prasowa 22-01-2022 18:29:56

Protesty ekologów w Serbii zmusiły rząd do radykalnych decyzji

Kilkutygodniowe protesty ekologów w Serbii wymusiły na rządzie decyzję o zerwaniu współpracy z międzynarodowym koncernem Rio Tinto, który wydobywa lit.

Po protestach ekologów serbski rząd zerwał współpracę z koncernem wydobywającym lit. Organizacje ekologiczne przekazały 12 stycznia 2022 roku serbskiemu rządowi postulaty związane z działalnością brytyjsko-australijskiego koncernu Rio Tinto. Na czwartkowym posiedzeniu rządu wszystkie zostały przyjęte. Ekolodzy domagali się przyjęcia postulatów od kilku tygodni.

Rząd Serbii zerwał współpracę z międzynarodowym koncernem

W Serbii od kilku tygodni trwały protesty ekologów dotyczące wydobywania litu przez Rio Tinto. Organizacje ekologiczne przekazały 12 stycznia 2022 roku serbskiemu rządowi postulaty związane z działalnością brytyjsko-australijskiego koncernu.protesty ekologów rząd serbski

Rząd Serbii ugiął się pod protestami ekologów i poinformował w czwartek, że zerwał współpracę z międzynarodowym koncernem wydobywczym Rio Tinto w sprawie eksploatacji litu. 

"Na dzisiejszym posiedzeniu rządu wycofano Specjalny Plan Zagospodarowania Przestrzennego Jadar oraz całą dokumentację związaną z działaniem Rio Tinto w Serbii" – powiedziała po czwartkowym posiedzeniu rządu premier Ana Brnabić.

"Kończymy w ten sposób temat Rio Tinto" – dodała.

Protesty ekologów 

Premier Brnabić wezwała inicjatorów protestów do sprawdzenia i odebrania dokumentów. Oceniła, że w związku ze spełnieniem postulatów, dalsze protesty "nie mają sensu i wskazywałyby jedynie na ich polityczny charakter". Premier Serbii oskarżyła finansujące – jej zdaniem – ekologicznych aktywistów "podmioty zagraniczne" o hipokryzję i wskazała, że najwięcej środków na konta organizacji środowiskowych wpływa ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Austrii.

Organizacja Ne davimo Beograd, jeden z inicjatorów protestów ekologicznych w Serbii, wskazała, że decyzja rządu "jest dowodem na to, że obywatele, organizacje środowiskowe i polityczne ugrupowania mogą skutecznie przeciwstawić się szkodliwym projektom serbskiego reżimu".

Savo Manojlović, jeden z organizatorów protestów, ocenił, że kolejnym krokiem rządu powinno być wprowadzenie ustawowego zakazu eksploatacji litu i boru w Serbii.

"Po wycofaniu planu przestrzennego jedynym logicznym rozwiązaniem jest wprowadzenie zakazu wydobywania litu i boru"  – napisał na Twitterze.

Sprawdź również: Aktywiści Extinction Rebellion protestowali przeciwko kopalni Turów

fot.pixabay.com


Autor: Monika Faber 21-01-2022 13:30:54

Extinction Rebellion zrobi jednocześnie 5 blokad drogowych w Hamburgu

Od 22 stycznia Extinction Rebellion uruchomi jednocześnie pięć blokad drogowych. Z tego powodu wystąpią zakłócenia w ruchu drogowym.

Aktywiści za pomocą blokad chcą zwrócić uwagę na groźbę globalnej utraty kontroli z powodu kryzysu klimatycznego. Cel aktywistów? Przekonać władze Hamburga do zwołania panelu obywatelskiego. Pseudoekolodzy to problem również w Polsce. Parę dni temu aktywiści zablokowali jedną z głównych ulic Lublina. Choć blokada ruchu trwała zaledwie kilka minut, to organizatorzy protestu chcieli w ten sposób zwrócić uwagę rządzącym. Ich zdaniem „polityczni decydenci” pozostają bierni w sprawie ogólnoświatowego kryzysu klimatycznego.

Extinction Rebellion znowu będzie utrudniać ludziom życie

Aktywiści Extinction Rebellion chcą, aby władze Extinction Rebellion blokady drogowe Hamburg 02Hamburga podjęły decyzję o środkach, dzięki którym miasto będzie mogło jak najszybciej dążyć do neutralności klimatycznej. Aktywistka Line, która jest częścią hamburskiej lokalnej grupy pseudoekologicznej, stwierdziła:

„Politycy nie są w stanie wprowadzić niezbędnych zmian. Nowe technologie to tylko część rozwiązania. Wiele musi się zmienić, a te fundamentalne zmiany muszą być sprawiedliwe”

Blokady uliczne, tzw. „roje”, odbędą się w następujące dni:

• 22 stycznia, godzina 12:00, Wandsbek,
• 27 stycznia, godzina 16:00, Hamburg,
• 5 lutego, godzina 12:00, Bergedorf,
• 12 lutego,godzina 12:00, Altona.

Blokady zaczynają się 22 stycznia 2022 roku o godzinie 12.00 na Wandbeker Marktstraße.

Pseudoekolodzy to problem również w Polsce. Parę dni temu aktywiści Extinction Rebellion zablokowali jedną z głównych ulic Lublina. Kierowcy jadący w piątek do pracy zapewne nie byli zadowoleni z faktu, że grupka aktywistów zablokowała jedną z głównych ulic w Lublinie. Choć blokada ruchu trwała zaledwie kilka minut, to organizatorzy protestu chcieli w ten sposób zwrócić uwagę rządzącym. Ich zdaniem „polityczni decydenci” pozostają bierni w sprawie ogólnoświatowego kryzysu klimatycznego.

Czytaj też: Aktywiści Extinction Rebellion protestowali przeciwko kopalni Turów

radiohamburg.de/fot.tt,XR HH Bergedorf

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.