PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / GPC: Greenpeace podwoił swój budżet dzięki wpłatom z zagranicy

GPC: Greenpeace podwoił swój budżet dzięki wpłatom z zagranicy

Autor: Świat Rolnika 2022-06-23 14:15:00
Greenpeace

Greenpeace jest jedną z najzamożniejszych organizacji ekologicznych w Polsce. Od 2015 roku ich budżet dzięki wpłatom z zagranicy się prawie podwoił.

Budżet organizacji w 2021 roku wynosił ponad 13 milinów złotych, jest to najwyższy wynik w ich historii. Natomiast ekolodzy notują coraz mniejszą liczbę wpłat w ramach 1 proc. podatków. Organizacja znana jest z walki z kopalnią w Turowie, murem na granicy, czy też przekopem Mierzei Wiślanej. Obecnie wnioskuje o utworzenie parku narodowego w Karpatach.

Coraz większe wpłaty z zagranicznych źródeł

Według ustaleń „Gazety Polskiej Codziennie” wynika jasno, że Greenpeace w 2021 roku pobił swój rekord, jeśli chodzi o odnotowane przychody. Budżet organizacji wyniósł 13,2 mln złotych. Dokumenty wskazują jasno, że organizacja pozarządowa z roku na rok zdobywa coraz większe pieniądze. Prawdziwa hossa zaczęła się, jednak kiedy do władzy doszła Zjednoczona Prawica. Według dziennikarzy „GPC” w 2014 roku przychodzi wynosiły „zaledwie” 7,7 mln złotych, a głównym źródłem były wpływy z 1 proc. podatku, było to ponad 3,5 mln złotych. Przez lata ten wynik systematycznie malał i w 2021 roku wyniósł 559 tys. zł.

Jednakże brak wpłat z podatku nie wpłynął źle na organizację, ponieważ wzrosły wpłaty od osób prawnych. Według „Gazety Polskiej Codziennie” tylko w 2022 roku to było ponad 6 mln złotych, czyli ponad 1,3 mln miesięcznie. NGO uważa, że „osoby prawne” to zagraniczne fundusze.

Greenpeace

Kto finansuje Greenpeace?

„Główną osobą prawną wspierającą fundację jest jej fundator, czyli stowarzyszenie Greenpeace na Europę Środkową i Wschodnią z siedzibą w Wiedniu. Ważną osobą prawną wspierającą organizację w Polsce jest także fundacja Greenpeace International. Korzystamy też z grantów starannie wyselekcjonowanych fundacji: European Climate Foundation, Rausing Trust, Oak Found­ation, Umweltstiftung, Grassroots Foundation” – czytamy w wyjaśnieniach aktywistów opublikowanych na łamach GPC.

Duże kwoty zarabiają również pracownicy organizacji. Według „Gazety Polskiej Codziennie”, jeśli zajdzie się wysoko w strukturach, można zarabiać miesięcznie ponad 17,7 tys. zł. Dziennikarze podzielili wydatki na pracowników z etatami, otrzymali wynik średni na poziomie 7,7 tys. zł miesięcznie na każdego pracownika. Koszty pięcioosobowego zarządu to ponad 2 mln zł.

Czytaj również: Szczepan Wójcik: Rosja wykorzystywała NGO’sy do niszczenia rolnictwa

Gazeta Polska Codziennie/ fot.twitter