PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / PETA wymaga od Coldplay weganizmu, czyli daj palec, a wezmą cała rękę

PETA wymaga od Coldplay weganizmu, czyli daj palec, a wezmą cała rękę

Autor: Tomasz Racki 2021-10-11 09:17:37
Coldplay

Coldplay zaprezentował w ostatnich tygodniach szczegóły swojej najnowszej trasy koncertowej 2022 Stadium World Tour, która ma promować idee zrównoważonego rozwoju.

Znany zespół dąży do tego, aby trasy koncertowe, generowały znacznie mniejszy niż dotychczas ślad węglowy. Pierwsze działania w tym celu podjęte zostały przez muzyków już w 2019 roku. Okazało się jednak, że dla aktywistów z amerykańskiej organizacji PETA taka działalność na rzecz klimatu to zdecydowanie zbyt mało.

PETA wymaga weganizmu od Coldplay

Organizacja PETA wystosowała do Coldplay list otwarty, w którym sugeruje, aby zespół podczas tras koncertowych spożywał wyłącznie wegańską żywność.

Hodowla zwierząt przyczynia się do wielu poważnych problemów środowiskowych, z jakimi boryka się nasza planeta (…) Mamy nadzieję, że zgodzicie się, że nieużywanie na koncertach szkodliwej żywności pochodzenia zwierzęcego jest absolutną koniecznością

– napisała dyrektor PETA Elisa Allen.

Nazywane przez aktywistów żywności pochodzenia zwierzęcego szkodliwą niejednokrotnie budziło sprzeciw naukowców, którzy wskazywali, że tego rodzaju stwierdzenia opierają się zideologizowanych i nieprawdziwych argumentach. Także dotychczasowe działania PETA stawiają w wątpliwość szczerość ich intencji.peta twitter

Kontrowersje wokół PETA – czy Coldplay o tym wie?

W 2012 roku amerykańskie media ujawniły informacje dotyczące profilu działalności jednej z organizacji „ekologicznych” cieszących się w USA największym poziomem zaufania publicznego – PETA Ludzie na Rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt. Działacze PETA od początku swojej działalności skupiali się na odbieraniu zwierząt właścicielom, którzy, w ich opinii, nie dbali o nie należycie. Śledztwo federalne ujawniło, że od 1998 roku aktywiści zabijali około 95 proc. zwierząt, które przejmowali , co przekłada się na łączną liczbę 27 tys. uśmierconych psów i kotów (do 2012 roku). Media podnosiły wówczas, że PETA, przy rocznym budżecie na poziomie 37 mln USD, tylko znikome fundusze przeznacza na faktyczną pomoc zwierzętom.

W 2007 roku PETA opublikowała spot promujący wegetarianizm zatytułowany Twoja mamusia zabija zwierzęta. Film adresowany był do najmłodszych odbiorców i promowany był komiksowym przedstawieniem kobiety w fartuchu gospodyni domowej, która, trzymając za uszy królika, dźga go nożem. W kolejnym roku pojawił się kolejny film – tym razem przedstawiał on mężczyznę w okrutny sposób patroszącego ryby. Akcja zyskała też nazwę – Twój tatuś zabija zwierzęta. Działacze PETA do dziś tłumaczą akcję jako próbę uświadomienia dzieci, nie widząc niczego złego w samym sposobie przekazu.

Za nieetyczne aktywiści uznają także picie mleka. W celu zmniejszenia jego spożycia zorganizowano akcję Got beer (pij piwo), która miała być parodią popularnej w USA kampanii Got milk (pij mleko), pokazującej prozdrowotne skutki spożywania nabiału i picia mleka. Adresatami akcji PETA ponownie były dzieci, które w tym samym czasie w gazetkach rozpowszechnianych w amerykańskich szkołach przekonywano, że picie mleka powoduje trądzik, otyłość, choroby serca, udary mózgu oraz nowotwory.

PETA rozpoczęła także walkę z osobami noszącymi naturalne futra. Aktywiści przygotowali w tym celu serię plakatów, na których nadzy celebryci fotografowani są z hasłem „Lepiej nago niż w futrze”.

W 2011 roku stacja NBC prowadząca transmisję z finału Super Bowl odmówiła emisji spotu promującego wegetarianizm. Film ukazywał kobiety onanizujące się warzywami.

Do 2001 PETA oficjalnie wspierała ELF oraz ALF uznane w Stanach Zjednoczonych za organizacje terrorystyczne.

Muzycy Coldplay, zanim zaufają aktywistom, powinni wziąć pod uwagę wszelkie informacje.

Czytaj także: PETA odlatuje! „Wełna jest produktem skrajnej przemocy”