PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / Mięso mocno podrożeje! UE chce podnieść VAT na produkty mięsne!

Mięso mocno podrożeje! UE chce podnieść VAT na produkty mięsne!

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-10-05 20:10:30
Mięso

Inflacja szaleje, a ceny produktów rosną. Okazuje się, że może być jeszcze gorzej. Jeśli dyskutowana w Brukseli reforma wejdzie w życie, na mięso mało kogo będzie stać. Najnowsza propozycja zakłada podwyższenie stawek VAT na produkty mięsne z 5 do 23 procent! Oznacza to ogromne podwyżki cen mięsa!

Mięso będzie droższe… dużo droższe

Dlaczego mięso zdrożeje? Podwyżki cen mięsa będą skutkiem zmian, o których dyskutuje obecnie Parlament Europejski. Chodzi o tzw. Zielony Ład, czyli reformę, która ma zapewnić Europie neutralność klimatyczną. Jeden z filarów to strategia „Od pola do stołu”, która ma sprawić, że Europejczycy będą spożywać mniej mięsa, którego produkcja jest szkodliwa dla środowiska. Zamiast tego powinno wzrosnąć spożycie produktów roślinnych.

Jak bardzo może zdrożeć mięso? Cena kilograma schabu wzrosłaby o 5 zł, stek zdrożałby o 10 zł, a cena polędwicy wołowej przebiłaby... 100 zł. Za kurczaka, który króluje na naszych stołach, płacilibyśmy 3 zł więcej. W górę poszłyby także ceny wędlin tak chętnie spożywanych przez Polaków. Szynka może zdrożeć o ok. 5 zł na kilogramie.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, aby przekonać do tego obywateli wspólnoty, europarlamentarzyści z komisji ochrony środowiska naturalnego zaproponowali właśnie, by każdy kraj wprowadził podstawowe stawki VAT na produkty mięso.

Moim zdaniem ważniejsza jest edukacja, a nie wprowadzanie tak radykalnych zmian.

– mówi Faktowi europoseł Jarosław Kalinowski.

Ukraińskie jaja i przetwory notują dalszy spadek eksportu!

Drogie mięso, a może tanie warzywa?

Przeciwnicy takiego rozwiązania zaproponowali zwolnienie Mieso podwyzka VAT UE z VAT m.in. warzyw. W ten sposób obywatele UE mieliby zostać zachęceni do jedzenia produktów roślinnych, a nie być zmuszani do tego, by nie kupować produktów mięsnych, bo mięso jest za drogie.

Co ciekawe, według danych Głównego Urzędu Statystycznego i bez zmian w stawkach VAT Polacy już teraz rzadziej spożywają mięso. W 2020 r. statystyczny Kowalski spożył go ok. 61 kg, kiedy w 2018 r. było to prawie 77 kg rocznie. Wciąż jednak jemy za mało warzyw – a to podstawa zdrowej diety.

Nad podwyżką VAT na mięso Parlament Europejski będzie dyskutować w październiku. Czy uda się ją przeforsować? Niekoniecznie. Reforma podatkowa wymaga bowiem jednomyślności w Unii Europejskiej, a o tę może być trudno.

fakt.pl/fot.pixabay


Autor: Świat Rolnika

Czy Greta Thunberg była opłacana przez Rosję? Aktywiści mają dowody


Autor: Świat Rolnika

GPC: Greenpeace podwoił swój budżet dzięki wpłatom z zagranicy


Autor: Świat Rolnika

Aktywiści klimatyczni aresztowani podczas protestu w urzędzie skarbowym


BULT SMOGOWICZE