Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Monika Faber 14-06-2021 08:33:11

Nadleśnictwo Bircza podlicza straty wywołane przez ekoaktywistów

Nadleśnictwo Bircza

Od 26.04.2021 roku trwa okupacja lasu przez grupę ekoaktywistów Inicjatywy Dzikie Karpaty. Nadleśnictwo Bircza zostało zmuszone, ze względów bezpieczeństwa do przerwania tam prac leśnych.

Nadleśnictwo Bircza nie może normalnie funkcjonować przez blokadę ekoaktywistów

Wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu odczujemy skutki okupacji lasu w Nadleśnictwie Bircza. O pomoc w rozwiązaniu zaistniałej sytuacji, zwróciliśmy się do wielu instytucji, w tym do Wojewody Podkarpackiego, Policji i Samorządów

– czytamy w komunikacie.

Ze względu na blokadę lasu Nadleśnictwo Bircza nie wykonuje w kilku oddziałach wcześniej zaplanowanych i już rozpoczętych zabiegów hodowlanych. Spora ilość drewna, przygotowanego do zrywki na skład znajduje się jeszcze w lesie. Dodatkowo drewno przygotowane dla odbiorców znajduje się na składach drewna, którego wywóz jest obecnie zablokowany przez okupujących.

Czytaj też: Ekoaktywiści nadal okupują lasy Nadleśnictwa Bircza!

Nadleśnictwo Bircza nie może sprzedać drewna wartego nawet 18 milionów złotych

Łączna masa drewna do sprzedaży, której nie możemy skierować na rynek wynosi ponad 5 tysięcy metrów sześciennych. Jego szacunkowa wartość, łącznie z podatkiem VAT, wynosi blisko 1,5 miliona złotych . Według wyliczeń ekspertów wartość tego drewna po przetworzeniu wzrośnie do 18 milionów złotych

– wylicza Nadleśnictwo

Gospodarka, która rozpędza się po pandemii potrzebuje tego drewna, a budżet potrzebuje wpływów z podatków od firm pozyskujących, zrywających, transportujących i przerabiających drewno

– podkreśla Nadleśnictwo

fot.Facebook

Opublikował:
Monika Faber
Author: Monika Faber
O Autorze
z wykształcenia prawnik, z zamiłowania rolnik. Połączenie tych dwóch profesji pomaga zrozumieć jak wymagające jest dzisiejsze rolnictwo. Jestem dumna z polskiej wsi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Monika Faber 13-01-2022 11:00:00

Aktywista Extinction Rebellion przykuł się do drzwi kanadyjskiego banku

Czekając na policję, przykułem się do drzwi wejściowych, żeby coś powiedzieć i oprzeć się aresztowaniu – powiedział aktywista Extinction Rebellion.

Funkcjonariusze policji z komisariatu w Orillii zostali wezwani do RBC Royal Bank w zachodniej w zachodniej części miasta po tym, jak mężczyzna z Severn Township przykuł się łańcuchem do wejścia do banku w ramach protestu. Mężczyzna, który nazywa się Xavier Bergeron – pseudonim używany do ochrony jego tożsamości – mówił, że w towarzystwie fotografa i kamerzysty protestował przeciwko zaangażowaniu RBC Royal Bank w przemysł paliw kopalnych.

Protestujący aktywista został ukarany mandatem

„Weszliśmy do banku, poproszono nas o wyjście, ale powiedziałem kierownikowi, że odmawiam. Zagroził nam, że zadzwoni na policję, więc protest kontynuowałem na zewnątrz” – powiedział aktywista Extinction Rebellion lokalnym mediom.

54-letni Bergeron twierdzi, że protest był pokojowy, a protestujący przestrzegali wszystkich protokołów COVID.

„Czekając na policję, przykułem się do drzwi wejściowych, aby wyrazić swoje zdanie i oprzeć się aresztowaniu, a także pokazać, co myślę o finansowaniu katastrofy klimatycznej przez instytucję finansową” – dodał.

