Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Sebastian Wroniewski 04-10-2021 07:16:08

Mięso zniknie ze stołówek? Spurek zachwycona! To wegańska tresura?

Mięso

Ze stołówek czterech berlińskich uczelni wyższych zniknie aż 96 proc. potraw mięsnych. Wursty, sznycle zostaną wyparte przez pseudo mięso, pokroju kotletów sojowych i tofu. Wegańską tresurą w berlińskich stołówkach jest zachwycona „doktorkini” Sylwia Spurek, która apeluje o zakaz hodowli zwierząt w Polsce i de facto wprowadzenie przymusowego weganizmu.

Mięso znika ze stołówek

Uniwersyteckie menu w czterech berlińskich uczelniach zmieni się nie do poznania i będzie oferować 68 proc. opcji wegańskich, 28 proc. wegetariańskich, 2 proc. rybnych. A mięso? Nie-weganom zostanie tylko jedna opcja w karcie, ale tylko od wtorku do piątku.

Nowa koncepcja menu jest odpowiedzią na wielokrotne prośby o to, by dania w stołówkach były bardziej dostosowane do zmian klimatu.

– powiedziała "Guardianowi" Daniela Kummle, reprezentująca Studierendenwerk, czyli organizację zajmującą się rozwiązywaniem problemów studenckich.

Ekolodzy twierdzą, że emisje CO2 wytwarzane przez przemysł mięsny znacząco przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Z ankiety przeprowadzonej w 2019 r. wynika, że 13,5 proc. studentów z Berlina przestrzega diety wegańskiej, 33 proc. - wegetariańskiej.

Sylwia Spurek zakazuje swoim pracownikom jedzenia kanapek z jajkiem?

Mięso? Zakazać!

Warto przypomnieć, że Wolny Uniwersytet Berlina już w 2010 r. uruchomił Veggie No. 1, stołówkę sprzedającą wyłącznie jedzenie wegetariańskie. Dziewięć lat później do uczelni dołączyła Veggie No. 2., gdzie również mięso zostało zakazane.

Wielki sukces bezmięsnych kantyn jasno pokazał, że zachowania żywieniowe studentów się zmieniają.

– powiedziała Kummle.Z pomysłu zachodnich sąsiadów zachwycona jest Sylwia Spurek.

Europosłanka zasłynęła jakiś czas temu przygotowaniem ,,Nowej Piątki dla zwierząt” i postuluje między innymi zakaz wędkarstwa czy CAŁKOWITY ZAKAZ JAKIEJKOLWIEK hodowli zwierząt w Polsce.

W takich sytuacjach zazdroszczę Niemkom(com). To początek prawdziwej rewolucji. Ze stołówek 4 berlińskich uczelni od nowego roku akademickiego znikają dania mięsne i zastąpią je potrawy wegańskie. Kiedy Polska do tego dojrzeje?

– napisała Sylwia Spurek.

Biorąc pod uwagę fakt, że pomysły europosłanki oznaczają de facto wprowadzenie w Polsce przymusowego weganizmu i dosłownie zarżnięcie polskiego rolnictwa i sektora hodowli zwierzęcej, mamy nadzieję, że Polska nigdy nie dojrzeje do tych ekoszaleństw.

noizz.pl/fot.pixabay

Opublikował:
Sebastian Wroniewski
Author: Sebastian Wroniewski
O Autorze
Wychowany w małym mieście nieopodal Warszawy. Od dziecka pasjonat natury i rolnictwa. Po kilkuletniej przygodzie z dużym miastem powrócił w rodzinne strony, by oddać się pisaniu na bliskie mu tematy. W wolnych chwilach podróżuje po Polsce i świecie.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Michał Rybka 19-01-2022 16:30:00

Niemcy: Niezidentyfikowani aktywiści zniszczyli maszyny leśne

W lesie pod Monachium doszło do aktu dewastacji maszyn leśnych. Rzekomymi sprawcami sabotażu mieli być aktywiści działający na rzecz ochrony klimatu.

Jak donosi monachijski wydział miejski , w zeszłym tygodniu w lesie niedaleko stolicy Bawarii miały miejsce przypadki poważnego sabotażu maszyn leśnych. Nieznani jak dotąd sprawcy umyślnie uszkodzili pojazdy należące do gminnej administracji leśnej. Incydent bada policja i kieruje swe śledztwo w stronę działaczy na rzecz klimatu.

Uszkodzony sprzęt paradoksalnie działał dla dobra lasu

Podejrzenia nie są bezpodstawne, gdyż na uszkodzonych maszynach można było zauważyć takie napisy jak: „Odwalcie się!” i „W obronie lasu”. Ponadto niezidentyfikowani aktywiści musieli użyć sporej siły, ponieważ zdołali oni przebić siedem specjalnych opon leśnych z solidną stalową siatką. Sprawcy uderzali również w opony przyczepy.aktywisci2 19.01

Ale na tym dewastacje nie zakończyły się. Monachijski wydział miejski podaje, że sabotażyści podejmowali próbę spryskania układu wydechowego jednej z maszyn pianką montażową.

