O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-02-2022

Autor: Świat Rolnika

Greenpeace wzywa Putina do podpisania traktatu o redukcji plastiku

Greenpeace

Aktywiści ekologiczni z Greenpeace Russia twierdzą, że Rosja skorzystałaby na przystąpieniu do międzynarodowego porozumienia o ograniczeniu odpadów z plastiku.

Delegacje światowych rządów i organów międzynarodowych mają przygotować projekt rezolucji dotyczącej nowego traktatu o ograniczeniu zanieczyszczenia plastikiem na Zgromadzeniu ONZ ds. Środowiska (UNEA), które rozpocznie się w Nairobi pod koniec lutego. Do tej pory zaproponowano dwa główne plany rezolucji: jeden przez Japonię, drugi przez Peru i Rwandę. Eksperci ds. środowiska ONZ wzywają globalne firmy i rządy do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych rodzajów zanieczyszczeń w całym łańcuchu dostaw, a nie tylko we własnych fabrykach i sklepach.

Greenpeace wzywa Rosję do ograniczenia plastiku

Podczas gdy propozycja Japonii skupia się na ograniczeniu zanieczyszczenia morza plastikiem, wersja Rwandy i Peru wzywa do uregulowania produkcji tworzyw sztucznych (co wymaga paliw kopalnych), a także ich transportu, użytkowania i utylizacji, ograniczając w ten sposób tworzywa sztuczne w całym łańcuchu dostaw. Anna Kryukova, ekspert Greenpeace Russia ds. projektów zero-waste powiedziała The Moscow Times , że główna różnica między wersją z Peru i Rwandy a wersją japońską polega na zwróceniu uwagi na cały cykl życia plastiku.

W niedawnym oświadczeniu Greenpeace Russia wezwała Rosję do przyjęcia bardziej ambitnej perusko-rwandzkiej wersji traktatu. Organizacja przekonuje, że ta wersja byłaby łatwiejsza do wyegzekwowania i mogłaby skutkować znaczną redukcją zanieczyszczenia, ale wszystkie główne gospodarki muszą się podpisać, aby była skuteczna. Podpisanie ambitnego, prawnie wiążącego globalnego traktatu w sprawie tworzyw sztucznych miałoby przynieść również korzyści gospodarce Rosji.

,,Złożony traktat w sprawie tworzyw sztucznych stworzy nowe miejsca pracy i pobudzi małe firmy, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na opakowania wielokrotnego użytku. Wprowadzenie alternatywnych systemów dostarczania i usług ponownego użycia, naprawy i wsparcia dla tych produktów stworzy liczbę miejsc pracy, które będą co najmniej 200 razy wyższe niż obecnie w branży utylizacji odpadów” – powiedziała Kryukova.

Greenpeace uruchomiło petycję

Greenpeace uruchomiło również internetową petycję skierowaną Greenpeace ograniczenie plastiku 01do ministra zasobów naturalnych i środowiska Alexandra Kozlova, prosząc go o poparcie rezolucji zaproponowanej przez Rwandę i Peru, gdy reprezentuje on Rosję w UNEA. Do tej pory petycja otrzymała ponad 11 000 podpisów.

Kozlov powiedział w zeszłym roku, że Rosja planuje zakazać używania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych do 2024 roku. Rosyjski rząd dąży również do tego, aby do 2030 roku 85% wszystkich opakowań z tworzyw sztucznych produkowanych w Rosji nadawały się do recyklingu.

Eksperci ds. środowiska ONZ wzywają globalne firmy i rządy do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych rodzajów zanieczyszczeń w całym łańcuchu dostaw, a nie tylko we własnych fabrykach i sklepach. W 2019 roku 170 krajów, w tym Rosja, zobowiązało się do „znaczącego zmniejszenia” zużycia tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 2030 roku.

Czytaj też: Raport: Zanieczyszczenie plastikiem tak samo groźne jak globalne ocieplenie

themoscowtimes.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023