PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / Rolnicy nie wytrzymali. Zalali gnojowicą siedzibę „ekologów”

Rolnicy nie wytrzymali. Zalali gnojowicą siedzibę „ekologów”

Autor: Tomasz Racki 2022-05-26 08:49:00
rolnicy

Rolnicy wylali gnojowicę przed siedzibą France Nature Environnement. Zniszczono elewację budynku i auta zaparkowane przed budynkiem. 

To druga podobna akcja rolników w ostatnim czasie i kolejny przejaw zaognienia – i tak napiętej – od lat sytuacji, która prowadzi do znacznych strat w gospodarstwach rolnych. Organizacje antyłowieckie utrudniają bowiem odstrzał zwierząt, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla znajdujących się w Alpach francuskich gospodarstw utrzymujących bydło. 

Spór rolników z aktywistami

Francuscy rolnicy twierdzą, że miarka się przebrała, a trwający od dekady galimatias musi się wreszcie skończyć. Oś sporu między gospodarzami, a organizacją antyłowiecką France Nature Environnement stanowią koziorożce z masywu Bargy, które – co potwierdzają naukowcy – są zarażone brucelozą i uniemożliwiają wypas bydła na alpejskich pastwiskach. Niejednokrotnie zdarzało się już, że bruceloza przenosiła się z dzikich zwierząt na hodowlane bydło, co powodowało znaczne straty w żywym inwentarzu. 

Czarę goryczy przelała decyzja francuskiego sądu, w myśl której odstrzał lub odłów chorych koziorożców zostały zakazane. Postanowienie sądu unieważniło tym samym zezwolenie na wymienione działania ze strony organów samorządowych. 

„Dzisiaj FNE stała się łatwym celem, kozłem ofiarnym dla rolników, którzy stoją w obliczu sytuacji, o której wiemy, że jest dla nich niepokojąca. Rząd musi znaleźć rozwiązanie tego problemu, kierując się opinią naukowców. Próby zastraszenia, które potępiamy, nie zmuszą nas do odstąpienia od naszego zaangażowania na rzecz życia i pokojowego współistnienia między działalnością hodowców i dziką przyrodą.” – piszą aktywiści. 

Rolnicy są zdania, że organizacja wcale nie dąży do rzeczywistego rozwiązania problemu i – na przekór rolnikom – wykorzystuje sztuczki prawne do skutecznego blokowania walki z chorobą. 

Rolnicy nie wytrzymali

Rolnicy postanowili dać upust swoim emocjom i – drugi już raz w ostatnim czasie – zalali gnojowicą teren, na którym mieszczą się biura France Nature Environnement. Uszkodzono przy tym elewację budynku oraz zabrudzono auta zaparkowane na tamtejszym parkingu. 

Federacja Związków Rolników (FDSEA) oskarża „ekologów” o zdradę stanu i twierdzi, że jeśli sytuacja będzie tego wymagać, rolnicy wezmą sprawy we własne ręce. 

Czytaj także: Niewiarygodne! Ekoonuce pochwalają… rosyjskie zbrodnie wojenne

wildmen/fot. FB France Nature Enviroment


Aktywiści PETA chcą budowy pomnika dla świń, które zginęły w wypadku

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 18:30:00

Aktywiści Extinction Rebellion wzięli na celownik brytyjską cukrownię

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 13:30:00

Budynki wymazane farbą i przyklejeni do nich ludzie, czyli aktywiści na G7

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 11:29:00

BULT SMOGOWICZE