Funkcjonariuszom udało się przeciąć łańcuch i dokonać aresztowania. Pozostali protestujący poproszeni o opuszczenie terenu banku rozeszli się, pod groźbą postawienia zarzutów karnych..

„Po około 30 minutach zawarłem z policją umowę, że nie wrócę do banku, więc wystawili mandat za wtargnięcie do mienia bez żadnych zarzutów karnych” – powiedział.

Przypomnijmy, że kilka dni temu aktywiści Extinction Rebellion wdarli się do kościoła i zakłócili mszę świętą.

Extinction Rebellion ma w planach kolejne protesty i blokady

Bergeron przekazał, że jego symboliczny protestExtinction Rebellion 0228 przeciw RBC wart był przeprowadzenia.

„Wszyscy wiemy, że paliwo kopalne jest złe, a nauka jest teraz niezaprzeczalna. Poziom dwutlenku węgla w atmosferze zbliża się niebezpiecznie do punktu krytycznego, w którym nie będziemy już mogli uprawiać roślin” – powiedział.

„Spowoduje wzrost poziomu morza, co spowoduje, że miliard ludzi będzie się przemieszczać” – dodał aktywista Extinction Rebellion .

Według raportu Banking on Climate Chaos z 2021 r. , którego autorami są Rainforest Action Network, BankTrack, Indigenous Environmental Network, Oil Change International, Reclaim Finance i Sierra Club, RBC jest największym sponsorem przemysłu paliw kopalnych ze wszystkich kanadyjskich banków.

Raport wskazuje, że RBC zainwestowało 160 miliardów dolarów w paliwa kopalne. Co plasuje go na piątym miejscu na świecie wśród banków inwestujących w ten sektor.

RBC odpowiedział na pytania dotyczące finansowania paliw kopalnych w przeszłości i publicznie oświadczył, że zobowiązuje się do zerowej emisji netto w pożyczkach do 2050 r. i 500 miliardów dolarów w „zrównoważonym finansowaniu” do 2025 r.

Bergeron, koordynator w Extinction Rebellion GTA, przekazał, że grupa nie planuje zakończyć protestów. W planach mają zablokowanie Gardner Express Way w Toronto 18 stycznia.

Czytaj też: Extinction Rebellion organizuje tajne spotkania, aby przygotować protesty

orilliamatters.com/fot.Twitter


Autor: Monika Faber 11-01-2022 11:00:00

Greenpeace chce pozwać Węgry za projekt budowy jeziora

Organizacja Greenpeace planuje pozwać węgierski rząd w związku z kontrowersyjnym projektem rozwojowym, który wystawił do przetargu.

Organizacja twierdzi, że projekt zagraża jezioru uznanemu za miejsce światowego dziedzictwa UNESCO. Jezioro Ferto lub Jezioro Nezyderskie jest największym jeziorem endoreicznym w Europie Środkowej, leżącym na granicy austriacko-węgierskiej. Plany zakładają m.in. budowę dwóch moteli, centrum turystycznego z restauracją oraz dwóch gigantycznych basenów.

Greenpeace chce zablokować kluczowy dla regionu projekt

W grudniu ubiegłego roku Sopron-FertőGreenpeace 0225 Tourism Development Nonprofit Ltd. wycofała swój pierwotny przetarg na budowę portu jachtowego i hoteli nad jeziorem. Jednak w Wigilię rząd węgierski ogłosił drugi apel o jeszcze większy projekt rozwojowy.

Nowe plany zakładają m.in. budowę dwóch moteli, centrum turystycznego z restauracją oraz dwóch gigantycznych basenów.

Greenpeace planuje pozwać rząd, twierdząc, że drugi przetarg jest bardziej problematyczny niż pierwszy.

Przypomnijmy, że Greenpeace w ostatnim czasie uderzył w popularną markę Samsung, wymuszając przejście na zerową emisję CO2.

