PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / Rozruchy w Rotterdamie. Aktywiści klimatyczni aresztowani

Rozruchy w Rotterdamie. Aktywiści klimatyczni aresztowani

Autor: Świat Rolnika 2022-05-25 20:30:00
aktywiści

Aktywiści klimatyczni należący do Extinction Rebellion zorganizowali demonstrację w holenderskim Rotterdamie. W jej trakcie aresztowano 175 protestujących.

24 maja br. w godzinach popołudniowych protestujący zablokowali ulicę Weena – jedną z głównych ulic Rotterdamu. Miejsce demonstracji nie było przypadkowe, ponieważ na tej ulicy znajduje się biuro koncernu naftowo-gazowego Shell.

Extinction Rebellion vs koncerny energetyczne

Pod siedzibą koncernu aktywiści opróżniali butelki z fałszywą krwią. Bliźniacze działania demonstracyjne podjęto również w elektrowni węglowej Onyx na Maasvlakte.

Hasło demonstracji brzmiało:  „przeciwko przemysłowi paliw kopalnych i na rzecz sprawiedliwej transformacji klimatycznej”. W trakcie demonstracji musiała interweniować policja, ponieważ około godz. 15:00 miała  się ona zakończyć. Tak się jednak nie stało.

Według tamtejszej policji doszło do wydania ostrzeżeń na wypadek niezakończenia pikiety. Ponad stu aktywistów Extinction Rebellion nie posłuchało wezwania do zakończenia protestu, w konsekwencji czego zostali aresztowani.

aktywiści

Aktywiści przyklejali się do ulicy

Akcja zakłócała ruch w ścisłym centrum Rotterdamu od wczesnego popołudnia. W samym sercu miasta uczestnicy pikiety zostali przykuci do samochodu. Na transparentach można było przeczytać takie hasła jak np.: „Niech przemysł paliw kopalnych wymrze”.

Kiedy policja zarządziła zakończenie demonstracji, uczestnicy przykleili się do ulicy klejem.

Kiedy policja musiała się uporać z protestującymi w Rotterdamie, to w tym samym czasie na Maasvlakte (obiekt przemysłowy w porcie w Rotterdamie) aktywiści Extinction Rebellion przykuli się do linii kolejowej z zamiarem zatrzymania transportu węgla do elektrowni węglowej Onyx. Zablokowane zostały również drogi dojazdowe.

European Bulk Transfer Company (EMO) informuje, że transport kolejowy na Maasvlakte został zakłócony w wyniku akcji, ale praca w elektrowni węglowej nie została zatrzymana. Protestującym udało się wtargnąć na teren zakładu. W wyniku obu protestów aresztowano 175 osób.

Czytaj też: Aktywiści klimatyczni przebrani za diabły chcą dać zakonnikom cyrograf

źródła:nos.nl/fot.XRRotterdam


Autor: Świat Rolnika

Czy Greta Thunberg była opłacana przez Rosję? Aktywiści mają dowody


Autor: Świat Rolnika

GPC: Greenpeace podwoił swój budżet dzięki wpłatom z zagranicy


Autor: Świat Rolnika

Aktywiści klimatyczni aresztowani podczas protestu w urzędzie skarbowym


BULT SMOGOWICZE