O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-06-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Greenpeace zaskarżyło do WSA przedłużenie koncesji dla Turowa do 2044 r.

Greenpeace

Organizacja ekologiczna Greenpeace zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję ministra klimatu przedłużającą do 2044 r. koncesję dla kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów. Jak przekazał Greenpeace, według organizacji minister nie rozpoznał należycie kwestii wpływu rozbudowy odkrywki w Turowie na klimat i środowisko. Dodatkowo ekolodzy podnoszą, że koncesja jest niezgodna z decyzją środowiskową.

Greenpeace znów uderza w Polskę

W ocenie koordynatorki kampanii klimatycznych w Greenpeace Polska, Anny Meres, międzynarodowy konflikt wokół Turowa można rozsądnie zakończyć, co czego jednak konieczne jest wyznaczenie roku 2030 jako daty zamknięcia kompleksu. Jak twierdzi, jeśli przygotowany zostanie rzetelny harmonogram odchodzenia od węgla, region nadal będzie mieć szansę na pozyskanie środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.greenpeace ostroleka 2

Minister klimatu i środowiska pod koniec kwietnia przedłużył obowiązującą do 2026 r. koncesję na wydobycie węgla brunatnego ze złoża "Turów" do 2044 r., oceniając, że jest to zgodne z zasadą racjonalnego gospodarowania złoża kopaliny. Ministerstwo podkreśliło, że decyzja pozwala na kontynuację wydobycia, a w konsekwencji na dalsze funkcjonowanie elektrowni zapewniającej kilka procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, co jednocześnie oznacza, że odpowiada ona interesowi publicznemu.

Czytaj także: Greenpeace zakłócił Euro 2021! Paralotniarz - aktywista ranił na stadionie dwie osoby!

Greenpeace ramię w ramię z Czechami

Wcześniej, pod koniec lutego 2021 r. rząd Czech wniósł skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. Czeski rząd podniósł, że pozew jest niezbędny dla ochrony czeskich obywateli, ponieważ Polska nie spełniła postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska.

W maju TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni. Polski rząd nie wykonał decyzji Trybunału. Czeski rząd ogłosił, że nie wycofa skargi z TSUE, dopóki z Polską nie zostanie podpisana odpowiednia umowa, i będzie wnioskował o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE. Póżniej jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce przystąpiła Komisja Europejska.

Według ostatnich deklaracji polskiego rządu, w tym tygodniu do Czech uda się polska delegacja złożona z kilku ministrów konstytucyjnych, aby ustalić ostateczne szczegóły umowy.

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023