Szacuje się, że szkody wyrządzone przez aktywistów sięgają kilkudziesięciu tysięcy euro. Poszkodowani pracownicy leśni wysiewają z pomocą tego sprzętu ok. 100 tys. drzew rocznie. Według wydziału miejskiego celowo uszkodzone maszyny służą również do utrzymania miejskich drzewostanów i promowania aktywnego rozwoju na terenach monachijskich lasów.

Aktywiści w sporze z lokalnymi władzami

Policja wszczęła śledztwo i bada motywację polityczną w związku z protestami działaczy na rzecz klimatu. Motywem aktywistów mógł być fakt, wykarczowania innego lasu w pobliżu Monachium.

Kristina Frank, kierownik gminnej administracji leśnej i urzędnik gminy, wyjaśnia: „Ochrona klimatu to sprawa bliska mojemu sercu. Często można się spierać o właściwą drogę. Ale teraz przekroczono czerwoną linię, a mienie miejskie zostało bezpodstawnie zniszczone. Radykalizacja protestu – poprzez takie akcje czy banalizowanie przestępstw przez kilku działaczy na rzecz klimatu – bardzo niepokoi mnie i moich pracowników”. Z kolei znani już aktywiści z PETA żądają zakazu uprawiania sportów jeździeckich na Igrzyskach Olimpijskich. 

Czytaj także: Aktywiści Extinction Rebellion protestowali przeciwko kopalni Turów

źródła:agrarheute.de/fot.stadtmuenchen.de


Autor: Oliver Pochwat 18-01-2022 14:00:00

Paweł Kisowski o ”animalsach”: Należy ostrzegać mieszkańców przed oszustami  

Burmistrz Świerzawy Paweł Kisowski w wywiadzie dla portalu ŚwiatRolnika.info opowiedział o swoim apelu do mieszkańców, w którym ostrzegał ich przed aktywistami prozwierzęcymi.

Przypomnijmy, że burmistrz ostrzegał, aby mieszkańcy uważali na aktywistów, którzy udają urzędników i kradną zwierzęta. Na koniec 2021 roku w miejscowości Sokołowiec miało miejsce odebranie psa przez nieznane osoby. Podobny apel wystosował jakiś czas temu Burmistrz Bolkowa Grzegorz Kucab, który zaapelował na swoim Facebooku, aby mieszkańcy uważali na włamujących się na posesję pseudoekologów i aktywistów. Włodarz przypomina, że aktywiści nie mają prawa wejść na posesję. Taki czyn jest bezprawny i na ekologów czekają kary. 

ŚwiatRolnika.info: Wystosował Pan na Facebooku apel, w którym ostrzegał Pan mieszkańców przed samozwańczymi aktywistami, którzy udają urzędników i pod pretekstem interwencji bezczelnie kradną zwierzęta. Dlaczego w ogóle zdecydował się Pan na taki apel?

Burmistrz Paweł Kisowski: Przyszedł do mnie wzburzony mieszkaniec i zrobił awanturę, że wieczorem zabraliśmy mu psa. Szczerze mówiąc, nikt w urzędzie nie wiedział nawet, o co temu panu chodzi. Okazało się, że mieszkaniec myślał, że to nasze służby gminne odebrały mu psa, podczas gdy w rzeczywistości byli to aktywiści prozwierzęcy, którzy podawali się za urzędników. Nie chcę, aby mieszkańcy źle odbierali urząd. My również czasami odbieramy zwierzęta, głównie w sytuacjach, gdy są one zaniedbane. Jednak robimy to, przestrzegając prawa i określonych wytycznych. Przy tym jest Policja, lekarze weterynarii, prowadzona jest dokumentacja, robione są zdjęcia. To wszystko wygląda zupełnie inaczej, niż w przypadku odbierania zwierząt przez samozwańczych aktywistów. I nam się oberwało rykoszetem za coś, o czym nawet nie wiedzieliśmy. Pomyślałem wtedy, że może dobrze jest ostrzec pozostałych mieszkańców przez takimi przebierańcami.

ŚwiatRolnika.info: Czy wiadomo w ogóle, jaka organizacja dokonała zaboru tego zwierzęcia? Faktycznie w ostatnim czasie dużo takich organizacji się pojawiło i spora część z nich nie jest wcale nastawiona na pomoc zwierzętom, a zwyczajnie na szybki zarobek, wykorzystując ludzkie dobre serce.

Paweł Kisowski: Nie byłem świadkiem tego zaboru, ten mieszkaniec też nie był pewien, skąd byli ci aktywiści. Później z rozmów z policją padały nazwy, ale nie chcę wskazywać na konkretną organizację, bo nie mam stuprocentowej pewności.