Katalin Rodics z Greenpeace wyjaśniła powód sprzeciwu prawnego:

„Ponieważ tereny, które zostały objęte przetargiem w zamówieniach publicznych na poszczególne elementy, są większymi obszarami niż w pierwotnym pozwoleniu środowiskowym, które my kwestionowaliśmy, a ponadto są nowe elementy, takie jak 26-mieszkaniowy budynek, dla którego istnieje w ogóle, nie jest pozwoleniem środowiskowym ani budowlanym."

Węgierskie i międzynarodowe organizacje zajmujące się ochroną przyrody i ochroną dziedzictwa konsekwentnie sprzeciwiają się projektom budowlanym na tym terenie.

Czytaj też: PETA atakuje… słynne futrzane czapki Brytyjskiej Gwardii Królewskiej

euronews.com/fot.Twitter


Autor: Monika Faber 10-01-2022 18:01:14

PETA atakuje… słynne futrzane czapki Brytyjskiej Gwardii Królewskiej

Zdaniem PETA, kultowe czapki z niedźwiedziego futra, noszone przez Brytyjską Gwardię Królewską, powinny zostać zastąpione sztucznym futerkiem.

Petycja pojawiła się po tym, jak organizacja połączyła siły z firmą Ecopel produkującą sztuczne futra, aby stworzyć sztuczną czapkę, która według ekologów wygląda i zachowuje się dokładnie tak, jak ta wykonana z prawdziwego futra. Czapki z niedźwiedziej skóry są noszone przez Gwardię Grenadierów, Gwardię Coldstream, Gwardię Szkocką, Gwardię Irlandzką i Gwardię Walijską. Ministerstwo Obrony twierdzi, że nie ma odpowiedniej alternatywy dla ceremonialnego nakrycia głowy i twierdzi, że używane futro jest produktem ubocznym niedźwiedzi zabitych w Kanadzie w celu kontrolowania ich populacji. 

PETA znów walczy z problemem, który sama wymyśliła

„Brytyjska opinia publiczna oczekuje, że rząd PETA czapka gwardia krolewska 02wywiąże się ze swoich zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, a to musi obejmować aktualizację czapek Gwardii, aby były wykonane z humanitarnego sztucznego futra, a nie ze skór zabitych niedźwiedzi. Najbardziej znani i najsłynniejsi projektanci na świecie porzucili prawdziwe futro na rzecz sztucznych i nie ma absolutnie żadnego usprawiedliwienia, aby Ministerstwo Obrony nie zrobiło tego samego ze swoimi ceremonialnymi nakryciami głowy” – powiedziała dyrektor PETA Elisa Allen.

„Większość Brytyjczyków jest przeciwna futrom, więc nie ma sensu, aby ten kultowy symbol Wielkiej Brytanii nadal był wykonany z prawdziwego futra, zwłaszcza gdy istnieje nieodróżnialne sztuczne futro. MON ma możliwość zachowania estetyki czapki z niedźwiedziej skóry bez okrucieństwa – musi to przyjąć” – przekonuje.

Jednak Ministerstwo Obrony twierdzi, że nie ma odpowiedniej alternatywy dla ceremonialnego nakrycia głowy i twierdzi, że używane futro jest produktem ubocznym niedźwiedzi zabitych w Kanadzie w celu kontrolowania ich populacji. Jeśli resort zgodzi się na apel PETA, zwierzęta i tak zostaną zabite w Kanadzie, a ich futro trafi na śmietnik. Bambinizm w pełnej krasie.

Jakiś czas temu organizacja wyraziła swoje niezadowolenie z drugiego sezonu serialu Wiedźmin. Aktywiści są oburzeni, ponieważ w produkcji wykorzystano... egzotyczne zwierzęta, takie jak małpy wiewiórki i lemury.

Czytaj też: PETA oburzona… zastawianiem pułapek na nowojorskie szczury

express.co.uk/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.