ŚwiatRolnika.info: Do Pana sprawy odniosło się Centralne Biuro Ochrony Praw Zwierząt, który napisało w komentm dioz inspektorzyarzu, że to nie jest normalne, iż trzeba ostrzegać przed tego typu aktywistami, którzy wprost łamią prawo. Zadam więc dość kontrowersyjne pytanie, jak Pan by zareagował, gdyby do Pana domu przyszedł ktoś, kto podaje się za pracownika Centralnego Biura Ochrony Praw Zwierząt. Te osoby mają mundury, przyjeżdżają samochodami przypominającymi radiowozy. Czy pomyślałby Pan, że to instytucja publiczna, czy prywatna?

Paweł Kisowski: Niestety każdego można oszukać. Znamy przykłady, gdzie ludzie dali oszukać się przebierańcom i na przykład wypłacili pieniądze fałszywym policjantom. Więc również w takim przypadku nie dziwi mnie, że ludzie nabierają się na kłamstwa aktywistów, którzy udają państwowych urzędników. W naszym przypadku mieszkaniec myślał, że ci aktywiści to urzędnicy z gminy. Ten mundur, czy też oznakowany samochód, po prostu potrafi zmylić. Warto jednak użyć komputera i sprawdzić daną organizację, chociażby w Internecie.

ŚwiatRolnika.info: Czy nie uważa Pan, że włodarze innych miast również powinni wystosować podobne apele, aby mieszkańcy wiedzieli jak się zachować i nie padali ofiarą zwykłego oszustwa i kradzieży?

Paweł Kisowski: Myślę, że to dobry sposób i znamy podobne akcje Policji przy oszustwach na wnuczka, czy też na policjanta. Można zastosować podobny schemat działania i ostrzegania mieszkańców przed aktywistami. Metod przekazu informacji jest wiele i warto takie informacje rozprowadzać wśród mieszkańców.

Czytaj także: Burmistrz Świerzawy ostrzega przed aktywistami: Uważajcie na oszustów

fb/fot.fb,Paweł Kisowski - Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa


Autor: Michał Rybka 18-01-2022 11:15:00

Aktywiści Extinction Rebellion protestowali przeciwko kopalni Turów

Aktywiści Extinction Rebellion z Polski, Czech i Niemiec protestowali pod kopalnią Turów. Na banerach zamieścili wizerunek... Matki Boskiej Częstochowskiej.

W minioną sobotę w okolicach kopalni Turów, w Bogatyni, młodzi zieloni radykałowie protestowali przeciwko dalszej działalności tejże kopalni. Przyjechali z transparentami: „Postawmy się Turowowi – nasza odpowiedzialność”, „Nie dajcie się oszukać. Węgiel nie ma przyszłości” oraz innymi o podobnym wydźwięku. Ponadto żądali szybkiego odejścia od węgla i redukcji emisji CO2. Pikieta aktywistów spotkała się oburzeniem lokalnych mieszkańców.

Lokalna społeczność nie zgodziła się z postulatami aktywistów

Z relacji lokalnych mediów wynika, że ludzie mieszkający w pobliżu kopalni weszli w mocną dyskusję z aktywistami Extinction Rebellion. Dziennikarze wrocławskiej „Gazety Wyborczej” oraz Onetu relacjonowali, że część ludzi głośno pytała się, czy aktywiści rozumieją, przeciwko czemu protestują i że nie da się szybkim ruchem wstrzymać działalności kopalni, gdyż dziesiątki powiatów mogą w ten sposób stracić dostęp do prądu.extinctionrebellion2 18.01

“Zjeżdżać stąd, co oni mają do gadania? My lepiej wiemy, co my chcemy” – miał powiedzieć jeden z mężczyzn, których cytuje Onet.

“Jak Turów się zamknie, to wszystko się zamknie. Niech Niemcy pozamykają z Czechami i wtedy będziemy gadać” – dodał mężczyzna.

Extinction Rebellion żąda zamknięcia elektrowni

Zieloni radykałowie Extinction Rebellion chcieli wymusić presję na spółce państwowej PGE, by ta zaprzestała wydobycia węgla w kopalni Turów oraz nie przedłużała funkcjonowania elektrowni, która przy niej działa. Jednakże obecnie PGE zamierza kontynuować wydobycie i spalanie węgla w tym miejscu do 2044 roku.

Podczas pikiety nie doszło do żadnych rękoczynów i zamieszek, choć niektóre transparenty i hasła mogły prowokować. Na największym banerze widniał wizerunek... Matki Boskiej Częstochowskiej i napis "Nie dajcie się oszukać. Węgiel nie ma przyszłości". Ponadto pojawiły się również mniejsze transparenty z wizerunkiem Madonny Jasnogórskiej.

Taka próba prowokacji mogła wynikać z faktu, że 6 listopada 2021 r. na Jasną Górę dotarła pielgrzymka pracowników i kierownictwa kopalni i elektrowni Turów w Bogatyni, gdzie przed obliczem Jasnogórskiej Pani dokonano zawierzenia Matce Bożej elektrowni.

Czytaj także: Aktywiści Extinction Rebellion wdarli się do kościoła i zakłócili mszę świętą

źródła:wprost.pl/fot twitterXRPolska

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.